Jump to content

ajutor...vitezometru si consumul instant nu functioneaza


rogozan_marcel

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Apare doar senzor viteza roata stinga spate, altceva nimic. Sa fie dus cumva calculatorul abs?

 

Apropo cum l-ai depistat ca firul era intrerupt, pt ca vitezometrul si toate cele mergeau pina cind treceam peste o groapa atunci se aprindeau la bord abs-ul, asc-ul dar mergea vitezometrul si consumul instant(in momentul in care opream motorul se stingeau ) dar de cind mecanicul a scos senzorul de la roata stg spate si la pus la loc nu mai merge nimic, sa fi rupt sau intrerupt ceva fir? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Pai daca iti apare in continuare eroare de senzor, cum te astepti sa mearga? :twoup:

 

O fi senzorul nou, dar ceva nu este in regula. Probabil firul. Ori s-a frecat de roata si s-a intrerupt, ori nu mai face contact vreo mufa.

Verifica firele si vezi daca au continuitate pana in modulul ASC/ABS. Daca si firele sunt in regula, inseamna ca problema este din ASC/ABS.

Link to comment
Share on other sites

din pacate am intalnit problema asta..este partea electronica a pompei de abs..e prea mica posibilitatea sa fie cablul defect.dar poti sa masori direct la modulul de abs si te convingi de ceea ce zic ,cauta aici pe forum este un baiat care le reconditioneaza cu garantie la 100euro.multi l-au laudat...eu am schimbat-o cu una second dar acum as merge pe cea reconditionata,a mea se poate arde oricand.succes.

.

Link to comment
Share on other sites

Este vorba de E60?? Pt ca si eu am o problema asemanatoare. Pana nu mi se incalzeste motoru (circa 3-4 minute), ceasurile in bord nu se ridica :twoup:. Nici macar arculetul de la vitezometru. Si se aude un carait, ca si cum ar incerca sa ridice acele dar nu poate ...
Link to comment
Share on other sites

Este vorba de E60?? Pt ca si eu am o problema asemanatoare. Pana nu mi se incalzeste motoru (circa 3-4 minute), ceasurile in bord nu se ridica :twoup:. Nici macar arculetul de la vitezometru. Si se aude un carait, ca si cum ar incerca sa ridice acele dar nu poate ...

 

Nu exista ceva de genul acele dau sa se ridice si nu pot...

 

Acele ace, sunt motoare pas cu pas, controlate de un microcontroler si care au un sistem reductor pentru a castiga mai multe pozitii + cuplu la ac.

 

Poti incerca sa il bagi in modul test sa vezi daca se ridica acele si daca merg toate LED-urile. Tot asa testezi si buzerul. Este foarte putin probabil sa se defecteze bordul.

 

Caraitul pote fi de la buzzer si atunci e nasol. Daca e de la ace,putin probabil pentru ca repozitionarea lor ar trebui sa se faca din cand in cand si au senzor de flipp-back. Deci ar trebui sa faca odata si gata.

Link to comment
Share on other sites

Acele nu par a fi actionate de motoare pas cu pas. Sunt doar niste bobine, nu motoare step by step. Si nici nu au vreun fel de reductoare. Acele sunt conectate direct pe ax.

 

Acele de pe bord sunt miscate motoare pas cu pas cu reductor. Nu pot da detalii (confidentialitatea asta :twoup: ) dar firme precum SiemensVDO (Continental) sau Yazaki isi produc propriile motoare. Gasesti foarte greu date despre ele deci nici link nu pot da.

 

Acel ax al motorului este iesirea de la reductor.

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Sa-i ia dracu pe cei care vind piese contrafacute ca m-a nebunit un sensor contrafacut cumparat de nou si care nu a mers din prima clipa si dupa indelungi cautari cu doua zile in urma am luat un sensor din dezmembrari si dupa ce l-am pus totul este ok si sunt tare FERICIT :frantics: si sper sa nu ma intilnesc cu cel care mi-a adus piesa :angry2:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.