Jump to content

Apa in masina


aurelian0408

Recommended Posts

Culmea, m-am confruntat cu aceeasi problema saptamana trecuta,numaica la mine apa in masina coincidea cu scaderea apei din radiator.

 

Am verificat furtunele si unul era fisurat laun colier,se dilata la caldura si din presiunea din sistem si se prelingea pe celelalte conducte pana inmasina exact pe podeaua de la sofer.

 

Mai exista posibilitatea sa fie infundate canalele de scurrgere a apei cand ploua.ori caloriferul de caldura.

Link to comment
Share on other sites

Eu am rezolvat problema cu apa.

 

Pot afirma asta acum pentru ca ploua de 3 zile si apa n-a mai intrat.

 

Rezolvarea mea a fost schimbarea barierei de vapori (izolatia din spatele panoului) si mastic nou original.

care izolatie mai exact ca nu stiu cum arata , cred ca am aceeasi problema ca si tine.

off topic: bmw-uri au mari probleme cu apa , nu stiu ce sa mai zic , ma dezamagesc

Link to comment
Share on other sites

bmw-uri au mari probleme cu apa , nu stiu ce sa mai zic , ma dezamagesc

Generalizezi inutil! :twoup:

atunci seria 3 320 are mari probleme. Pe toti ii aud plangandu-se inclusiv eu am apa (cred ca undeva pe la parbriz, prin partea dreapta fata imi intra apa de pe stalpul usii din fata vad ca se prelinge). Nu mai zic ca si pe la usi a facut figuri pe la izolatii. e jale cu bmw. Sunt foarte defectuase bmw-urile astea(merg dar si toata ziua pica ba una , ba alta daca trece de 9 ani).

Link to comment
Share on other sites

Nu e jale deloc.

Ai cumpĂŁrat o maÂşinĂŁ veche, trebuie sĂŁ te adaptezi sau sĂŁ bagi niÂşte bani Âşi sĂŁ schimbi chederele uzate.

 

La orice maÂşinĂŁ se uzeazĂŁ chederele, nu doar la BMW. :twoup:

tu chiar vb serios? se uzeaza si la restul autoturismelor?? :twoup:

 

la bmw pe mine ma enerveaza ca "se inchid greu usile" :)

Link to comment
Share on other sites

Dar sa pice toate in halul asta??? Intr-un an cate am schimbat de ma doare capul si cate cred ca mai urmeaza ( racordul se pare ca ma lasa , bateria, basculele, bieletele etc).

off topic :Pe spate ce bucsarie se schimba>? Ca nu m-am uitat pe acolo>

Edited by p3tric
Link to comment
Share on other sites

Dar sa pice toate in halul asta??? Intr-un an cate am schimbat de ma doare capul si cate cred ca mai urmeaza ( racordul se pare ca ma lasa , bateria, basculele, bieletele etc).

off topic :Pe spate ce bucsarie se schimba>? Ca nu m-am uitat pe acolo>

 

Asta ĂŽnseamnĂŁ o maÂşinĂŁ foarte uzatĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

atunci seria 3 320 are mari probleme. Pe toti ii aud plangandu-se inclusiv eu am apa (cred ca undeva pe la parbriz, prin partea dreapta fata imi intra apa de pe stalpul usii din fata vad ca se prelinge). Nu mai zic ca si pe la usi a facut figuri pe la izolatii. e jale cu bmw. Sunt foarte defectuase bmw-urile astea(merg dar si toata ziua pica ba una , ba alta daca trece de 9 ani).

Daca asta patesti tu la a ta, nu inseamna ca toate "face" la fel. Probabil masina ta este foarte uzata...

 

Chederele se mai schimba si ele. Din cauza a "n" factori precum, soarele, frigul, praful etc "imbatranesc" si ele si necesita schimbate.

Link to comment
Share on other sites

atunci seria 3 320 are mari probleme. Pe toti ii aud plangandu-se inclusiv eu am apa (cred ca undeva pe la parbriz, prin partea dreapta fata imi intra apa de pe stalpul usii din fata vad ca se prelinge). Nu mai zic ca si pe la usi a facut figuri pe la izolatii. e jale cu bmw. Sunt foarte defectuase bmw-urile astea(merg dar si toata ziua pica ba una , ba alta daca trece de 9 ani).

Daca asta patesti tu la a ta, nu inseamna ca toate "face" la fel. Probabil masina ta este foarte uzata...

 

Chederele se mai schimba si ele. Din cauza a "n" factori precum, soarele, frigul, praful etc "imbatranesc" si ele si necesita schimbate.

 

De obicei apa care intra in masina se datoreaza acelui "burete de antifonare" de sub fetele de usi care are si rol de a directiona apa care patrunde in usi spre exterior. Daca s-a umblat acolo si nu s-a lipit foarte bine acel burete la loc apar problemele mentionate mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Am mai spus si o repet: am avut problema apei in masina si am rezolvato prin schimbarea completa a "barierelor de vapori" (asta e denumirea BMW) sau mai pe romaneste "saraciile alea din spatele panoului" iar apa nu mai intra.

 

Pana am ajuns la schimbarea lor am citit zeci de postari ale posesorilor de BMW din toata lumea... parerea este aproape unanima (90%) ca acele bariere de vapori sunt cauza apei in masina... au fost cazuri in care motivul era vreun cheder, parbriz, furtune de apa, etc.

 

Pot spune cu certitudine 100% ca asta mi-a fost rezolvarea... aceeasi problema o am si pe stg. spate unde nu am schimbat nimic iar de la ploaia continua de 4 zile de-acum apa a intrat in spate iar in fata nici urma.

 

Pe de alta parte, cineva mai sus generaliza putin si a fost luat pe sus pe nedrept... personal mai stiu doua e46, un x3 si un x5 cu aceesi problema.

Link to comment
Share on other sites

Rezolvarea mea a fost schimbarea barierei de vapori (izolatia din spatele panoului) si mastic nou original.

boala lor...si la mine,la doua e46 ,tot asta a fost rezolvarea.Rekomand desfacere,verificare si relipire la nevoie !

 

+1

La fel am procedat si eu si acum nu mai ploua deloc in masina.

Si eu credeam ca ba de la parbriz, ba ca sunt infundate scurgerile... dar pana la uram tot izolatia de la usa a fost de vina. Bafta

Link to comment
Share on other sites

Si daca-ti spun ca la E36 din 92 nu am avut problema asta ma crezi? Poate fi masina veche dar ingrijita, dar poate fi si E46 sau X5 care au avut ghinionul de nu fi ingrijite.

 

Si eu daca-ti spun ca am avut E36 din '91, iar respectivele izolatii le-am refacut personal din folie care se pune sub parchet, decupata perfect dupa forma celei originale (care era cam dusa din cauza demontarilor anterioare), lipita cu banda dublu-adeziva si nicidecum izolata perfect iar apa nu a intrat nicodata in masina.

 

Cand vine vorba de izolatia din spatele panoului, diferenta intre E36 si E46 este ca la E46 trebuie sa fie lipita etans, pe cand la E36 nu conteaza si poate nici sa nu mai existe ca tot nu intra apa.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Dupa niste ploi am remarcat apa pe presul din dreptul scaunului pasagerului. "Baltoaca" era pozitionata inspre partea din fata, inspre parbriz ca sa zic asa.

A mai avut cineva astfel de problema?

Masina este e46.

 

 

ai cumva trapa la masina??? si eu am avut aceasta problema dar era din cauza trapei ...furtunul de scurgere era scos din locasul lui aveam balta in masina ...apa se scurgea pe la stalp pe langa airbag stalp pana jos sub covorash ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.