Jump to content

NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV" !


Woody

Recommended Posts

Pentru toti SOFERI NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV" !!! Apel catre romanii carora le pasa! Este singura solutie de spargere a monopolului carburantilor. Lovind intr-unul singur, acesta va avea doua solutii: sa intre in faliment sau sa scada pretul, declansand in acest fel concurenta pe piata. Dupa ce pretul va scadea suficient de mult la aceasta companie, vom alimenta doar de aici fortand si pe ceilalti sa scada pretul. Parerea mea ca este cea mai buna solutie din cate s-au vehiculat. Haideti sa o incercam ca nu ne costa nimic. Imprastiati acest mesaj in ce mod puteti!
Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta cea mai buna metoda!! numai sa o aplice cat mai multi dintre noi; eu sunt 100% pentru...

 

-probabil acest topic (ca si celalalt cu aceasta tema) va fi blocat de catre moderatori (asta e, trebuie sa respecte si ei regulile) .

 

Cand va fi blocat al meu, poate se va gasi altcineva care sa deschida altul nou pe aceiasi tema

Link to comment
Share on other sites

Dragi romani, protestul din 17,18 si 19 nu insemna mai nimic... 3 zile nu vor muri ei... O solutie mai buna ar fi ca toata lumea sa nu mai cumpere carburant de la o companie, aceasta fiind nevoita sa scada pretul ca sa nu falimenteze... Atragand apoi clientii si pierzand ceilalti, si acestia din urma ar fi nevoiti sa scada pretul. Cel mai mare impact ar fi falimentarea PETROM. DECI, IN PERIOADA 15 IAN-15 FEB SA NU MAI ALIMENTAM DE LA PETROM, PETROMV, OMV! Dupa ce PETROM va fi fortat sa scada pretul vom alimenta numai de la ei... ceilalti vor fi si ei nevoiti sa intre in competitie si astfel vom avea cu adevarat o economie de piata... FORTATA DE NOI! Daca vrei sa ajuti la acest protest chiar daca nu ai masina... raspandeste acest mass! Va multumim si nu uitati: UNITATEA INVINGE
Link to comment
Share on other sites

Din pacate acest gen de protest nu va avea nicio eficacitate.

 

Romanii nu sunt uniti si asta se vede in felul in care e condusa tara. Re cate ori nu au aparut la tv si in presa furaciuni pe fata? Iar cei implicati in asta nu au patit nimic. Si cand au fost protestele la guvern, s-a chinuit PSD sa stranga acolo 10 - 20 de mii de oameni sa urle in gol (marea majoritate pensionari si tineri fara ocupatie) si in final nu s-a intamplat nimic. Daca ar pica guvernul PDL si ar veni PSD la guvernare, tot asa va merge treaba, sa nu credeti ca se va schimba ceva. A fost Romania pe mana PSD si PDSR multi ani, si in afara de privatizari frauduloase nu au facut nimic.

 

Un alt exemplu este cazul lui Sorin Ovidiu Vantu, care a furat de la sute de mii de cetateni prin intermediul FNI si sta linistit si in ziua de azi.

 

Stie lumea unde sta, daca se adunau 50 de mii de pagubiti si se duceau la el la poarta, nici armata nu il mai scapa.

Asta e poporul roman, se plange dar nu ia nicio masura si toti gandesc pe sistemul "suntem prea mici sa schimbam ceva"

 

Acum e la fel cu benzinariile, sunt cativa care se agita pe forumuri si nu vor mai alimenta de la OMV si Petrom, dar cei care au nevoie de masina zi de zi, nu vor sta sa se gandeasca de unde sa alimenteze. E o intiativa buna, dar parerea mea este ca nu va avea niciun efect.

 

Protestele trebuiesc facute in piata victoriei, pentru ca statul roman trebuie sa protejeze cetatenii, ca de-aia sunt alesi parlamentarii. Dar atata timp cat statul nu face nimic, impotriva lui trebuie protestat prima si prima data. Si aici zic de proteste serioase, nu de ceea ce s-a intamplat pana acum.

Link to comment
Share on other sites

ce se incearca nu o sa aiba nici un rezultat. de ce? pentru ca suntem prea putini iar sumele pe care le cheltuim noi pe carburanti sunt infime comparativ cu cifra de afaceri a companiei/companiilor respective. chiar daca 1000 de mebrii nu vor alimenta un an de la petrom si omw timp de un an tot in zadar ar fi. problema nu este neaparat la ei, ci la cei care ne guverneaza si cei care controleaza aceste organe de control ale statului. spre exemplu cei din compania x sponsorizeaza un partid in campanie cu carburanti si sume de bani si urmatorii patru ani sunt acoperiti, li se atribuie licitatii cu statul, nu sunt contolati cu adevarat, etc. cunosc cel putin un caz in care o companie prietena pdl a prejudiciat statul cu 45.000.000 lei noi. societatea s-a vandut iar fostul actionar/asociat unic este acum fara nici o problema si cu banii in buzunar. asa ca ceea ce incercam acum e asa doar de amuzament, daca vrem cu adevarat sa facem ceva din tara asta trebuie sa scimbam radical pe cei care decid pentru ei pe banii nostrii ai celor ce platim taxe impozite etc. pana atunci nimic nu va avea absolut nici un rezultat. chiar daca iese basescu sau boc pe sticla si striga sa se ieftineasca carburantii sau ceva nu va avea efectul pe care il dorim. va scadea acum cu 50 bani dar va creste intr o luna cu 1 leu.
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt perfect de acord cu ideea de a nu alimenta de la OMV...ideea este ca de exemplu Fan Courier consuma 4 tone de carburant zilnic si au contract cu OMV....si nu este singurul "mare consumator" care are contract cu cei din grupul OMV...ideea asta ca sa fie o lovitura de piata ar trebui facuta la un nivel foarte mare ca sa simta cei de la OMV o scadere
Link to comment
Share on other sites

Cand s`a scumpit carburantul in USA,toata tara a iesit in strada sa protesteze,la noi se dau mass`uri,sms`uri si se deschit topicuri!

Macar si asa,hai sa luam atitudine ca sigur se mai alatura si altii!:twoup:

Edited by strees
Link to comment
Share on other sites

Romania este o tara in care ori faci afaceri mai putin legale si te simti bine ca esti "BOSS", ori iti doresti sa pleci din ea.

 

Pentru cei care ar avea posibilitatea sa castige bine aici nu prea mai e o optiune viabila, pentru ca serviciile si infrastructura sunt de 2 bani.

Oricat de bine ai castiga, cand pleci din bucuresti spre munte si faci 160km in 5 ore ca e dn1 aglomerat (si sa nu uitam ca dn1 e unul dintre cele mai bune drumuri din romania, calitativ vorbind) si cand peste tot dai de tigani si de cocalari care au un comportament ce te face sa te simti jenant ca esti roman.

 

Din partea mea cumparati`va frate Ferrari, dar unde mergeti cu el? Daca te duci de la Bucuresti la Constanta pe A2, ajungi cu dureri groaznice de spate la destinatie datorita gropilor.

 

Asta e realitatea, s-a furat mult prea mult, iar readucerea Romaniei pe linia de plutire este extrem de grea, daca nu chiar imposbila date fiind contitiile actuale.

 

In 20 de ani va deveni o tara cu multi tigani si putini romani. (Un studiu recent a aratat ca romanii fac in general 1 copil si pe ala la varste intre 25 si 30 de ani, in timp ce tiganii incep sa se inmulteasca la 15-16 ani si fac in medie 3-4 copii) O tara secatuita de resurse date pe nimic unor companii gen OMV.

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut plinul cu gandul sa nu mai alimentez in aceasta luna,bineinteles voi anula drumurile lungi si voi circula atunci cand va fi strict necesar.

In caz ca apare vreo urgenta voi alimenta din Rep.Moldova :twoup:

Este buna initiativa,speram sa dea si rezultate,sa ne unim cu totii!

Link to comment
Share on other sites

O sa-mi caut un tractorist numai al meu si nu-l dau la niminea

 

Nu cred ca isi doreste nimeni un tractorist rutier care sa vanda mai ieftin motorina "bombonata" cu naftalina sau cu ulei in ea, puse de tirist pt a se incadra in consumul impus.

Nici eu nu mai alimentez, pt mine, de la petrom sau omv dar masina firmei imi consuma cam 65-70 L/zi si sunt obligat de firma sa alimentez doar de la petrom... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu am trecut acum vreo 2 ore pe langa Petrom de langa Autogara Rahova, care mereu era plin fiind la iesire din oras si era pustiu, deci se poate. Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta cea mai buna metoda!! numai sa o aplice cat mai multi dintre noi; eu sunt 100% pentru...

 

-probabil acest topic (ca si celalalt cu aceasta tema) va fi blocat de catre moderatori (asta e, trebuie sa respecte si ei regulile) .

 

Cand va fi blocat al meu, poate se va gasi altcineva care sa deschida altul nou pe aceiasi tema

closed !

 

next, please ! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.