Jump to content

Scartaie cureaua la e36 316i nu gasesc rezolvare


Recommended Posts

Imi scartaie cureaua de numa .Am schimbat rolele,intinzatorul si cureaua , dupa 2 saptamani iar a scartait. La o luna am schimbat iar cureaua ,dupa o saptamana iar scartaie .Acum a inceput cu ploile imi scartaie una intr-una . Nu mai stiu ce sa fac . Astept sfaturi opinii . O seara faina la toti.
Link to comment
Share on other sites

tine o creta sa frece cureaua pe ea... pe partea cu canelurile

nu merge :twoup: s-a incercat demult , e doar temporara.

luc1an - cu curea noua nouta nu scartaie o perioada .

- am mai citit mai demult ca e posibil calitatea curelei sa lase de dorit si sa incerc cu una originala .

Edited by doruvlad
Link to comment
Share on other sites

verifica rolele intinzatoare

au fost schimbate ... citeste chiar primul post.

intre schimbare si verificare e o oarecare diferenta, nu? :twoup:

ce sa verific? de cand am schimbat rolele si intinzatorul am parcurs cca 2000 km . Dar am scris si mai sus la 2 saptamani dupa ce am schimbat rolele intinzatorul si cureaua a inceput sa scartaie.

-daca pun curea noua nu scartaie o perioada .

Edited by doruvlad
Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea si dupa ce am vazut la altii si la mine INA si CONTI sunt combinatia perfecta.

nu stiu daca la mine e aceeasi combinatie , dar in fine , am fost la mecanici iar ei vechea poveste -schimba cureaua - le spun povestea problemei ca a fost schimbata etc...dupa zice mecanicul -atunci nu stiu ce sa zic-.

Link to comment
Share on other sites

Schimba inca o data rolele. Exact asa a patit sora-mea acu 2 luni (e36 325i). Curea si role originale schimbate acum un an. La 3-4 luni au inceput sa scartie, acum 2 luni s-a rupt cureaua pe autostrada ( rola blocata). Scartaitul vine din rola ( rulment) , se invarte mai greu si patineaza cureaua si face zgomot. Nu a facut mai mult de 10-15 mii de km intre schimbat si rupt.
Link to comment
Share on other sites

salut io sunt nou in cub dar am cunosttinte de mecanica vezii ca e de la fulii masina e veche si se mai uzeaza si ele potii sa incerci cu saciz dar tot temporara e treba

am verificat fulia zice mecanicul ca nu e problema , DSF -cred ca asta ramane singura solutie .

Link to comment
Share on other sites

MECANICU ALA NU A FACUT SCOALA? CA LA PRIMELE ORRRE IL INVATAU DESPRE CUCRELE SI TRANSMISII PRINN CURELE SI FULII .LA O MASIN AVECHE E NORMAL SA LE SCHIMBI MAI ALES CA FULIILE NU SUNT CU PROFIL TRAPEZ P.S SCHIMBA MECANICU CA A UITAT CE A INVATAT SI STIE DOAR SA SCHIMBA PIESE UN MECANIC BUN NU DA DIN UMERI CND IL INTREBI DE UNDE E PROBLEMA. SAU DUTE LA MECANICI AIA MAI BATRNI CA DE AIA AU UITAT TOTI NU TINE DOAR DE TESTERE SI LAPTOP MAI TRE SI O URECHE MUZICALA SI EXPERIENTA SI PASIUNE IN CEEACE FACI " SCHIMBA FULIILE" TOATE
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum e cu partea cu sacazul, as dori ceva detalii caci si mie imi scartaie aceeasi curea. Cum se da cu sacaz?

 

Lasa sacaz-ul ca scartaie mai rau

Mergi tu la un magazin serios de piese si cere un spray de curele. Posibil si de la alternator sa fie dar prima data vezi poate folosesti ce-ti propun mai jos

Vezi aici:

http://www.autoaccesorii.ro/standard_products.php?id=6567

 

Sau asta:

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

se pune o stropitoare deasupra curelelor

verificati curea ,role intinzatoare rulment alternator, pompa apa,e mai bine decat cu creta si sacaz.

da sunt verificate ... intelegi ca am schimbat cureaua o saptamana nu a scartait dupa iar a inceput, chiar nu scriu pe intelesul tuturor ??? ori e proasta calitatea la curea ori rolele alea au suportat doar 1000 km ...ceea ce e foarte rau . In fine pana la urma si daca se da cu nu stiu ce spray pentru curele cam degeaba , ca oricum dupa o perioada iar scartaie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.