Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

@chriss....cred ca topicul este deschis pe o arie generala, intradevar opiniile sunt prezentate si sustinute de membrii forumului....ce este irelevant intradevar este faptul ca desi sunt mult mai multe dieseluri la ora actuala pe sosele pe acest topic voturile sunt majoritare pentru benzina, iar asta probabil se datoreaza fapului ca este posibil ca si dintre cei care au diesel au votat benzina, pt ca, asa cum ai spus si tu topicul este prezentat sub forma "ce preferati". Personal am votat benzina :) ......desi circul zilnic cu un 320d :)
Link to comment
Share on other sites

ce este irelevant intradevar este faptul ca desi sunt mult mai multe dieseluri la ora actuala pe sosele pe acest topic voturile sunt majoritare pentru benzina, iar asta probabil se datoreaza fapului ca este posibil ca si dintre cei care au diesel au votat benzina

 

Mai degraba se datoreaza faptului ca majoritatea celor de pe forum au benzinare. Sau altfel spus, mult mai putini care au diesel s-au inscris pe acest forum.

Si plus de asta nu-ti inteleg exprimarea.. Cum adica este irelevant acest fapt, din moment ce ii dai o explicatie si il si aduci in discutie?..

 

Personal am votat benzina :) ......desi circul zilnic cu un 320d :)

 

Asta e pacat. Sa nu conduci ceea ce preferi.. Pacat! Bine, fiecare le stie p-ale lui. Probabil ai in plan sa faci unele eforturi in sensul asta, nu trebuie sa-ti spun eu.. :)

Link to comment
Share on other sites

Personal am votat benzina :) ......desi circul zilnic cu un 320d ;)

 

Asta e pacat. Sa nu conduci ceea ce preferi.. Pacat! Bine, fiecare le stie p-ale lui. Probabil ai in plan sa faci unele eforturi in sensul asta, nu trebuie sa-ti spun eu.. :)

 

 

La cat de multe "eforturi"a facut Gunther cu dieselul sau, isi cumpara doua benzinare pana acum! Si cu toate astea, a ramas la diesel. :)

Oare cine cheltuie atat de mult cu o "nevasta urata"? Este clar ca are talente ascunse :)

Link to comment
Share on other sites

Poll-urile alea nu au nici o relevanta. 303 voturi din mii de utilizatori.

 

@CC: pai nu cumpara 2 benzinare, ci 10. Ca doar la cat de ieftine sunt ...

Si nu inteleg ce vrei sa spui cu "la cate eforturi a facut". A platit masina si taxa poate. Atat. Doar a specificat ca nu s-a stricat nimic la motor.

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

Nu am stat sa le adun, dar am incredere in tine. Atunci rezultatul e si mai grav pentru cei care se bat cu pumnul in piept ca "diesel rulzzzz": Exista multi useri care au diesel dar prefera benzina.. Am spus destule..

 

chriss:de joi noaptea pana duminica seara am facut 1800 km, pentru simplu fapt ca am avut timp liber, sti cum e sa faci 1000 de km cu 1 plin ? De ce sa-ti para rau ca te plimbi cu o masina fie ca e pe benzina fie ca e diesel , crezi ca la drumuri din astea mai conteaza? nu e mai trist sa nu te plimbi ?

Link to comment
Share on other sites

Era vorba despre placerea de a conduce..... e ciudat cum persoanele care isi conduc bmw-urile strict intre 2-3 semafoare , si fac 10.000 km/an, incearca sa invete pe cei care poate fac 30-40-50.000 km/an.. ce inseamna aceasta placere.

 

Spuneti ca placerea asta sta, in sunetul motorului, mai spuneti ca placerea sta in 0-100km/h, sau in 400 m, eu zic ca placerea sta in cat mai multi km parcursi...

 

 

Vl4d: ti s-a pus pata pe mine si te legi aiurea de mine, consumu ala il scoate si cc23298, si oricine care are diesel, dar tu preferi sa tragi concluzia ca ma dau mare.

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

@CC: pai nu cumpara 2 benzinare, ci 10. Ca doar la cat de ieftine sunt ...

Si nu inteleg ce vrei sa spui cu "la cate eforturi a facut". A platit masina si taxa poate. Atat. Doar a specificat ca nu s-a stricat nimic la motor.

 

Nu ma refer la reparatii, ci la toate bijuteriile pe care le-a pus pe "nevasta urata". Vezi ca are un topic in care si-a prezentat masina. Eu o stiu si in realitate.

 

 

consumu ala il scoate si cc23298, si oricine care are diesel,

 

Asa...asa..... baga-ma pe mine la inaintare. Dar, daca tot ai zis, cu un plin de 62 de L merg mai mult de 1ooo km cu o medie de sub 6

post-6567-1225468497_thumb.jpg

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Vl4d: care e diferenta intre cum mergi tu pe autostrada , si cm merg eu pe autostrada ? daca tot vorbesti de calitate ?

 

Intrbearea asta a ta e foarte slaba, cine se bucura mai mult, un fotbalist de performanta care are 1 meci pe saptamana ? sau un copil in curtea scolii jucand fotbal in fiecare dupa masa.. ? si fie vorba intre noi, nici tu nu sofezi de performanta.

 

Condusu intre semaforu A si Z.... zici ca e mai de calitate decat orice drum extraurban ? Placerea de a conduce... uita-te la toate reclamele lor, si vezi ca majoritatea prezinta masina extraurban nu in oras intre semafoare :)

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Pai numai tu iti precizezi consumul in fiecare post.

 

Si gresesti cu placerea de a conduce. Stii sa faci diferenta intre calitate si cantitate?

 

Am trait sa o aud si pe asta LOL......LOL

 

Ai impresia ca imi pute camasa a motorina daca conduc un diesel? :)

Link to comment
Share on other sites

@CC, am zis ca iti pute camasa a motorina? Am facut referire la asa ceva? Te bagi in seama aiurea, ca sa primesti si tu atentie.

 

Vezi ca nu spui lucruri inteligente. Acum priveste-ti semnatura.

 

@lifestyle: spune tu ca dupa 1000 de km pe autostrada, asa te bucuri de condus de numai poti.

Link to comment
Share on other sites

se referea la mine...

 

Eu zic ca ai mai mare satisfactie, sa faci un lucru care iti place, cat de des, oricum , decat sa-l faci odata pe saptamana si mai bine...

Imi place sa joc volei si sa ma dau cu placa, nu o fac de performanta, nu o fac de nota 10, aia inseamna ca nu ma bucur pe partie sau pe terenu de volei ?

 

Vl4d: ai vazut cum e sa joci fotbal, 5 amatori si 1 profesionist intr-o echipa ? si ala profesionist sa faca cu nervii ca "amatorii" mai fac glume cand mai rateaza cate-o pasa , si el nu stie cum sa faca sa castige meciul ?

 

Nu sunt obligat sa fac drumurile care le fac, le fac pentru ca imi place sa conduc, fie ziua, fie noaptea, ...savurez fiecare "m" de autostrada, e mult mai relaxant, decat cand incerci pe la ora 6 sa vii din someseni pana in manastur...

 

Sa-ti dau un exemplu, am fost asta vara de vreo 3 ori pana in parndorf-Viena si nu mi-am cumparat nimic, efectiv am fost aiurea pana acolo, ca am avut timp si imi place sa conduc.

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am spus ca trebuie sa faci un lucru de performanta. Imi rastalmacesti cuvintele. Nu are rost sa mai continui vreo discutie cu tine, uite, cedez eu.

 

Si daca ai impresia ca o sa te cred cu drumurile de aiurea mii de km, te inseli. Iti recomand sa te maturizezi.

Link to comment
Share on other sites

bai... esti culmea :) nu pot sa-ti dovedesc unde am dormit, ca nu dau bonuri la pensiuni... extraordinar.... crezi ca mint aiurea ? De ce n-ai vrea sa mergi pana in viena de exemplu ? De lene ?

 

Vorbeai de cantitate si calitate, tot acolo e si bmw benzina si diesel, acelas lucru cand vine vorba de ce vorbesti tu :), pe circuit intr-adevar apare diferenta.

 

 

 

PS: tu ce-ti imaginezi ca fac in drumurile astea ? si gandeste-te ca am si un MB V220 :) si ma duc cu BMW-u de fiecare data...

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca nu spui lucruri inteligente. Acum priveste-ti semnatura.

 

Ma fac ca nu pricep aluzia ta... Este mai bine asa, si pentru tine si pentru forum.

 

 

 

On-topic: Totusi, ce ai vrut sa spui cu calitatea vs cantitate in contextul topicului ?

 

 

 

Sa-ti dau un exemplu, am fost asta vara de vreo 3 ori pana in parndorf-Viena si nu mi-am cumparat nimic, efectiv am fost aiurea pana acolo, ca am avut timp si imi place sa conduc.

 

Si am crezut ca doar eu umblu "de nebun" pe sosele. Are dreptate vl4d, trebuie sa ne maturizam....

 

drumurile de aiurea mii de km, te inseli. Iti recomand sa te maturizezi.
Link to comment
Share on other sites

Spuneti ca placerea asta sta, in sunetul motorului, mai spuneti ca placerea sta in 0-100km/h, sau in 400 m, eu zic ca placerea sta in cat mai multi km parcursi...

 

Pai trebuie sa inveti sa accepti si parererile altora, ce e pentru tine valabil poate nu e valabil si pt colegul.

 

Tu asa zici ... el zice altfel, aici nu TREBUIE sa ai dreptate , e un topic unde iti exprimi opinia ...

 

 

Condusu intre semaforu A si Z.... zici ca e mai de calitate decat orice drum extraurban ? Placerea de a conduce... uita-te la toate reclamele lor, si vezi ca majoritatea prezinta masina extraurban nu in oras intre semafoare :)

 

Poate pentru el este ... poate nu, ce e pt tine important poate pentru mine nu e si invers

 

 

se referea la mine...

 

Eu zic ca ai mai mare satisfactie, sa faci un lucru care iti place, cat de des, oricum , decat sa-l faci odata pe saptamana si mai bine...

 

Si daca el zice invers? exact invers e gresit?

Link to comment
Share on other sites

Spuneti ca placerea asta sta, in sunetul motorului, mai spuneti ca placerea sta in 0-100km/h, sau in 400 m, eu zic ca placerea sta in cat mai multi km parcursi...

 

Pai trebuie sa inveti sa accepti si parererile altora, ce e pentru tine valabil poate nu e valabil si pt colegul.

 

Tu asa zici ... el zice altfel, aici nu TREBUIE sa ai dreptate , e un topic unde iti exprimi opinia ...

 

 

Condusu intre semaforu A si Z.... zici ca e mai de calitate decat orice drum extraurban ? Placerea de a conduce... uita-te la toate reclamele lor, si vezi ca majoritatea prezinta masina extraurban nu in oras intre semafoare :)

 

Poate pentru el este ... poate nu, ce e pt tine important poate pentru mine nu e si invers

 

 

se referea la mine...

 

Eu zic ca ai mai mare satisfactie, sa faci un lucru care iti place, cat de des, oricum , decat sa-l faci odata pe saptamana si mai bine...

 

Si daca el zice invers? exact invers e gresit?

 

pai daca eu zic ca imi da satisfactie consumul , sare la mine.. ca face alergie... pe langa asta, postul meu, este raspuns la afirmatiile lui, spune-i lui treaba asta ce mi-ai spuso mie, eu n-am treaba pe unde isi plimba masina, da nu-mi place sa-mi spuna ce inseamna placerea de a conduce, ptr mine placerea consta in a conduce.. nu in a sta la semafor.

 

Sheer driving pleasure, prin definitie are legatura cu "a conduce" nu cu a sta la semafor..

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

sti cum e sa faci 1000 de km cu 1 plin ?

 

asta chiar ca e tare ...

ce relevanta are? ca doar tot mai opresti in mia asta de km sa mergi pana la toaleta, sa mai mananci cate ceva. deci, ai timp sa si alimentezi.

tot ce castigi e faptul ca o sa ai portofelul umpic mai indesat.

insa daca ne uitam numai la bani, exista alte posibilitati de deplasare mult mai ieftine.

 

de exemplu in oras, ai putea merge cu bicicleta. e mult mai ieftin (se poate schimba portofelul cu o borseta) si, in orele de aglomeratie nici nu pierzi timp.

 

stiu cat de bun e dieselu in ziua de azi si, de exeplu, parintilor mei le recomand cu caldura un diesel, automat. dar asta pentru simplul motiv ca ei folosesc masina doar pentru a se deplasa din punctul A in punctul B. circula cu masina doar din nevoie, nu simt o placere in a merge cu masina. in acest caz, nu vad rostul benzinei. dieselul e mult mai bun. clar.

 

dar atat, nu are rost sa ne amagim ... "e diesel dar sa vezi cum trage" . ok trage, dar parca nu e ca un benzinar. daca vrei sa-l conduci sportiv, nu urca in putere asa cum o face un benzinar, nu are raspunsul unui benzinar, nu are sunetul unui benzinar.

 

hai sa inchidem ochii pentru cateva secunde, sa ne imaginam ca suntem intr-o lume in care nu banul e cel mai important, in care alimentarea la benzinarie e o rutina zilnica si in care costurile nu sunt foarte importante la o masina. ce masina ar dori fiecare ?

eu sunt convins ca majoritatea ar alege benzina in detrimentul dieselului. voi la ce v-ati gandit ? ( cred ca daca gandurile noastre s-ar intersecta, ar exista multe accidente intre M-uri :) )

 

bine, stiu ca nu traim intr-o astfel de lume, dar am vrut sa subliniez faptul ca trebuie facute niste compromisuri. iar cand alegi un diesel faci un compromis.

desigur nu cred ca exista o masina mai buna decat alta. de exemplu 330d si 330i. exista o masina 330d mai buna pentru unii si o alta 330i mai buna pentru altii.

insa din punct de vedere al placerii, 330d nu poate sa-i "inchida gura" unui 330i.

si cred ca la fel se poate spune si despre motorizari mai slabe, 318i, 320i. nu ma intereseaza care e mai rapid. nu am nevoie de toti NM din lume. din punct de vedere al placerii de la volan, aleg oricand benzina.

 

daca pentru mine asta nu ar conta, cu siguranta ca as alege diesel. si, sunt convins ca multi se afla in situatia asta.

dar daca as alege diesel nu cred ca ar trebui sa le spun celor ce conduc benzinare cat de fantastica e masina mea si cate mii de km fac cu un plin.

nu pentru ca nu ar avea multe puncte forte ci pentru simplul fapt ca as trage cu ochii ori de cate ori as avea ocazia la un benzinar.

asta nu o pot controla. vine de undeva din interior :):):)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.