Jump to content

benzina ?


Recommended Posts

am un prieten care dupa curatirea injectoarelor cu ultrasunete(la bosch) a avut mai multe probleme decat inainte si culmea rezolvariilor, dupa un plin de motorina in care a pus aprox 1,5l de benzina au disparut fluctuatiile de turatie, mersul innecat si fumul gros la accelerari. Ati incercat asa ceva?? poate dauna grav motorul?? el are aproape 5000km de cand a facut respectiva operatiune si masina merge struna, nici o problema de atunci.

MS

Link to comment
Share on other sites

la cantitatea aia nu cred ca e cine stie ce insa la cantitati f mari se duce dracu motorul. adica la 2000 de 150 cp s au dus clapetele de la admisie le-a tras in capul pistonului si 2 cilindrii au fost facuti terci, inclusiv admisia. reparatia a fost undeva la 1500 eur in urma cu cativa ani. 2 pistoane admisie, garnituri manopera etc
Link to comment
Share on other sites

Bineinteles ca ca ma refer la o cantitate mica(1.5litri benz la 70l cat are rez). Motorul era de 2000diesel 136cp. Nush cat dureaza adaptarea respectiva dar el a tot mers cu masina pana cand a ajuns la vorbele tatalui sau care mai repara dacii, aro si alte masini antice. Efectul a fost uimitor. Si mie imi scotea fum de numa insa dupa ce i-am schimbat filtrele toate si un drum de 600km la cox si-a revenit :twoup: Acuma mai scoate doar asa cand o pisc de fund un pic :) dar cred ca numa ca sa imi aduca aminte ca totusi e diesel :twoup:
Link to comment
Share on other sites

O cantitate asa mica nu strica de loc. E si cum ai pune aditiv iarna. Pe vremuri se folosea benzina in loc de aditiv pentru inghet. Nu erau aditivi din astea, si se punea 1,5 sau 2 litri de benzina, si gata. Bine ca mi ati adus aminte de chestia asta, ar trebui sa incerc si eu la urmatoarea alimentare.
Link to comment
Share on other sites

O cantitate asa mica nu strica de loc. E si cum ai pune aditiv iarna. Pe vremuri se folosea benzina in loc de aditiv pentru inghet. Nu erau aditivi din astea, si se punea 1,5 sau 2 litri de benzina, si gata. Bine ca mi ati adus aminte de chestia asta, ar trebui sa incerc si eu la urmatoarea alimentare.

 

confirm si eu cele spuse de tine.

metoda este folosita mai des decat credeti si nu dauneaza deloc. chiar se recomanda iarna

Link to comment
Share on other sites

MS mult. Zvonuri am auzit, insa pe nimeni care sa imi garanteze ca nu se poate int nimic rau sau ca nu a patit nimic motorul pe temen scurt sau lung din aceasta cauza. Eu am mai incercat cu aditivii respectivi ce se gasesc pe piata in ro insa nu am observat nici o diferenta. Am un mic tremur al motorului atunci cand e rece(si nu e din tampoane) O sa incerc si eu varianta asta sa vedem ce zice.

Drumuri bune!! si pregatiti-va de iarna. se anunta cam capricioasa. Sper ca la peninsula sa nu fie asa nervoasa ca nu prea se gasesc cauciucuri de iarna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.