Jump to content

picaturi de ulei sub masina (((


clausthaler1

Recommended Posts

salutare!nu am mai circulat cu masina aprox 10 zile,pt ca am si masina de serv.,si ieri am scos-o si pur si simplu am dat o tura cu ea prin parcare, si nu am mai parcato cu fata ci cu spatele...astazi mi-am aruncat ochii sub ea si erau cateva picaturi destul de proaspete de ulei,am dat masina inapoi,am pus degetul in uleiul scurs,am mirosit...ulei era...cred ca de motor pt ca era foarte curat(am schimbat uleiul decurand aprox.acum 100km)...nu am mai avut probleme de genul pana acum.nedumerirea mea este posibil sa curga din motor asa din senin??sau deunde o fi...nu am mers cu masina,nu am lovit baia de ulei...chiar sunt foarte dezorientat ca nu stiu ce se intampla...am mutat-o undeva la un loc uscat si curat fara pete sa vedem o mai curge in seara asta!ati patit asa ceva pana acum?va rog sa ma sfatuiti ce ar terbuii sa fac!masina este bmw e36 318 is Edited by clausthaler1
Link to comment
Share on other sites

" sa vedem o mai curge in seara asta " - poate ai parcat unde cursese ulei de la alta masina.

sunt proprietar pe locul de parcare si nu isi permite nimeni sa parcheze...foarte sigur ca nu a parcat nimeni,inafara de masina mea!insa dupa cum am spus picaturile erau foarte proaspete,mai ales ca nu miscasem masina de 10 zile din acelasi loc.nu stiu ce sa zic...asa din senin?!eu cred ca ele au aparut in ziua cand am dat o tura cu ea ,apoi am parcat-o.

Edited by clausthaler1
Link to comment
Share on other sites

pai dc ai schimbat uleiul de curand at nu ar fi de mirare

poate ai bagat ulei mai subtire sau nu e strins ceva ca lumea

am bagat ulei obisnuit w10 40...la asta m-am dus si eu cu gandul ca nu este strans busonul de scurgere calumea....dar nu am observat sa-mi mai curga pana acum si uleiul l-am schimbat acum o luna...ma uit mereu in parcare sa vad sa nu curga ceva...asa din obisnuinta ca sunt sofer.insa nu am prea mers cu masina decat drumuri extrem de scurte ...pana sa fac schimbul nu am mai avut asemenea neplaceri.cu ce fel de cheie se strange busonul acela de scurgere...poate o sa incer eu sa-l mai strang.

Link to comment
Share on other sites

cum am putea sa stim noi ce buson ai tu pe masina ta ? te uiti si vezi singur.

pai nu-s la toate e36-le la fel??bmw au fabricat busoane diferite la e36?...si poate tu nu stii ,stai deoparte,nu esti obligat sa raspunzi...dar poate este si vreun David Blaine pe aici si stie fara sa se uite! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

cu ce fel de cheie se strange busonul acela de scurgere...poate o sa incer eu sa-l mai strang.

vezi sa nu strangi suruburile ca mine :twoup:

 

se rup usor :)

 

sterge bine cu o carpa busonul si verifici daca umezeste dupa ce mergi cu masina.

 

la filtru te-ai uitat? poate garnitura nu etanseaza bine....zic si eu

Link to comment
Share on other sites

cu ce fel de cheie se strange busonul acela de scurgere...poate o sa incer eu sa-l mai strang.

vezi sa nu strangi suruburile ca mine :)

 

se rup usor :twoup:

 

sterge bine cu o carpa busonul si verifici daca umezeste dupa ce mergi cu masina.

 

la filtru te-ai uitat? poate garnitura nu etanseaza bine....zic si eu

la filtru m-am uitat...nu"musteste"pe nicaieri...despre ce suruburi este vorba "ca se rup usor"?...daca mai starng busonul un pic o fi vreo problema?insa nici nu stiu unde se afla nici cu ce treebuie strans :twoup:...ce mi se pare foarte curios este ca a picurat asa dodata(cred) ...din senin.

Edited by clausthaler1
Link to comment
Share on other sites

nu stiu unde se afla nici cu ce treebuie strans :twoup:...ce mi se pare foarte curios este ca a picurat asa dodata(cred) ...din senin.

tu nu te uiti cand iti schimba uleiul?

 

surubul respectiv e gol pe dinauntru si daca-l strangi prea tare se rupe.

 

dai apoi baia jos,mergi la strung,cumperi garnitura de baie(daca ai sau silicon) si gata.

 

got it?

 

cel mai simplu sa vezi este cum am explicat mai sus.

 

mecanicul meu spunea ca daca nu curge nu are rost sa-l mai strang.si avea dreptate!

Link to comment
Share on other sites

nu stiu unde se afla nici cu ce treebuie strans :twoup:...ce mi se pare foarte curios este ca a picurat asa dodata(cred) ...din senin.

tu nu te uiti cand iti schimba uleiul?

 

surubul respectiv e gol pe dinauntru si daca-l strangi prea tare se rupe.

 

dai apoi baia jos,mergi la strung,cumperi garnitura de baie(daca ai sau silicon) si gata.

 

got it?

 

cel mai simplu sa vezi este cum am explicat mai sus.

 

mecanicul meu spunea ca daca nu curge nu are rost sa-l mai strang.si avea dreptate!

din pacate nu am timp sa ma uit cand i-mi schimba uleiul...am dus masina in service apoi am venit si am luat-o cu schimbul si filtre schimbate.o sa vad maine daca mai curge apoi merg undeva sa mai il stranga putin ...daca o fi slabit.daca nu o fi de la buson...chiar nu am idee unde sa mai ma uit!

 

Eu raman de parere ca a parcat o raba ceva in locul tau,probabil era unu care nu auzise de tine si si-a permis sa parcheze pe locul tau

e posibil! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu raman de parere ca a parcat o raba ceva in locul tau,probabil era unu care nu auzise de tine si si-a permis sa parcheze pe locul tau

 

+1 :twoup:

 

Ala cu RABA [sau roaba] nu putea sa aiba decat ulei negru in motor. Omu' nostru zice ca erau pete de ulei proaspat schimbat !

Deci ori a scuipat cineva peste uleiul rabei ori ...

Link to comment
Share on other sites

Cand o parchezi, verifica locul, daca e curat, si peste cateva ore mergi si vezi daca ai pete sub ea.

 

Si mai verifica si nivelul la ulei din cand in cand, sa vezi daca scade sau nu.

am facut aceasta incercare,am parcat pe "loc curat"...si peste cateva ore am mers si am verificat...aveam cateva pete mici aprox .o jumatate de lingurita de ulei scurs.nivelul i-l verific des,din obisnuinta ca sunt sofer!insa azi am observat ca se scurge(cred,nu sunt 100% sigur), numai cu motorul cald...si pe la capac filtru ulei pete scurse in jos...eu deobicei am motorul "bec"de curat fara pic de pata si m-am uitat si mai jos sub filtru si era ulei scurs... :twoup:

 

deci am observat urmatoarele:cand motorul este rece nu mai picura ulei....cu cat motorul este mai incins cu atat picaturile sunt mai dese.m-am uitat la capacul filtu ulei si in jurul lui scursuri de ulei iar mai jos,sub filtru ...ulei!nu mult dar era!eu am motorul degresat tot timpul...petele sunt recente ,nu vechi!ce se poate face?schimb garnitura de la filtru?mentionez ca am schimbat uleiul in service acum 150 km.se gaseste doar garnitura separat fara filtrul de ulei?

Link to comment
Share on other sites

schimba filtrul cu tot e 30 lei , mai trebuie sa adaugi ulei dupa , cantitatea care a fost absorbita de filtrul vechi + pierderea..

i-l schim,nu-i problema...insa este acum o luna si ceva schimbat,am pus MANN.garnitura nu se gaseste si separat?asta sa stricat deaceea curge?

Edited by clausthaler1
Link to comment
Share on other sites

"sa stricat" = s-a stricat

"deaceea" = de aceea

 

garnitura e un banal O-Ring, trebuie desfacut capacul si repozitionata garnitura, nu e rau sa pastrezi garnitura de la filtrul vechi, just in case...din pacate se mai intampla si neprevazute ...

s-a stricat = sa stricat

de aceea= deaceea

..uite ca asa i-mi place mie...ai ceva impotriva? :twoup:

 

Esti sigur 100% ca iti curge pe la capacul filtrului de ulei?

Daca da, ai scapat, daca nu, e posibil sa-ti curga pe la corpul filtrului de ulei, are o garnitura si niste o-ring-uri mici acolo.

pai eu cred ca pe la capac...pt ca sunt scursuri de ulei pe acolo...iar cand motorul este rece nu curge.

Edited by clausthaler1
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
"sa stricat" = s-a stricat

"deaceea" = de aceea

 

garnitura e un banal O-Ring, trebuie desfacut capacul si repozitionata garnitura, nu e rau sa pastrezi garnitura de la filtrul vechi, just in case...din pacate se mai intampla si neprevazute ...

s-a stricat = sa stricat

de aceea= deaceea

..uite ca asa i-mi place mie...ai ceva impotriva? :twoup:

 

 

Geniala asta ! :twoup: :twoup: Vezi bre' brown, ti-a inchis gura :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.