Jump to content

Micutza mea E90


Cristian.O

Recommended Posts

pt. ca:

1. masina avand chiptuning si dpf off acum scoate uneori fum, iar Y-ul facut din teava pt cele 2 iesiri nu putea fi construit simetric datorita constructiei masinii de sub portbagaj( mai exact gaura aia inferioara ), iar astfel scotea fum in mod diferit pe cele doua iesiri,ceea ce ma deranja.

2. ma plictisisem si imi place acum mai mult asa.

3. incet,incet va arata ca un lci.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am o intrebare referitoare la DPF..

 

Am si eu soft+DPF off.. dar de cand l-am eliminat fizic, am un sunet dubios pe evacuare.. banuiesc ca din cauza golului ramas langa catalizator. La tine cum se aude?

 

Merci!

 

Asa se aude si la mine peste 3000 de roatii se aude asa sunet a gol din cauza ca nu mai este filtru si acolo este gol, bine era sa se puna o teava prin carcasa aceea.

 

La mine nu s-a modificat sunetul deloc dupa dpf off.stiu ca arata mai bine cu tipsuri 330,insa acesta oval il aveam dinainte si acum asa l-am pus,insa va urma de 330. Adica stopuri?va fi lci complet pe partea exterioara:)

 

 

Ti-a bagat teava prin carcasa DPf-ului, sau ai lasat-o pur si simplu goala?

Link to comment
Share on other sites

Doar am scos filtrul fara a mai adauga nimic. Pai daca zic LCI,normal ca va fi complet,nu partial.Nu,masina nu se mai vinde,caci oricum probabil urmatoarea ar fi fost e90lci,asa ca se va transforma asta in asa ceva.Plus ca motorul si cutia se prezinta impecabil,si astfel scap si de belelele unui n47.
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum e la e90 da la e60 dpf-ul e la jumatatea masinii si e o carcasa destul de mare, probabil deaia se aud ceva diferente la mine si la tine nu, oricum nu se aude urat.

 

Nu la toate e60-urile este la jumatatea masinii, depinde din ce an este al tau..

La al meu, 2005 se afla la jumatatea masini, la al unui prieten 2006, se afla undeva mai inspre motor, langa catalizator..

La e90 parca-i la fel, se afla mai spre motor, langa catalizator..

Link to comment
Share on other sites

 

 

@mdlin stiu ca nu la toate e la jumatatea masinii, al meu e 2004, la tine se aud diferente dupa ce l-ai scos?

 

Se aude doar cand las de acceleratie, dupa 3000 , tot asa.. suna a gol, d-aia se aude asa.. pe mine nu ma deranjeaza.

Da hai sa nu stricam topicul omului cu offtopic.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 9 months later...
  • 4 weeks later...

Sa reimprospatam putin topicul.

 

Masina are acum 194k km,urmeaza schimbul de ulei si filtre. Am avut o problema cu clapetele mici de acceleratie ( in sensul ca nu se deschideau ) din galeria de admisie,era dusa o supapa,s-a rezolvat,si dupa mi se pare ca lagul s-a redus semnificativ,ceea ce e logic.

A primit intre timp si schimbatorul de viteze lci,mai placut la atingere,si mai usor de manevrat.

Zilele trecute i-am acordat mai multa atentie si am curatat-o, si interior,in limita produselor avute si a priceperii mele,insa ma declar multumit:)

Edited by Cristian.O
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.de/itm/BMW-3er-E90-E91SMG-DKG-M-Naht-M3-Leder-Lenkrad-mit-Schaltwippen-neu-beziehen-/181134907566?pt=DE_Autoteile&hash=item2a2c7b58ae

 

Imi cer scuze, acum am citit cu atentie. Trebuie sa dai volanul vechi la schimb pt acesta. Fara cel vechi la schimb, se adauga 100e.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.