Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ador sa prind benzinare pana in 180hp pe autostrada sau pe 4 benzi la 160km/h si sa fac "bling-bling"(poza, zambiti) sa se treaga pe benda 1, sa dea inferioara si sa ii aud benzinarul urland la 5000rpm dar pacat .... a trecut tractorul??? .... hmmmm .... am implinit cu mult inantea lui 200km/h!! :)

zmbetul lor, face tot efortul!!! ;) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Bai mascariciule, deschide ochii si vezi ce am scris eu si ce au scris altii. Eu n-am zis nimic de "tractoristi" sau de "tiristi" sau ca "diesel-urile sunt motoare ptr utilaje agricole si nu prea performante".

Eu inteleg ca e stresant si greu de trait zi de zi cu gandul ca daca vine un Logan langa tine la semafor e posibil sa te faca daca e 16V, dar ar trebui sa te mai relaxezi oleaca si sa incerci sa pastrezi un ton mai civilizat. :)

Link to comment
Share on other sites

Ador sa prind benzinare pana in 180hp pe autostrada sau pe 4 benzi la 160km/h si sa fac "bling-bling"(poza, zambiti) sa se treaga pe benda 1, sa dea inferioara si sa ii aud benzinarul urland la 5000rpm dar pacat .... a trecut tractorul??? .... hmmmm .... am implinit cu mult inantea lui 200km/h!! :)

zmbetul lor, face tot efortul!!! ;) :lol:

 

Care zambet? Ala pe care-l vezi in oglinda? Normal ca daca tu vii cu avant tre sa-i dai o sansa sa ajunga si el la viteza aia. Ma rog. Ai zis ca te referi la cele pana-n 180 de cai. Probabil tu ai de la 200 in sus. Si se schimba situatia.

 

Apropo, un pic offtopic: voi nu aveti boala pe aia care stau linistiti pe drum, dar in localitati sunt mari viteji si depasesc tot ce au in fata (adica pe cei care i-au depasit in afara localitatii)?

 

Bai mascariciule, deschide ochii si vezi ce am scris eu si ce au scris altii. Eu n-am zis nimic de "tractoristi" sau de "tiristi" sau ca "diesel-urile sunt motoare ptr utilaje agricole si nu prea performante".

Eu inteleg ca e stresant si greu de trait zi de zi cu gandul ca daca vine un Logan langa tine la semafor e posibil sa te faca daca e 16V, dar ar trebui sa te mai relaxezi oleaca si sa incerci sa pastrezi un ton mai civilizat. :lol:

 

E normal sa te enervezi cand se vorbeste in plus despre tine. Iar faza cu loganu.. hai vino cu ceva nou, ca asta a mai fost.

Edited by chrisatotputernicu
Link to comment
Share on other sites

Ador sa prind benzinare pana in 180hp pe autostrada sau pe 4 benzi la 160km/h si sa fac "bling-bling"(poza, zambiti) sa se treaga pe benda 1, sa dea inferioara si sa ii aud benzinarul urland la 5000rpm dar pacat .... a trecut tractorul??? .... hmmmm .... am implinit cu mult inantea lui 200km/h!! :)

zmbetul lor, face tot efortul!!! :lol: :lol:

Exact asa am patit eu, eram cu a5-a la 3000rpm si usor trece 2.5tdi pe langa mine, n-am avut sanse . Asta e , eram cu pasageri ca ii dadeam a3-a si ;)

Dar de cate ori am dat a3-a sau a 2-a nu m-am umilit (525d, 530d, e320cdi, q7 3.0tdi).

Edited by ando
Link to comment
Share on other sites

Care zambet? Ala pe care-l vezi in oglinda? Normal ca daca tu vii cu avant tre sa-i dai o sansa sa ajunga si el la viteza aia. Ma rog. Ai zis ca te referi la cele pana-n 180 de cai. Probabil tu ai de la 200 in sus. Si se schimba situatia.

 

Apropo, un pic offtopic: voi nu aveti boala pe aia care stau linistiti pe drum, dar in localitati sunt mari viteji si depasesc tot ce au in fata (adica pe cei care i-au depasit in afara localitatii)?

nuuu, am 150hp diesel, ma refeream un pic la cuplu maxim. sa il ajung sa franez pana la viteza lui si apoi sa accelerez si eu si el, oricum implinesc 200 inaintea unui benzinar de pana la 170-180hp, zambetul il vad cand trec asa incet, unii ar vrea sa scoata biciu sa dea motor, altii pintenii:)!!! Imi place dupa ce trec in frata lor sa imi spal farurile :) ;) :lol:

 

apropo de off-topic: imi place sa le spun "soferi de duminica", nu am cum sa ma enervez ca o sa fac o depasire in plus cand ies din localitatea!!!

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg un aspect: V-ati cumparat BMWuri ca sa faceti curse pe sosele sau la semafoare? In asta consta de fapt acest topic? Cred ca ati ales o marca gresita, exista altele, muuult mai puternice, de ce v-ati oprit la BMW?
Link to comment
Share on other sites

:)

 

Care zambet? Ala pe care-l vezi in oglinda? Normal ca daca tu vii cu avant tre sa-i dai o sansa sa ajunga si el la viteza aia. Ma rog. Ai zis ca te referi la cele pana-n 180 de cai. Probabil tu ai de la 200 in sus. Si se schimba situatia.

 

Apropo, un pic offtopic: voi nu aveti boala pe aia care stau linistiti pe drum, dar in localitati sunt mari viteji si depasesc tot ce au in fata (adica pe cei care i-au depasit in afara localitatii)?

nuuu, am 150hp diesel, ma refeream un pic la cuplu maxim. sa il ajung sa franez pana la viteza lui si apoi sa accelerez si eu si el, oricum implinesc 200 inaintea unui benzinar de pana la 170-180hp, zambetul il vad cand trec asa incet, unii ar vrea sa scoata biciu sa dea motor, altii pintenii:)!!! Imi place dupa ce trec in frata lor sa imi spal farurile ;) :lol: :lol:

 

apropo de off-topic: imi place sa le spun "soferi de duminica", nu am cum sa ma enervez ca o sa fac o depasire in plus cand ies din localitatea!!!

 

aoleu..aoleu..Speedman....Ai grija...cam multe accidente in ultimul timp cu masini diesel

post-523-1221570279_thumb.jpg

post-523-1221570290_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

aoleu..aoleu..Speedman....Ai grija...cam multe accidente in ultimul timp cu masini diesel

daca e sa fii cretin poti sa sa fii si la 50 km/h nu doar la peste 150km/h

apropo....am avut un accident nasol...frontal cu tirul ziua in amiaza mare, soare linie dreapta de 2km la 70km/h la iesirea dintr-o lacalitate am avut si eu vina mea: ca eram la ora aia pe drum si ca circulam regulamentar => dauna totala

Link to comment
Share on other sites

Ador sa prind benzinare pana in 180hp pe autostrada sau pe 4 benzi la 160km/h si sa fac "bling-bling"(poza, zambiti) sa se treaga pe benda 1, sa dea inferioara si sa ii aud benzinarul urland la 5000rpm dar pacat .... a trecut tractorul??? .... hmmmm .... am implinit cu mult inantea lui 200km/h!! :)

zmbetul lor, face tot efortul!!! :lol: :lol:

Exact asa am patit eu, eram cu a5-a la 3000rpm si usor trece 2.5tdi pe langa mine, n-am avut sanse . Asta e , eram cu pasageri ca ii dadeam a3-a si ;)

Dar de cate ori am dat a3-a sau a 2-a nu m-am umilit (525d, 530d, e320cdi, q7 3.0tdi).

Mai fa din astea ... obisnuiam sa dau din treapta superioara in treapta inferioara am si ajuns in 7000 de multe ori asa :twoup: Sa pregatesti bidonul de ulei daca te mananca piciorul :( Cu consumul deja m-am obisnuit :D de cand s-a racit afara e si mic tare :)

 

Care zambet? Ala pe care-l vezi in oglinda? Normal ca daca tu vii cu avant tre sa-i dai o sansa sa ajunga si el la viteza aia. Ma rog. Ai zis ca te referi la cele pana-n 180 de cai. Probabil tu ai de la 200 in sus. Si se schimba situatia.

 

Apropo, un pic offtopic: voi nu aveti boala pe aia care stau linistiti pe drum, dar in localitati sunt mari viteji si depasesc tot ce au in fata (adica pe cei care i-au depasit in afara localitatii)?

nuuu, am 150hp diesel, ma refeream un pic la cuplu maxim. sa il ajung sa franez pana la viteza lui si apoi sa accelerez si eu si el, oricum implinesc 200 inaintea unui benzinar de pana la 170-180hp, zambetul il vad cand trec asa incet, unii ar vrea sa scoata biciu sa dea motor, altii pintenii:)!!! Imi place dupa ce trec in frata lor sa imi spal farurile :lol:

 

apropo de off-topic: imi place sa le spun "soferi de duminica", nu am cum sa ma enervez ca o sa fac o depasire in plus cand ies din localitatea!!!

AM patit din astea sa vad cu a6 2.5 tdi quatro sau 320d insa de fiecare data turbez si dau treapta inferioara si schimb numa pe rosu :D

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Depinde cum dai tu din superioara in inferioara. Eu de exemplu daca sunt la 70-80 cu a 4-a sau a 5-a, dau a 3-a si o calc. Dar daca sunt la 90-100 dau a 4-a. Oricum, schimb astfel incat dupa ce dau inferioara sa fiu intre 4000 si 5000 de ture, nu peste 5500 ca n-are rost.
Link to comment
Share on other sites

Depinde cum dai tu din superioara in inferioara. Eu de exemplu daca sunt la 70-80 cu a 4-a sau a 5-a, dau a 3-a si o calc. Dar daca sunt la 90-100 dau a 4-a. Oricum, schimb astfel incat dupa ce dau inferioara sa fiu intre 4000 si 5000 de ture, nu peste 5500 ca n-are rost.

la 70-80 dau a2a pt ca a2a merge pana la 100km/h @6300-6500rpm care e turatia maxma la mine, exact inainte de rosu direct....dar se mai intampla sa nu ma uit in bord din cand in cand :)

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg, daca eu cu dieselu cand ii dau sportiv, schimb la 3500-4000.. si voi cu benzina nu dati peste 5000 rpm.. ca nu are rost, unde e satisfactia sau ma rog diferenta intre TDI, D si I ? Acuma puteti sa-mi spuneti si mie ca sunt proaspat posesor de benzinar.

Daca e sa vorbim seriosi, nici pe autostrada nu-ti trebuie mai mult de 2.0TDI cand majoritatea circula pe la 140-160 km/h.. si pana la urma vorba aia, depinde de fiecare cat de hotarat e, si eu a trebuit de multe ori la 180 km/h sa ma trag pe prima banda ca venea toyota avensis la 190, si nu aveam dispozitia necesara sa transform o calatorie de relaxare intr-o cursa... sau voi credeti ca daca tineti la 220 km/h pe autostrada se gandeste lumea sa se bage la curse cu voi ? majoritatea isi vad de viata lor, se trag pe prima banda si te lasa sa treci chiar daca franeaza.

 

Uite eu unu personal, nu inteleg placerea unui posesor de BMW pe benzina, care prefera sa tina un benzinar si sa se plimbe 2 zile pe saptamana.. cand ar putea sa se plimbe non stop cu unu pe diesel. Poate-mi explica cineva, eu roicand prefer sa umblu cu masina zilnic, decat sa aud sunetul motorului o zi pe saptamana.

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Lifestyle, eu nu am zis ca nu dau peste 5000 de ture ca nu are rost. Am spus ca atunci cand dau inferioara am grija sa pice pana-n 5000 ca sa o calc si sa mai poata sa se duca la 6000. Ca daca dupa ce schimb pica in 6000-6500 ce fac? Tre sa schimb imediat treapta urmatoare, fara sa mai accelerez, ca n-am unde. Sper ca ai inteles..

 

Tu ori ai o problema cu cititul, ori ai o problema cu mine si vrei sa ma enervezi (iar).

Edited by chrisatotputernicu
Link to comment
Share on other sites

Ador sa prind benzinare pana in 180hp pe autostrada sau pe 4 benzi la 160km/h si sa fac "bling-bling"(poza, zambiti) sa se treaga pe benda 1, sa dea inferioara si sa ii aud benzinarul urland la 5000rpm dar pacat .... a trecut tractorul??? .... hmmmm .... am implinit cu mult inantea lui 200km/h!! :)

zmbetul lor, face tot efortul!!! ;) :lol:

 

Vara asta m-am dat Âşi eu cu un tractoraÂş, nu era BMW, ci Toyota, habar n-aveam ce motor sau ce putere are, dar m-a impresionat, pss ce bine putea sĂŁ se ducĂŁ de la 120 la 160 :lol: . (Toyota Avensis Verso D-4D) (Eu nu merg prea "tare", ho! sĂŁ nu sĂŁriĂži ca 160 nu-i vitezĂŁ Âşi altele). A fost primul diesel pe care l-am condus dupĂŁ Fiat Ducato (acum 4-5 ani). ÂŞi aveam Âşi eu fiĂže de benzinar... dupĂŁ experienĂža asta mi-am schimbat pĂŁrerea (care recunosc cĂŁ nu prea avea justificare).

Link to comment
Share on other sites

In fine eu am inteles ca peste 5500 nu mai ai ce face.

Lola: in aceeasi idee am condus si eu ceva A4 cu 116 cp benzina, si tot ma intrebam ca pe unde e "uff-u" ala dat de turbo...1200 de km, nu i-am dat peste 4000 rpm :) ce sa fac stil de condus pentru masini diesel ;) dar tot am scos consum 8,5% pe autostrada

 

PS: ziceam si eu ca m-am tras din fata la ceva toyota avensis, nu stiu ce motorizare aveau , dar au tinut 180km/h constant din budapesta pana in parndorf..

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
eu nu inteleg, daca eu cu dieselu cand ii dau sportiv, schimb la 3500-4000.. si voi cu benzina nu dati peste 5000 rpm.. ca nu are rost, unde e satisfactia sau ma rog diferenta intre TDI, D si I ? Acuma puteti sa-mi spuneti si mie ca sunt proaspat posesor de benzinar.

Daca e sa vorbim seriosi, nici pe autostrada nu-ti trebuie mai mult de 2.0TDI cand majoritatea circula pe la 140-160 km/h.. si pana la urma vorba aia, depinde de fiecare cat de hotarat e, si eu a trebuit de multe ori la 180 km/h sa ma trag pe prima banda ca venea toyota avensis la 190, si nu aveam dispozitia necesara sa transform o calatorie de relaxare intr-o cursa... sau voi credeti ca daca tineti la 220 km/h pe autostrada se gandeste lumea sa se bage la curse cu voi ? majoritatea isi vad de viata lor, se trag pe prima banda si te lasa sa treci chiar daca franeaza.

 

Uite eu unu personal, nu inteleg placerea unui posesor de BMW pe benzina, care prefera sa tina un benzinar si sa se plimbe 2 zile pe saptamana.. cand ar putea sa se plimbe non stop cu unu pe diesel. Poate-mi explica cineva, eu roicand prefer sa umblu cu masina zilnic, decat sa aud sunetul motorului o zi pe saptamana.

 

eu, relaxat merg de obicei pe autostrada si cu 5-u' si cu M6-le, 200-210 la ora, fara stres... cine ma flash-uie la viteza asta, merita o alergatura :lol: Daca sunt cu M6, nu-i problema, de obicei ii las sa ma depaseasca si apoi le stau in gat.

 

Apoi, semnal stanga si de la 200 pana in limitare am disparut ;)

 

Cu 5-u' (un E60 submotorizat 520i), ultima data pe A1 (BUc -Pitesti), m-am distrat cu un A6 3.0 TDI), pana pe la 240 la ora pe bord - eu zic ca audi era in tarsa, ca m-ar fi facut in mod normal... cu toate ca murea in kuru meu.

 

Totusi, la asemenea viteza, este putin probabil ca la 240 la ora sa te dea la o parte un 3.0 TDI, chiar daca are masina mai puternica decat un amarat de E60 520i submotorizat :) - NU AM UITAT !

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg, daca eu cu dieselu cand ii dau sportiv, schimb la 3500-4000.. si voi cu benzina nu dati peste 5000 rpm.. ca nu are rost, unde e satisfactia sau ma rog diferenta intre TDI, D si I ? Acuma puteti sa-mi spuneti si mie ca sunt proaspat posesor de benzinar.

Daca e sa vorbim seriosi, nici pe autostrada nu-ti trebuie mai mult de 2.0TDI cand majoritatea circula pe la 140-160 km/h.. si pana la urma vorba aia, depinde de fiecare cat de hotarat e, si eu a trebuit de multe ori la 180 km/h sa ma trag pe prima banda ca venea toyota avensis la 190, si nu aveam dispozitia necesara sa transform o calatorie de relaxare intr-o cursa... sau voi credeti ca daca tineti la 220 km/h pe autostrada se gandeste lumea sa se bage la curse cu voi ? majoritatea isi vad de viata lor, se trag pe prima banda si te lasa sa treci chiar daca franeaza.

 

Uite eu unu personal, nu inteleg placerea unui posesor de BMW pe benzina, care prefera sa tina un benzinar si sa se plimbe 2 zile pe saptamana.. cand ar putea sa se plimbe non stop cu unu pe diesel. Poate-mi explica cineva, eu roicand prefer sa umblu cu masina zilnic, decat sa aud sunetul motorului o zi pe saptamana.

 

eu, relaxat merg de obicei pe autostrada si cu 5-u' si cu M6-le, 200-210 la ora, fara stres... cine ma flash-uie la viteza asta, merita o alergatura :lol: Daca sunt cu M6, nu-i problema, de obicei ii las sa ma depaseasca si apoi le stau in gat.

 

Apoi, semnal stanga si de la 200 pana in limitare am disparut ;)

 

Cu 5-u' (un E60 submotorizat 520i), ultima data pe A1 (BUc -Pitesti), m-am distrat cu un A6 3.0 TDI), pana pe la 240 la ora pe bord - eu zic ca audi era in tarsa, ca m-ar fi facut in mod normal... cu toate ca murea in kuru meu.

 

Totusi, la asemenea viteza, este putin probabil ca la 240 la ora sa te dea la o parte un 3.0 TDI, chiar daca are masina mai puternica decat un amarat de E60 520i submotorizat :) - NU AM UITAT !

Nu inteleg expresia "merg relaxat la 200 km/h". E posibil asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.