Jump to content

e36 vs a4


GoFast

Recommended Posts

m-am dat cu un a4 1.9 tdi de 131 cai in 5 trepte pana pe la 180 ... ma face cam 2 masini.imi place sa cred ca nu e normal.motorul imi merge perfect.... pe tester nu da nici o eroare. am mai mers cu cateva e36 tot 320 ca al meu si unele mi s-au parut putin mai agresive.... sa fie oare cauza jante prea grele ? rh 17" 8j 215/45 nu am avut jante de tabla pe masina pana acum sa fac diferenta... nu gasesc nici o explicatie dc nu fuge cum ar trebui... motorul e m50b206s2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

m-am dat cu un a4 1.9 tdi de 131 cai in 5 trepte pana pe la 180 ... ma face cam 2 masini.imi place sa cred ca nu e normal.motorul imi merge perfect.... pe tester nu da nici o eroare. am mai mers cu cateva e36 tot 320 ca al meu si unele mi s-au parut putin mai agresive.... sa fie oare cauza jante prea grele ? rh 17" 8j 215/45 nu am avut jante de tabla pe masina pana acum sa fac diferenta... nu gasesc nici o explicatie dc nu fuge cum ar trebui... motorul e m50b206s2

ai putea schimba jantele cu unele pe 16'. Eu m-am dat cu masina unui amic, acelasi motor ca al tau si am stat paralel cu un A4 2.5 TDI automat.

Poate avea soft A4 cu care te-ai intrecut.

Link to comment
Share on other sites

m-am dat cu un a4 1.9 tdi de 131 cai in 5 trepte pana pe la 180 ... ma face cam 2 masini.imi place sa cred ca nu e normal.motorul imi merge perfect.... pe tester nu da nici o eroare. am mai mers cu cateva e36 tot 320 ca al meu si unele mi s-au parut putin mai agresive.... sa fie oare cauza jante prea grele ? rh 17" 8j 215/45 nu am avut jante de tabla pe masina pana acum sa fac diferenta... nu gasesc nici o explicatie dc nu fuge cum ar trebui... motorul e m50b206s2

ai putea schimba jantele cu unele pe 16'. Eu m-am dat cu masina unui amic, acelasi motor ca al tau si am stat paralel cu un A4 2.5 TDI automat.

Poate avea soft A4 cu care te-ai intrecut.

are soft stock... e un prieten si stiu sigur k nu e resoftata. eu ma gandesc sa nu fie problema ceva de mecanica ... din diferential sau altceva.....

Link to comment
Share on other sites

fara suparare dar uneori mai conteaza si soferul :twoup: nu cred ca jantele ar fi o problema asa mare ,alta cred ca trebuie sa fie cauza---filtrele si restu ma gandesc ca le-ai schimbat daca zici ca motorul merge ok----ma refer la cel de benzina si aer (astea mai influenteaza si ele bunul mers al motorului)
Link to comment
Share on other sites

fara suparare dar uneori mai conteaza si soferul :twoup: nu cred ca jantele ar fi o problema asa mare ,alta cred ca trebuie sa fie cauza---filtrele si restu ma gandesc ca le-ai schimbat daca zici ca motorul merge ok----ma refer la cel de benzina si aer (astea mai influenteaza si ele bunul mers al motorului)

filtrele sunt schimbate.... uleiul la fel... bujiile nu le-am schimbat dar arata ff bine. problema e alta nu de sofer....

Link to comment
Share on other sites

Mai incercati cu start lansat. Se elimina factorul "am plecat prost" :twoup:

mai rau ma face asa pt ca de pe loc plec eu primul si asa din mers el avand cuplu mai mare pleaca instantaneu de langa mine.... in a 3 a isi ia cel mai mult avans si acolo ramane....

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am dat cu un golf4 avant 1.9tdi,cred ca este acelas motor 131cp.In viteza a-2-a se mai tinea inca in spatele meu ,dar dupa acea eram ani lumina distanta de el. :)

 

Probabi este problema la masina ta .Incearca sa te dai cu alt 320i sa vezi ce si cum.. :twoup:

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Teoretic ar trebui sa fiti la egalitate pana la 100/kmh dar 2 masini la 180 (deci 1km+) nu inseamna nimic, si presiunea usor diferita in roti poate sa dea diferenta asta, ca sa nu mai zic de dimensiunile jantelor si latimea cauciucurilor.

 

Teoretic ar trebui sa fiti la egalitate pana la 100/kmh dar 2 masini la 180 (deci 1km+) nu inseamna nimic, si presiunea usor diferita in roti poate sa dea diferenta asta, ca sa nu mai zic de dimensiunile jantelor si latimea cauciucurilor.

Poate calin s-a dat cu unu de 115cp - e mai mult de 1 secunda pe 0-100.

Link to comment
Share on other sites

m-am dat cu un a4 1.9 tdi de 131 cai in 5 trepte pana pe la 180 ... ma face cam 2 masini.imi place sa cred ca nu e normal.motorul imi merge perfect.... pe tester nu da nici o eroare. am mai mers cu cateva e36 tot 320 ca al meu si unele mi s-au parut putin mai agresive.... sa fie oare cauza jante prea grele ? rh 17" 8j 215/45 nu am avut jante de tabla pe masina pana acum sa fac diferenta... nu gasesc nici o explicatie dc nu fuge cum ar trebui... motorul e m50b206s2

 

Stai linistit,masina ta nu are nimic.

 

Treaba sta in felul urmator:

 

A4 1.9TDI-131cp 285NM 0-100 in 9,9s

E36 320i -150cp 190NM 0-100 in 9,9s

La plecare de pe loc,dieselul are un mic dezavantaj insa apoi datorita cuplului recupereaza lejer.

 

...daca mai adaugi si faptul ca masina ta este mai veche...aia e!

 

Iar restul care comparati 320i E36 cu A4 2.5TDI deja o fortati grav.

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

m-am dat cu un a4 1.9 tdi de 131 cai in 5 trepte pana pe la 180 ... ma face cam 2 masini.imi place sa cred ca nu e normal.motorul imi merge perfect.... pe tester nu da nici o eroare. am mai mers cu cateva e36 tot 320 ca al meu si unele mi s-au parut putin mai agresive.... sa fie oare cauza jante prea grele ? rh 17" 8j 215/45 nu am avut jante de tabla pe masina pana acum sa fac diferenta... nu gasesc nici o explicatie dc nu fuge cum ar trebui... motorul e m50b206s2

 

Iar restul care comparati 320i E36 cu A4 2.5TDI deja o fortati grav.

nu o fortez deloc, asa s-a intamplat.

La semafor credeam ca e 1,9tdi, ma asteptam sa ma tin cu el dar cand ne-am oprit si tipu mi-a zis ca de fapt are 2,5tdi(cel de 180cai), am zis WTF. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

fara suparare dar uneori mai conteaza si soferul :twoup: nu cred ca jantele ar fi o problema asa mare ,alta cred ca trebuie sa fie cauza---filtrele si restu ma gandesc ca le-ai schimbat daca zici ca motorul merge ok----ma refer la cel de benzina si aer (astea mai influenteaza si ele bunul mers al motorului)

filtrele sunt schimbate.... uleiul la fel... bujiile nu le-am schimbat dar arata ff bine. problema e alta nu de sofer....

daca zici ca de sofer nu e problema ---atunci mai depinde si cand schimbi treptele(dar si asta e tot de sofer),,,logic dupa datele pe distante scurte gen 1-200m ar trebui sa fiti egali sau poate chiar sa ai tu un avantaj,nicidecum sa aiba el 2 masini in fata ,pe distante lungi gen km se schimba putin datele

Link to comment
Share on other sites

@ciumidel - audi-ul ala nu era in mintile lui, nu aveai cum sa il faci, daca ar fi in mintile lui ala te face chiar si de la start de pe loc, iti spun pentru ca am avut A6 de 180cp si era si quattro si automat si stiu ce poate, iar A4 ala daca nu era nici quattro si nici automat fuge mai bine chiar, fiind mai usor. Pe langa puterea mai mare are si cuplul aproape dublu fata de al tau, daca mai tin bine minte este de 370NM. Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

@ciumidel - audi-ul ala nu era in mintile lui, nu aveai cum sa il faci, daca ar fi in mintile lui ala te face chiar si de la start de pe loc, iti spun pentru ca am avut A6 de 180cp si era si quattro si automat si stiu ce poate, iar A4 ala daca nu era nici quattro si nici automat fuge mai bine chiar, fiind mai usor. Pe langa puterea mai mare are si cuplul aproape dublu fata de al tau, daca mai tin bine minte este de 370NM.

dar nici nu m-am dat mare sofer ca l-am facut pala cu audi.......e diferenta foarte mare intre un M50B20 si un 2,5 TDI.

Clar ala cu audi nu stie ce poate face masina aia.

Am mers si eu cu A6 avant 2,5tdi automat(cel de 163 cai) si e peste 320i.

Link to comment
Share on other sites

m-am dat cu un a4 1.9 tdi de 131 cai in 5 trepte pana pe la 180 ... ma face cam 2 masini.imi place sa cred ca nu e normal.motorul imi merge perfect.... pe tester nu da nici o eroare. am mai mers cu cateva e36 tot 320 ca al meu si unele mi s-au parut putin mai agresive.... sa fie oare cauza jante prea grele ? rh 17" 8j 215/45 nu am avut jante de tabla pe masina pana acum sa fac diferenta... nu gasesc nici o explicatie dc nu fuge cum ar trebui... motorul e m50b206s2

 

Stai linistit,masina ta nu are nimic.

 

Treaba sta in felul urmator:

 

A4 1.9TDI-131cp 285NM 0-100 in 9,9s

E36 320i -150cp 190NM 0-100 in 9,9s

La plecare de pe loc,dieselul are un mic dezavantaj insa apoi datorita cuplului recupereaza lejer.

 

...daca mai adaugi si faptul ca masina ta este mai veche...aia e!

 

Iar restul care comparati 320i E36 cu A4 2.5TDI deja o fortati grav.

 

eu am un 320i '94 si m-am dat cu un audi 2.5tdi din '99 de 3 ori si de fiecare data eram cu 1 masina in fata la 400m

Link to comment
Share on other sites

@ciumidel - audi-ul ala nu era in mintile lui, nu aveai cum sa il faci, daca ar fi in mintile lui ala te face chiar si de la start de pe loc, iti spun pentru ca am avut A6 de 180cp si era si quattro si automat si stiu ce poate, iar A4 ala daca nu era nici quattro si nici automat fuge mai bine chiar, fiind mai usor. Pe langa puterea mai mare are si cuplul aproape dublu fata de al tau, daca mai tin bine minte este de 370NM.

dar nici nu m-am dat mare sofer ca l-am facut pala cu audi.......e diferenta foarte mare intre un M50B20 si un 2,5 TDI.

Clar ala cu audi nu stie ce poate face masina aia.

Am mers si eu cu A6 avant 2,5tdi automat(cel de 163 cai) si e peste 320i.

 

eu am 320i E46 si m`am dat si cu a4 2.5 tdi quattro..si eram la egalitate..o data l`am facut cu jumate de capota pana 180 si la intoarcere m`a facut el tot cam atat....cu a4 2.5 tdi 163 cai..o masina pe 400 m..si a6 2.5 tdi quattro 180 cai automat...1 masina jumate pe 400 m :twoup: nu sunt chiar asa de speriat 2.5`urile astea de pe audi :)

Link to comment
Share on other sites

am un prieten cu a4 2.5 tdi 180 cai... nu se compara 320 nici o secunda ... fuge audi de sparge...

totusi nu cred k a mea fuge cum trebuie si sper sa fie de la jante... saptaman asta pun de tabla sa vad daca e diferenta...

Link to comment
Share on other sites

eterna batalie audi vs. bmw :twoup: parerea mea este ca masina ta isi arata varsta.., cu motorul pun pariu ca ai peste 350kkm

stiu ca e f posibil sa nu ma crezi dar motorul are 217.000 km cu carte service cu stampile bmw.... daca am vreo problema la masina nu e din motor.... audi era din 2001

Link to comment
Share on other sites

faptul ca merge rotund motorul nu inseamna ca mai e si in parametrii de performanta ca un motor nou.., din ce an este masina? bmw-ul?

pana acum n-am intalnit vreun audi, vw 1.9 131cp 5-6 trepte sau vw 2.0 140cp diesel sa ma faca, vorbesc de drum intins, panta, lansate, intradevar nu am facut cu nici unul plecare de pe loc, si vorbesc de o caroserie mai grea, bine si motorul putin diferit m52tub20

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.