Jump to content

Trepidatie puternica-E46 330xi


Recommended Posts

Am plecat azi de la intalnire,4 persoane in masina+bagaje.

Totul ok pana pe la Comarnic.Aici masina a inceput sa trepideze foarte tare,de fiecare data cand acceleram(fara sa fi luat nici o groapa sau ceva de genul) :)

Am oprit,m-am uitat pe dedesubt,pe la motor,pe la roti...nimic deosebit :blink:

Am plecat mai departe,la fel !! Trepidatia vine de undeva din zona cardanului spate,din cate mi-am dat seama si aparea exclusiv in accelerare.

Dupa Ploiesti si-a revenit :)

Ce draq poate sa fie,ca m-a secat la inima...masina are ~50.000 km :)

Link to comment
Share on other sites

Masina tocmai a iesit din garantie in august.Nu e problema de roata stramba,trepidatia a aparut doar la accelerare(la mers la liber,nu).

Oricum ajung cu ea la Bavaria,eram curios doar sa vad de la ce provine !

Ca posibile probleme m-am gandit la tampon motor rupt sau ceva tampon(lagar,nu stiu exact cum ii zice) prin care trece cardanul,cu uzura.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Alte pareri,primite pe la service...s-ar putea sa fie de pe fata,de la planetare :)

Se deplaseaza vaselina prin burdufuri si de aici apar trepidatiile.Aparitia sau disparitia lor ar coincide cu incalzirea/racirea vaselinei sau ceva de genul asta :blink:

 

Dubios...o sa fac o vizita si la service-ul nou :)

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
Alte pareri,primite pe la service...s-ar putea sa fie de pe fata,de la planetare  :)

Se deplaseaza vaselina prin burdufuri si de aici apar trepidatiile.Aparitia sau disparitia lor ar coincide cu incalzirea/racirea vaselinei sau ceva de genul asta :blink:

 

Dubios...o sa fac o vizita si la service-ul nou  :)

138695[/snapback]

nu...n-ai sa vezi....Planetara nu e tripoda, e mai numerosa dantura.Aia merge fara vaselina luni intregi daca ai burduf spart si nu simti nimic,si plus de asta burduful e plin de vaselina in miscare...nu are unde sa se duca vaselina aia.

Edited by IulianE
Link to comment
Share on other sites

Alte pareri,primite pe la service...s-ar putea sa fie de pe fata,de la planetare  :)

Se deplaseaza vaselina prin burdufuri si de aici apar trepidatiile.Aparitia sau disparitia lor ar coincide cu incalzirea/racirea vaselinei sau ceva de genul asta :blink:

 

Dubios...o sa fac o vizita si la service-ul nou  :D

138695[/snapback]

 

 

Te-ai dus de 1 aprilie la service? :) :)

Link to comment
Share on other sites

Te-ai dus de 1 aprilie la service? :blink: :)

138811[/snapback]

 

Omul era foarte convins de ceea ce spune :D

 

poate nu-i place la munte! :)

138864[/snapback]

 

Nu-i place nici prin alte locuri. :)

Am avut un drum Bucuresti-Tulcea si la intoarcere a facut la fel(fara bagaje,fara pasageri...doar eu)

Link to comment
Share on other sites

e clar, nu-i place in afara bucurestiului! !!! :)

nu, acum sa lasam gluma deoparte, eu am auzit de probleme de genul asta la ix-uri (xi) atunci cand nu sunt toate 4 rotile de aceeiasi dimensiune sau cand sunt cauciucurile fata/spate uzate neuniform

treaba cu planetarele fata.... :blink: sincer nu prea o cred, vaselina nu este un obiect solid, mai ales dupa ce se incalzeste, ca sa poate sta intr-un singur loc si prin forta centrifuga provocata de rotirea planetarei sa produca vibratii, probabil ca nu au stiut ce sa-ti zica si atunci au inventat :)

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Cauciucurile au aceeasi dimensiune si marca(Good Year Eagle F1-GSD3,225/45/17),sunt noi-noute,rotile sunt perfect echilibrate.

Am sa merg la service si o sa cer sa ma lase si pe mine inauntru.Eu tot cred ca e ceva de prin zona cardanului.

Link to comment
Share on other sites

Cauciucurile au aceeasi dimensiune si marca(Good Year Eagle F1-GSD3,225/45/17),sunt noi-noute,rotile sunt perfect echilibrate.

Am sa merg la service si o sa cer sa ma lase si pe mine inauntru.Eu tot cred ca e ceva de prin zona cardanului.

139032[/snapback]

 

Este foarte probabil sa fie de la cardan sau rulment.

 

PS

 

Iti dai seama cei care locuiesc in tari unde temperatura este mare tot timpul,schimba planetarele la fiecare 2 luni :blink: :)

Intreaba-l si tu pe domnul care ti-a spus chestia cu vaselina,daca se schimba planetarele,cele noi nu au vaselina?Nu va fi aceeasi problema?Pana acum cum a mers?Si-a schimbat vaselina proprietatile?

 

Vaselina+temperatura mare+multa prostie=vibratii,cred ca asta este raspunsul corect :)

Link to comment
Share on other sites

da...oricum nu cred ca are cauciucuri mai late pe spate....ar fi o ineptie....se stie ca la orice 4X4 toate cauciucurile trbuie sa fie egale....

138985[/snapback]

poti sa ai cauciucuri mai late pe spate...nu e nici o ineptie...dar banuiesc ca la diametrul anvelopelor te refereai...e bine ca diametrul anvelopelor sa fie identic...sau aproape identic... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
Ma refeream la latime sa fie identica.De ex sa nu ai 245 pe spate si 225 pe fata.Diferentele de aderenta fata/spate dau socuri in diferentiale si in cutie....de asta sa fii sigur,pt ca ai 4X4.
Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la latime sa fie identica.De ex sa nu ai 245 pe spate si 225 pe fata.Diferentele de aderenta fata/spate dau socuri in diferentiale si in cutie....de asta sa fii sigur,pt ca ai 4X4.

139438[/snapback]

Ca sa fie asa cum spui tu ar trebui eventual si cuplul sa fie repartizat in mod egal fata-spate...dar uite ca la 330xi nu e...ai in jur de +/-33% pe fata si +/-67% pe spate...deci asta cu aderenta cade... :) ..oricum...nice try :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.