Jump to content

E36 318i touring din '95-VITEZA MAXIMA!


Catalin BMW

Recommended Posts

Chiar si asa apare o diferenta de 1-2 km/h dar clar e nesemnificativa.

Eu de exemplu am 225/45/17 care duce la o eroare de vreo 3-3,5km/h.

Dar cum am spus sunt diferente mici,tot asa fac si unii taximetristi schimba rotile masinii cu unele mai inguste,etc pentru a pacali clientul,ceasul inregistrand mai mult.

Cred ca deja suntem offtopic tare.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

QUOTE em_28 Chiar si asa apare o diferenta de 1-2 km/h dar clar e nesemnificativa.

Eu de exemplu am 225/45/17 care duce la o eroare de vreo 3-3,5km/h.

Dar cum am spus sunt diferente mici,tot asa fac si unii taximetristi schimba rotile masinii cu unele mai inguste,etc pentru a pacali clientul,ceasul inregistrand mai mult.

Cred ca deja suntem offtopic tare.

 

@m28:

 

pai tu care parte nu o intelegi ? daca diametrul rotii ar ramane acelasi, ce influenteaza, fazele lunii... care-i logica ta ?

 

Da, chiar ma intrebam de ce umbla taxiurile cu roti pe 12.

 

Asta cred ca e prima tampenie semnificativa pe care am auzit-o in 2011 :twoup:

 

edit: si apropos, mai ingust inseamna cu totul si cu totul altceva decat ce vrei tu sa spui... sau ma rog, cine stie ce-i in mintea ta.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

@m28:

 

pai tu care parte nu o intelegi ? daca diametrul rotii ar ramane acelasi, ce influenteaza, fazele lunii... care-i logica ta ?

 

Da, chiar ma intrebam de ce umbla taxiurile cu roti pe 12.

 

Asta cred ca e prima tampenie semnificativa pe care am auzit-o in 2011 :twoup:

Da ce sa ii faci vorbim tampenii.....Ignoranta asta...

Daca vorbim de diametre perfect egale ai dreptate dar....

Ia testeaza matale calculatorul de dimensiuni de roti de aici http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html si baga dimensiunile pe care mi le-ai dat si ai sa vezi ca chiar nu sunt 100% identice...si nici viteza nu e 100% aceeasi.

Poate daca mai intrebi 2-3 oameni care lucreaza pe taxiu(si sunt in foame de bani) ai sa vezi ca se practica asa ceva in Romania ,chiar daca nu se castiga mare diferenta.

Si ia citeste matale aici ca de eu vorbsc tampenii : http://b365.realitatea.net/news/cum-te-ard...a-k-modificata/ uite un fragment :

" multi lucreaza si din schimbarea rotilor, montandu-si roti mai mici pe masini. Problema asta oricum, cred ca e mai prezenta mai mult aici in Bucale, decat in alte orase pe unde am mai mers, unde soferii sunt destul de onesti. Majoritatea provincialilor se tem de bucuresteni tocmai din cauza leprelor care au dus faima pt jegurile de metode practicate. La parnaie cu ei si in flacarile iadului

Daca vrei doar sa dovedesti nu stiu ce ,atunci clar vb numai tampenii

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Matale ai scris roti mai inguste in postul tau, ia vezi in biblia aia de o citezi, poate gasesti diferenta intre ingust si diametru. Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Matale ai scris roti mai inguste in postul tau, ia vezi in biblia aia de o citezi, poate gasesti diferenta intre ingust si diametru.

Eram sigur ca atunci cand nu mai exista argumente trecem la atac cu greseli de exprimare si de ortografie...

Apropo la dimensiunile pe care mi le-ai dat spre comparatie in "biblia mea " apare o diferenta de vreo 5 mph ....

dar cred ca ai tastat gresit dimensiunile,poti sa iti mai editezi postul...

Acum serios chiar nu se poate accepta alt adevar decat adevarul pe care il sustii tu?Nu am nici o intentie sa intru in dispute care pe care.

Edited by em_28
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Acum serios chiar nu se poate accepta alt adevar decat adevarul pe care il sustii tu?

 

Bineinteles, pe forumul asta, eu si MAS, suntem calea, adevarul si lumina. :twoup:

 

Dimensiunile respective le-am dat cu titlu informativ, am crezut ca s-a inteles ideea, dar subtilitatile astea sunt numai pentru initiati probabil.

Link to comment
Share on other sites

Doamneeee am dat-o-n altceva... :twoup: Oameni buni,haideti sa clarificam un lucru(pole are dreptate):deci nu conteaza cati toli are o janta atata timp cat diametrul anvelopelor dintre doua roti de dimensiuni diferite este acelasi....in acest caz,nu-ti schimba viteza in niciun fel;degeaba am pe o masina 255/35R18 si le schimb cu 175R14C,e acelasi lucru,nu-mi influenteaza viteza cu nimic pt ca sunt egale ca si inaltime!! Asta nu ma poate contrazice nici papa pius,pt ca am lucrat ani buni(vreo 8) in domeniul anvelopelor,nu am fire de par in cap cate tiruri am descarcat,cate anvelope am sortat(dupa marime,dupa model,dupa dimensiuni,dupa marca,dupa uzura,samd),cate am vandut,cate roti am "incaltat"etc etc!!!

In sfarsit on topic :) app,viteza pe care am atins-o era dupa GPS,in bord imi arata exact 200km/h. In talon la mine am 3 tipuri de anvelope:185/65R15,205/60R15(ceea ce folosesc acum pe masina)si 225/55R16(n-am jante ca mi-as pune d-astea :) ).

Link to comment
Share on other sites

Da ok...e clar.

Ne contrazicem de dragul contrazicerii,adica suntem mai destepti,suntem mai subtili iar altii "vorbeste tampenii"....

Probabil trebuie sa refulam undeva....daca intelegi subtilitatea ....

Si eu am zis "inguste" cu scopul inceperii unei dispute cu marele poleposition.

Imi cer mii de scuze.

Sa lasam acum posesorii de touring sa isi etaleze performantele.

Link to comment
Share on other sites

Haideti mai baieti,nu va mai certati,era vorba doar de o babala viteza maxima a unui automobil,ce naiba? :twoup: :twoup:

 

Haideti mai baieti,nu va mai certati,era vorba doar de o babala viteza maxima a unui automobil,ce naiba? :twoup: :)

"banla",imi cer scuze :twoup:

 

Haideti mai baieti,nu va mai certati,era vorba doar de o babala viteza maxima a unui automobil,ce naiba?

 

Haideti mai baieti,nu va mai certati,era vorba doar de o babala viteza maxima a unui automobil,ce naiba? :twoup: :)

"banla",imi cer scuze :angry:

BANALA!!! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

225/55R16(n-am jante ca mi-as pune d-astea :twoup: ).

 

Mai mult ca sigur anvelopele astea nu merg pe e36. Cel putin la coupe. Pe incercate. Acum eu am 225/50/16 si am incercat 225/55/16 de iarna si nu doress sa intre. Din cate am masurat sunt cu 2cm mai inalte si freaca pe aripi.

Link to comment
Share on other sites

225/55R16(n-am jante ca mi-as pune d-astea :twoup: ).

 

Mai mult ca sigur anvelopele astea nu merg pe e36. Cel putin la coupe. Pe incercate. Acum eu am 225/50/16 si am incercat 225/55/16 de iarna si nu doress sa intre. Din cate am masurat sunt cu 2cm mai inalte si freaca pe aripi.

Probabil e o difernta la coupe(nu am idee),dar la mine in talon exact asa scrie,225/55R16.

Link to comment
Share on other sites

Nu man, tu ai inteles gresit.Colegul de mai sus se referea la viteza reala a masinii raportata la vitezometru in functie de rot.Nu la viteza afisata de vitezometru in raport cu mecanismul de citire (diferential,cutie viteze,ect.).

Tu ai dreptate ,dar nu ai inteles la ce s-a referit :cand acul arata 180km/h cu roti pe 15 e corect,cand pui roti pe 17 viteza reala e mai mare .

Eu am inteles ca va refereati la viteza de pe ceasuri, care nu are cum sa fie diferita. Viteza reala da, ai dreptate, este diferita. Doar ca aia o masori doar cu gps-ul.

Link to comment
Share on other sites

Matale ai scris roti mai inguste in postul tau, ia vezi in biblia aia de o citezi, poate gasesti diferenta intre ingust si diametru.

Eram sigur ca atunci cand nu mai exista argumente trecem la atac cu greseli de exprimare si de ortografie...

Apropo la dimensiunile pe care mi le-ai dat spre comparatie in "biblia mea " apare o diferenta de vreo 5 mph ....

dar cred ca ai tastat gresit dimensiunile,poti sa iti mai editezi postul...

Acum serios chiar nu se poate accepta alt adevar decat adevarul pe care il sustii tu?Nu am nici o intentie sa intru in dispute care pe care.

si totusi, desi ai scris gresit, ai spus un adevar.

 

eu am pe masina 225/55/r16 pe spate, iar pe fata am pus anvelope mai inguste , adica 205/55/r16.

teoretic, ar trebui ca inaltimea masinii fata/spate sa fie aceeasi, nu?

practic este total neadevarat, de fata este mult mai lasata, chiar daca anvelopele au aceeasi ïnaltime

Link to comment
Share on other sites

Matale ai scris roti mai inguste in postul tau, ia vezi in biblia aia de o citezi, poate gasesti diferenta intre ingust si diametru.

Eram sigur ca atunci cand nu mai exista argumente trecem la atac cu greseli de exprimare si de ortografie...

Apropo la dimensiunile pe care mi le-ai dat spre comparatie in "biblia mea " apare o diferenta de vreo 5 mph ....

dar cred ca ai tastat gresit dimensiunile,poti sa iti mai editezi postul...

Acum serios chiar nu se poate accepta alt adevar decat adevarul pe care il sustii tu?Nu am nici o intentie sa intru in dispute care pe care.

si totusi, desi ai scris gresit, ai spus un adevar.

 

eu am pe masina 225/55/r16 pe spate, iar pe fata am pus anvelope mai inguste , adica 205/55/r16.

teoretic, ar trebui ca inaltimea masinii fata/spate sa fie aceeasi, nu?

practic este total neadevarat, de fata este mult mai lasata, chiar daca anvelopele au aceeasi ïnaltime

Asta am incercat si eu sa spun odata cu "ingustarea" sau "latirea" anvelopelor chiar daca pastram "talonul" cum se zice acel 55,65,45 etc,atunci diametrul se modifica.

Acel talon de fapt este :

This is the ratio of the height of the tyre sidewall, (section height), expressed as a percentage of the width. It is known as the aspect ratio.

Adica la 186/65/15 talonul ala este 65 % din 185 si clar daca modificam la 225/65/15 atunci devine 65% din 225 deci mai mare.

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate em

 

calculatorul de anvelope te ajuta sa gasesti marimea aproape identica cu cea stock

 

dar ce nu stiu eu este urmatorul lucru daca pui cauciucuri si jante cu dimensiuni diferite si de ex sa zicem ca la 100 la ora viteza reala este de fapt 102km/h la 200 km/h cat ar trebui sa ai de fapt ma gandesc ca nu 202 eroarea sigur creste si cred ca creste din cauza rotii care face mai putine rotatii,eu nu stiu doar va intreb pe voi cum se calculeaza chestia asta?

 

din cauza asta o sa las masina cu dimensiunile standard doar sa vad eu ca viteza e cea care ar trebui sa fie (bineinteles ca si kilometrajul mai fura si el.....mai ales la viteza mare)pt ca am si un golf 4 am avut cauciucuri standard 195/65/15 viteza maxima era 190 am tinut-o 2 km nu mai urca acu,si am schimbat jentile am pus 215/50/17 vreau sa spun ca mai mult de 180 nu mai urca nici sa o bati

 

cred ca trebuie gasite dimensiuni aproape identice pentru a nu arata eronat vitezometrul

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate em

 

calculatorul de anvelope te ajuta sa gasesti marimea aproape identica cu cea stock

 

dar ce nu stiu eu este urmatorul lucru daca pui cauciucuri si jante cu dimensiuni diferite si de ex sa zicem ca la 100 la ora viteza reala este de fapt 102km/h la 200 km/h cat ar trebui sa ai de fapt ma gandesc ca nu 202 eroarea sigur creste si cred ca creste din cauza rotii care face mai putine rotatii,eu nu stiu doar va intreb pe voi cum se calculeaza chestia asta?

 

din cauza asta o sa las masina cu dimensiunile standard doar sa vad eu ca viteza e cea care ar trebui sa fie (bineinteles ca si kilometrajul mai fura si el.....mai ales la viteza mare)pt ca am si un golf 4 am avut cauciucuri standard 195/65/15 viteza maxima era 190 am tinut-o 2 km nu mai urca acu,si am schimbat jentile am pus 215/50/17 vreau sa spun ca mai mult de 180 nu mai urca nici sa o bati

 

cred ca trebuie gasite dimensiuni aproape identice pentru a nu arata eronat vitezometrul

La 180km/h cu 215/50/17 ai eroare 3,4 km/h.Dar cred ca mai mult conteaza ca rotile de 17 sunt mai grele si latimea cauciucurilor mai mare.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.