Jump to content

diferenta intre m43b16 si m43b18


ionutdanica

Recommended Posts

eu sunt sigur pentru ca am vazut cum arata chiulasa motorului de pe E36 318IS si cel de pe E46 318i NFL, se vede clar diferenta intre chiulasa de 16V si de 8V, iar ceea ce zice carfolio nu trebuie luat ca atare, sunt o gramada de greseli in specificatiile de pe site-ul asta....poate ai cumva motorul de pe E36 318is...who knows :)

 

m-as bucura daca ar fi asa. ar fi binevenit surplusul de putere, dar din pacate masina nu trage de caii aia, si din fericire nu are consumul de e36 318is, care am auzit ca e cam maricel. in schimb a pus DEST mai sus 2 link-uri(pozele puse de tine nu lamuresc deloc problema valvelor), unul era cu distributia de e36 318is, si unul cu e46 318i, si intradevar sunt diferente mari in poza, dar eu cum am schimbat distributia, recunosc din acele poze ca distributia mea este cea de e46 318i(cum si trebuie sa fie) tocmai pt ca diferentele din cele 2 poze sunt mari ma face sa cred ca e acelasi motor m43, DAR cu _chiulasa_ schimbata! de aici rezulta PROBABIL si diferenta de consum dintre cele 2 modele. motorul tau era de 1.9? (1895cc?)

Link to comment
Share on other sites

la E36 318is codul este M44 la E46 318i NFL codul este este M43TUB, asta ca sa il diferentieze de M43 de pe E36, insa atat M44('96-'98) cat si M43 de pe E46 au aceeasi cilindree, ideea mea cu comparatia era ca amandoua avand aceeasi capacitate ar fi aratat la fel daca aveau 16v, insa nu este asa...

 

si al meu tot de 1895cc a fost, fabricatie 2001 de 118cp.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut 318i E46 NFL si are 8 valve. Nu am auzit de M43 cu 16 valve,si nici nu cred ca exista.

ok, nu are rost sa facem chat pe forum. las dupa voi pana in momentul in care voi pune poze, pt ca eu am VAZUT! poate cand veti vedea si voi, nu veti mai zice "nu am AUZIT"

Edited by alex_b
Link to comment
Share on other sites

Cred ca toti am fi vrut sa aiba 16 valve m43-ul probabil si ceva mai multi caluti si un raspuns mai rapid al acceleratiei dar se pare ca asa a hotarat BMW sa il produca si pentru e46 ,probabil din cauza ca e un motor fiabil.

 

Alex daca exista asa ceva ce zici tu cred ca era plin forumul cu cea mai raspandita modificare care putea fi facuta pe m43.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca toti am fi vrut sa aiba 16 valve m43-ul probabil si ceva mai multi caluti si un raspuns mai rapid al acceleratiei dar se pare ca asa a hotarat BMW sa il produca si pentru e46 ,probabil din cauza ca e un motor fiabil.

 

Alex daca exista asa ceva ce zici tu cred ca era plin forumul cu cea mai raspandita modificare care putea fi facuta pe m43.

 

din cunostiintele mele, si rog pe cei mai priceputi ca mine sa ma corecteze daca gresesc. e36, din 98 cred a introdus motorul de 1.9 pana atunci 318i (nu 318IS) avea ~1800cc, de atunci ~1900cc. Mama mea are e36 316i din 98 luna 12(e 99 pe acte) cu motor m43 (1.9) si 105 cp. eu am e46 318i din 98 (1.9) si 118 cp. ambele masini sunt din 98 (e36 e mai nou cu 6 luni decat e46-le (stiu..e incredibil)) ambele au motor m43, din exterior IDENTIC!!!, dar _chiulasa_ de pe 316 e36 are 8v si cea de pe 318 e46 are 16v, ce va voi si dovedi de curand. daca schimb chiuloasele intre ele voi avea un e46 de 105 cp si un e36 de 118!

 

alex_b, tu ce masina ai?

E46? Daca e asa, 316i si 318i au din fabrica doar 8 valve.

Doar la 316i/318i facelift s-au pus motoarele cu 16valve, dar acelea au alt cod, N42.

Pe E36 si E46 316i si 318i s-au pus doar M43! Care au doar 8 valve.

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_M43

 

mda..pe wikipedia scrie ca din 98 s-a modificat motorul si nu mai face referire la valve :blush:

Edited by alex_b
Link to comment
Share on other sites

@alex pai scrie clar ca are 8 valve (2-valve technology) si s-a precizat doar modificarea de cilindree pt ca doar asta s-a schimbat (codul motor ramane acelasi M43 doar terminatia difera).

 

M42 si M44 au avut 16v, iar M44 a fost 1.9. Nu cred ca e cum zici tu, decat daca ai M44, desi nu s-a pus pe e46.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.