Jump to content

Noua taxa de poluare 2011


alter_ego

Recommended Posts

Culmea e ca pe aia pe care statul a vrut sa ii protejeze, adica cumparatorii de masini noi, in special Logan, i-a nenorocit acum pentru ca taxa pentru un Logan 2008 1.6 este 750 euro, in conditiile in care el se vinde cu vreo 3000-3500 euro pe autovit. Masini pe viata, ca si 1310.

 

Daca nu facea Tariceanu legea asa, respectivul proprietar ar fi platit in jur de 100 euro taxa, ba mai mult, era pe vremea aia reclama ca dealerul plateste taxa de poluare, asa ca scapa.

 

Corect, astfel PT MINE TAXA ASTA INSEAMNA CEL PUTIN UN SINGUR LUCRU: NU MAI POTI FI SIGUR NICI DE OBIECTUL EI, SI ANUME SA IEI LOGAN NOU, PT CA, UITE CE PATESC AIA DE SI-AU LUAT INAINTE DE 2007 SAU SA AI ORICE ALT VEHICUL INMATRICULAT IN RROMANIA!!!!!

 

Concluzia: ASTFEL LA FEL PUTETI PATZI SI VOI ASTIA CARE LUATI ACUMA PESTE MAXIM 2-3ANI!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salutare. Am o intrebare destul de ciudata(idioata mai bine zis) dar na...nu sunt sigur,asa ca vreau sa aflu niste pareri de le voi. Daca vreau sa inscriu masina in romanica pe numele mamei care este pensionara, poate beneficia de vreo reducere ceva la taxa asta?
Link to comment
Share on other sites

Si pe mine ma batea gandul sa inmatriculez masina pe Ro dar m-am lasat pagubas ma costa taxa 3600 euro asa ca mai bine o tin pe BG unde ma costa totul 200 euro pe an iar la noidoar impozitul este 200 euro fara asigurare si itp.Deci mai raman pe BG pana se gandesc astia ce fac cu taxa asta...
Link to comment
Share on other sites

Cosmin tu probabil ai platit taxa inainte de 2012 . Asta de acum am inteles ca nu se mai poate recupera , ca cica nu mai este discriminatorie ,asa ma mintea un avocat.

 

De fapt di de drept, inca este discriminatorie pt ca nu o plateste toata lumea; avocatul ala probabil ca nu vroia sa se incurce intr-un proces de genu'.

Link to comment
Share on other sites

Stai putin...sa inteleg ca in cluj, pensionarii care au pensiile sub minimul pe economie beneficiaza de reducere la taxa de poluare?:blink:

 

Eu ii raspunsesem la ala pt impozit....ieri a fost taicami-o si a platit, beneficiind pe langa reducerea de 10% cat e la plata integrala pana la 1apr la noi, si de inca 5% pt ca are pensie sub media pe economie, iar sub minim pe economie reducerea e 15%

.....deci totusi un fasss :p

Link to comment
Share on other sites

... avocatul ala probabil ca nu vroia sa se incurce intr-un proces de genu'.

 

 

Nu chiar, eu am recupert taxa cu un avocat (o avocata - prietena de familie) de 2x - pt Touareg si pt 7er - dar mi-a spus ca daca cumpar o noua masina dupa 2012 nu mai merita sa dau statul in judecata pt ca nu mai pot recupera taxa. Imi spunea ceva cu injumatatitul taxei sau asa ceva, ideea e ca si ea ne-a spus acelasi lucru ca si avocatul colegului de mai sus.

Edited by MscleMike
Link to comment
Share on other sites

Nu chiar, eu am recupert taxa cu un avocat (o avocata - prietena de familie) de 2x - pt Touareg si pt 7er - dar mi-a spus ca daca cumpar o noua masina dupa 2012 nu mai merita sa dau statul in judecata pt ca nu mai pot recupera taxa. Imi spunea ceva cu injumatatitul taxei sau asa ceva, ideea e ca si ea ne-a spus acelasi lucru ca si avocatul colegului de mai sus.

 

 

Cum adica???? la ce se referea?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.