Jump to content

consum marit


inocentto

Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest poleposition

Deja e suspecta treaba asta, foarte multi useri cu diesel se plang de aceasta crestere a consumului, de cand a inceput iarna. Cum ziceam, si la nevasta-mea la fel, de la 10% a crescut la 13,5% (120d)

 

Or face astia ceva mascari cu motorina ? :twoup:

 

Oircum, dubios.

Link to comment
Share on other sites

Deja e suspecta treaba asta, foarte multi useri cu diesel se plang de aceasta crestere a consumului, de cand a inceput iarna. Cum ziceam, si la nevasta-mea la fel, de la 10% a crescut la 13,5% (120d)

 

Or face astia ceva mascari cu motorina ? :twoup:

 

Oircum, dubios.

 

E frig, si apar tot felul de consumatori in plus: incalzitori de lichide, scaune incalzite, dezaburire, etc. Si n-apuca sa se incalzeasca motorul probabil.

Eu n-am avut o crestere foarte mare de consum, a fost doar vreo 2l/100, ceea ce cred ca e acceptabil.

Link to comment
Share on other sites

cica astia ar baga un aditiv special , care mareste consumul de combustibil la benzina si motorina :twoup: , care rolul lui ar trebui sa reduca noxele.

Inca un motiv pentru instalatiile GPL :))

 

 

 

eu am consum iarna de 18-19 (pe BC am 13.5) si vara de max 13l (pe BC am 11), in oras. cineva mi a zis ca e de la webasto.

 

voi care aveti consum marit, aveti webasto???

Edited by bossgavros
Link to comment
Share on other sites

cica astia ar baga un aditiv special , care mareste consumul de combustibil la benzina si motorina :twoup: , care rolul lui ar trebui sa reduca noxele.

Inca un motiv pentru instalatiile GPL :))

 

 

 

eu am consum iarna de 18-19 si vara de max 13l, in oras. cineva mi a zis ca e de la webasto.

 

voi care aveti consum marit, aveti webasto???

 

 

eu am consum marit tot timpul , si n-am webasto :))

 

tot 19 am si eu

Link to comment
Share on other sites

cica astia ar baga un aditiv special , care mareste consumul de combustibil la benzina si motorina :twoup: , care rolul lui ar trebui sa reduca noxele.

Inca un motiv pentru instalatiile GPL :))

 

 

 

eu am consum iarna de 18-19 si vara de max 13l, in oras. cineva mi a zis ca e de la webasto.

 

voi care aveti consum marit, aveti webasto???

 

 

eu am consum marit tot timpul , si n-am webasto :))

 

tot 19 am si eu

 

 

cum tot timpul??? si vara???

Link to comment
Share on other sites

cica astia ar baga un aditiv special , care mareste consumul de combustibil la benzina si motorina :twoup: , care rolul lui ar trebui sa reduca noxele.

Inca un motiv pentru instalatiile GPL :))

 

 

 

eu am consum iarna de 18-19 si vara de max 13l, in oras. cineva mi a zis ca e de la webasto.

 

voi care aveti consum marit, aveti webasto???

 

 

eu am consum marit tot timpul , si n-am webasto :))

 

tot 19 am si eu

 

 

cum tot timpul??? si vara???

 

 

exact :twoup:

Link to comment
Share on other sites

cica astia ar baga un aditiv special , care mareste consumul de combustibil la benzina si motorina :twoup: , care rolul lui ar trebui sa reduca noxele.

Inca un motiv pentru instalatiile GPL :twoup:)

 

 

 

eu am consum iarna de 18-19 si vara de max 13l, in oras. cineva mi a zis ca e de la webasto.

 

voi care aveti consum marit, aveti webasto???

 

 

eu am consum marit tot timpul , si n-am webasto :twoup:)

 

tot 19 am si eu

 

 

cum tot timpul??? si vara???

 

 

exact :twoup:

 

 

BMW 530 V8 e34 :twoup: :) :)

 

 

asa te cred

Edited by bossgavros
Link to comment
Share on other sites

Iarna intradevar creste consumul dar undeva pe la 2-3L la 100 km, ceeace este normal si acceptabil...

 

Consumatorii electrici in plus gen scaune incalzite, incalzirea auxiliara niciodata nu vor dubla consumul, oricati consumatori ai avea.

 

Este normal ca aceasta crestere de consum sa apara in sezonul rece deoarece motorul nu face aceeasi ardere pana nu ajunge in parametri optmi de temperatura... orcum nu se dubleaza consumul... totusi daca se fac plimbari scurte si dese prin oras in sezonul rece consumul va fi mai mare decat cei 2-3 litri normali pentru acest sezon.

Link to comment
Share on other sites

la mine la fel,320d 136cp, vara consum 6% afara, 10% oras,acuma iarna imi ia afara 8%-9%, si in oras chiar si 14%.... pe scurt cu 10L in oras fac cam 80km max, sau cu 20L am facut un drum intins de 100km,iar restu oras pana la 70km, adika cu 20L am facut 170km,dupa mine ar veni chiar 8 afara,si undeva la 15 in oras,e nasol....
Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil o conspiratie a marilor producatori de petrol pentru a-si satisface nevoile - vanzarea de combustibili pe tot parcursul anului folosind aditivi :twoup: lasand gluma la o parte , de cand a venit frigul de la ~7.8-8.1 in oras am ajuns la 8.5-9 si cand este chiar foarte frig (-5 / -10) sta constant in jur de 10 / 10.5 si chiar 11 .
Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil o conspiratie a marilor producatori de petrol pentru a-si satisface nevoile - vanzarea de combustibili pe tot parcursul anului folosind aditivi :twoup: lasand gluma la o parte , de cand a venit frigul de la ~7.8-8.1 in oras am ajuns la 8.5-9 si cand este chiar foarte frig (-5 / -10) sta constant in jur de 10 / 10.5 si chiar 11 .

 

Bre , da voi resetati consumurile alea la fiecare intersectie, sau cititi consumul de pe indicatorul de consum instant.

Eu inteleg ca e traficul anormal in Romania dar daca a ajuns un 318d sa pape 11 combinat inseamna ca e ceva putred. Consumurile alea se fac minim pe un plin, nu pui 5 litri de motorina, resetezi si dupa 3 intersectii incepi sa tipi ca mananca 14.

 

Am eu medie la 545i 11l /100 km ( facuti pe vreo 12000 km), radusky tot aici pe forum, cu 550i tot cam atat 11-12 l /100 km si sta in Romania, sora-mea merge cu un 528 automat si are media 9.2 l /100 km, am avut 530d 3 ani si in 120.000 km nu a sarit de 9l medie, dar un 320d manual papa peste 10 l /100 km. Asta nu o mai cred.

 

Cred ca e necesar sa facem un topic despre cum se face un consum mediu ca de aia toata lumea crede ca orice BMW consuma de la 20 l/100 km in sus.

 

Sarbatori Fericite !

Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil o conspiratie a marilor producatori de petrol pentru a-si satisface nevoile - vanzarea de combustibili pe tot parcursul anului folosind aditivi :) lasand gluma la o parte , de cand a venit frigul de la ~7.8-8.1 in oras am ajuns la 8.5-9 si cand este chiar foarte frig (-5 / -10) sta constant in jur de 10 / 10.5 si chiar 11 .

 

Bre , da voi resetati consumurile alea la fiecare intersectie, sau cititi consumul de pe indicatorul de consum instant.

Eu inteleg ca e traficul anormal in Romania dar daca a ajuns un 318d sa pape 11 combinat inseamna ca e ceva putred. Consumurile alea se fac minim pe un plin, nu pui 5 litri de motorina, resetezi si dupa 3 intersectii incepi sa tipi ca mananca 14.

 

Am eu medie la 545i 11l /100 km ( facuti pe vreo 12000 km), radusky tot aici pe forum, cu 550i tot cam atat 11-12 l /100 km si sta in Romania, sora-mea merge cu un 528 automat si are media 9.2 l /100 km, am avut 530d 3 ani si in 120.000 km nu a sarit de 9l medie, dar un 320d manual papa peste 10 l /100 km. Asta nu o mai cred.

 

Cred ca e necesar sa facem un topic despre cum se face un consum mediu ca de aia toata lumea crede ca orice BMW consuma de la 20 l/100 km in sus.

 

Sarbatori Fericite !

 

+1 :twoup: Craciun Fericit !!

Link to comment
Share on other sites

@dsf consumurile sunt calculate la pompa aproximativ si numai de la 4+ plinuri . Nu ma iau dupa cel de pe BC. Si este vorba de un 318d common rail care nu consuma 5.5 in oras si 1 litru in afara cum mai au unii probleme in a exagera . Consuma aproape cat un 320d . Economic doar la drum lung (5.8-6.2 110-140khm constant). In oras recomand Polo .

Uitasem : Merry Christmas Everyone :twoup:

Edited by Damian Razvan
Link to comment
Share on other sites

Cum drac sa faci cu 20 de litri 300 de kilometri? Masina e36. E foarte mic consumul chiar si pt autostrada, cu 90 de kilometri pe ora. Desi nu stiu pe ce autostrada umbli asa mult daca vorbesti de "RON".

 

Edit Era prea finuta ironia pt nasul meu?:twoup:

Edited by spectrus
Link to comment
Share on other sites

Consumul e foarte mare cand e motorul rece.

De cele mai multe ori cobor primul la masina si fac una sau mai multe ture sa incalzesc masina pentru a fi acceptabil cand aduc copilul.

De cele mai multe ori turele le fac pe pilot si la prima tura imi indica ~16 la 30km/h in tr2 (la minus 2-3grade) , la a doua tura, in acelasi loc scade la ~12 si daca o fac si pe a 3-a este sub 10, iar cand motorul este la 90-100C, tot acolo imi indica 8 in aceleasi conditii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.