Jump to content

seria 3 si rivalii


sandumrs

Recommended Posts

Acura Tl este rivalul lui 330i in SUA,are un motor de 3.2l,24 supape si 270CP.

Asta da rival cu 330i

In SUA,Acord-ul se vinde sub nle Acura Tsx si are un motor de 200cp(costa in jur de 28000$).

Bineinteles ca au niste echipari de top,iar pielea de buna calitate este la ea acasa in aceste 2 masini.

Deci pate nu sunt chiar asa pe dinafara pe cat crede apheone

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 203
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mah, voi aveti ceva cu mine e clar :blink:. Am indraznit sa zic ca poate mai sunt si alte masini care tin piept BMW-ului si m-a pus dracu s-o fac pe un forum ... nepotrivit.

 

Baremi dati-mi un ban, ca sa stiu o treaba clara.

 

Cat despre R, v-am mintit, am doar un Tico (si ala in leasing, neachitat de 3 luni). Visez si eu la masini puternice. 330xi, poate bag niste poze cu Ticosanul. Ce zici?

 

Ironie, asa e, in sfarsit s-a observat. Altfel cum sa raspund la incapatanarea si vederile inguste de care m-am izbit (pe alocuri) aici? Nu am crezut ca sunteti (unii dintre voi) atat de orbi incat sa nu puteti discuta si despre alte masini obiectiv.

 

Propun un poll: "Cine credeti ca se afla la volanul BMW-ului care tocmai v-a depasit?". Posibilitati: un profesor, un bodyguard, un student, un fotbalist, un rrom.

 

Vorbesc SERIOS. Fara ironie. Numai sa-mi dau seama cum se face poll-u' asta.

 

 

sorry..asta era pentru destindere...cat despre aphedrone...eu tot astept pozele cu masina...poate ne aude si vedem si noi cum arata un S60R...eventual cu el la volan...

13143[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Mah, voi aveti ceva cu mine e clar :blink:. Am indraznit sa zic ca poate mai sunt si alte masini care tin piept BMW-ului si m-a pus dracu s-o fac pe un forum ... nepotrivit.

 

Baremi dati-mi un ban, ca sa stiu o treaba clara.

 

Cat despre R, v-am mintit, am doar un Tico (si ala in leasing, neachitat de 3 luni). Visez si eu la masini puternice. 330xi, poate bag niste poze cu Ticosanul. Ce zici?

 

Ironie, asa e, in sfarsit s-a observat. Altfel cum sa raspund la incapatanarea si vederile inguste de care m-am izbit (pe alocuri) aici? Nu am crezut ca sunteti (unii dintre voi) atat de orbi incat sa nu puteti discuta si despre alte masini obiectiv.

 

Propun un poll: "Cine credeti ca se afla la volanul BMW-ului care tocmai v-a depasit?". Posibilitati: un profesor, un bodyguard, un student, un fotbalist, un rrom.

 

Vorbesc SERIOS. Fara ironie. Numai sa-mi dau seama cum se face poll-u' asta.

13161[/snapback]

 

oameni buni, nu ma pricep (inca) la motoare si la comparatii intre masini. am venit aici ca sa aflu. nu inteleg nicicum inversunarea voastra, a tuturor.

si chiar, poate ar fi interesant un topic: care este profesia fiecaruia? asa, ca sa nu ne chinuie prea tare intrebarea pusa de tine.

eu m-am cam saturat de certurile pe care le vad si pe-aici, si pe strada...

Link to comment
Share on other sites

Mah, voi aveti ceva cu mine e clar :blink:. Am indraznit sa zic ca poate mai sunt si alte masini care tin piept BMW-ului si m-a pus dracu s-o fac pe un forum ... nepotrivit.

 

Baremi dati-mi un ban, ca sa stiu o treaba clara.

 

Cat despre R, v-am mintit, am doar un Tico (si ala in leasing, neachitat de 3 luni). Visez si eu la masini puternice. 330xi, poate bag niste poze cu Ticosanul. Ce zici?

 

Ironie, asa e, in sfarsit s-a observat. Altfel cum sa raspund la incapatanarea si vederile inguste de care m-am izbit (pe alocuri) aici? Nu am crezut ca sunteti (unii dintre voi) atat de orbi incat sa nu puteti discuta si despre alte masini obiectiv.

 

Propun un poll: "Cine credeti ca se afla la volanul BMW-ului care tocmai v-a depasit?". Posibilitati: un profesor, un bodyguard, un student, un fotbalist, un rrom.

 

Vorbesc SERIOS. Fara ironie. Numai sa-mi dau seama cum se face poll-u' asta.

13161[/snapback]

 

Draga aphedrone,

 

Ce ai tu daca un tigan isi plimba burta intr-un BMW???? Sau un fotbalist???

 

Eu cred ca ai ceva probleme baiatule.....esti rasist????

 

Poll cred ca trebuie sa iti faci singur si sa votezi tot singur sa vezi ce bine este.

 

Ce crezi ca in alte tari nu sunt si "ratati" care conduc masini tari ....nu dau nume??

 

Eu cred ca nici tu nu sti ce vrei sa demonstrezi...

 

Am citit linku de la autoshow si am vazut ca ai testat masinile alea americane deci se deduce ca stai in US nu??? atunci care e problema ta cu tiganii de la noi sau cu fotbalistii?? esti invidios??? asta e viata fiecare se descurca cum poate....tare curios sunt de volvoul ala al tau....punene si noua o poza te rugam...ca aparat foto am vazut ca ai.

 

Hai gata ca m-am enervat....il las pe "aphedrone" sa abereze in continuare

Link to comment
Share on other sites

Man(Aphedrone) eu personal apreciez foarte multe masini din aceasta clasa si crede-ma ca nu am vederi inguste.Cat despre Acord nu cred ca este inca pregatit de o confruntare cu BMW seria 3 si aici preturile ies din discutie.

BMW versus Acura este insa o discutie mai corecta. In SUA, Honda prin marca Acura vinde un dujman rau pentru seria 3 , se numeste Acura tl.

Felicitari pentru Tico, e o masina corecta.

Eu daca mi-as permite sa-mi cumpar o astfel de masina premium, m-as gandi foarte bine.

As oscila intre mai multe masini din clasa medie superioara.

Imi place enorm de mult ALfa Romeo 156 GTA,motorul de 3.2l are un sound magnific,cred ca e un motor de ferrari in miniatura.

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca te-am enervat. Nervii se transmit ... te-ai molipsit de la mine :blink:

 

Stau in Rom, doar fac vizite de lucru in US.

 

Ce te deranjeaza poll-ul? Vreau sa aflu parerea lumii. Nu vreau sa demonstrez nimic, insa un lucru e clar: pe acest forum, cum am pus la indoiala perfectiunea vreunui BMW, am fost harsait. Iar indivizii care fac asta fara discernamant, intr-un topic CARE TOCMAI DESPRE CONCURENTII BMW DISCUTA, pentru mine se incadreaza de minune in anumite categorii sociale. Dar, ca sa nu trag concluzii pripite, m-am gandit sa intreb si pe altii.

 

Deci, cum spuneam, ce te deranjeaza??

 

http://www.autoshow.ro/forum/viewthread.php?tid=8524

 

Draga  aphedrone,

 

Ce ai tu daca un tigan isi plimba burta intr-un BMW???? Sau un fotbalist???

 

Eu cred ca ai ceva probleme baiatule.....esti rasist????

 

Poll cred ca trebuie sa iti faci singur si sa votezi tot singur sa vezi ce bine este.

 

Ce crezi ca in alte tari nu sunt si "ratati" care conduc masini tari ....nu dau nume??

 

Eu cred ca nici tu nu sti ce vrei sa demonstrezi...

 

Am citit linku de la autoshow si am vazut ca ai testat masinile alea americane deci se deduce ca stai in US nu??? atunci care e problema ta cu tiganii de la noi sau cu fotbalistii?? esti invidios??? asta e viata fiecare se descurca cum poate....tare curios sunt de volvoul ala al tau....punene si noua o poza te rugam...ca aparat foto am vazut ca ai.

 

Hai gata ca m-am enervat....il las pe "aphedrone" sa abereze in continuare

13169[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Alfa e o masina foarte frumoasa, cu motoare bune probabil. Nu-mi prea plac interioarele totusi si am impresia ca nu sunt de calitate. Sau cel putin, nu se pot compara cu nemtestile si (mai nou) japonezele.

 

Parerea mea ca clasa medie, francezii si italienii nu prea isi dau interesul la interioare. Adica calitate, imbinari etc. Tranteste usa avand geamul deschis (coborat) la cel mai prapadit Vectra si vei auzi un sunet mult mai infundat decat la 156, C5, Laguna sau 407.

 

 

Man(Aphedrone) eu personal apreciez foarte multe masini din aceasta clasa si crede-ma ca nu am vederi inguste.Cat despre Acord nu cred ca este inca pregatit de o confruntare cu BMW seria 3 si aici preturile ies din discutie.

BMW versus Acura este insa o discutie mai corecta. In SUA, Honda prin marca Acura vinde un dujman rau pentru seria 3 , se numeste Acura tl.

Felicitari pentru Tico, e o masina corecta.

Eu daca mi-as permite sa-mi cumpar o astfel de masina premium, m-as gandi foarte bine.

As oscila intre mai multe masini din clasa medie superioara.

Imi place enorm de mult ALfa Romeo 156 GTA,motorul de 3.2l are un sound magnific,cred ca e un motor de ferrari in miniatura.

13172[/snapback]

Edited by aphedrone
Link to comment
Share on other sites

Uite vezi ca asa cat de cat se mai poate discuta....

 

La chestia ca ai pus la indoiala capacitatile unui BMW esti pe un forum BMW la ce te asteptai???? chiar daca ai avea cat de cat dreptate ar trebui sa te astepti sa sara lumea pe tine ca doar esti pe un forum BMW.Daca eu as pune la indoiala capacitatiile Honda pe siteul vostru crezi ca nu ar fi la fel????

 

Sa nu crezi ca imi face placere sa vad tigani plimbandu-si burta prin cine stie ce "bijuterie" de BMW dar asta este.

 

A fost cam agresiv postul meu anterior dar am crezut ca stai in US...sorry :blink: .

Link to comment
Share on other sites

Materialele din Alfa nu sunt de aceeasi calitate ca in ms nemtesti sau japoneze dar au facut progrese,cat despre motoare,man crede-ma ca Alfa se pricepe in domeniu.

Motorul de 2.5/V6/24s de 190cp de pe 156 este extrem de bun pentru cilindreea lui si tinand seama ca are cativa ani buni de cand a aparut este unul apreciabil.

Cat despre motorul V6 de 3.2l de pe 156GTA e sublim, are un sound incredibil, e genul de masina la care interiorul nu conteaza.Iar acceleratia este de top, 0-100KM/H in 6.3s deci la fel de rapid ca 330i,modelul nou. Apreciabil as spune eu.

 

Francezi au facut si ei progrese.Consider ca imbunatatirea calitatii la Passat va atrage noi adaptari ale calitati la francezi.Noul Passat ii va obliga pe francezi sa ridice stacheta.

Iar la Alfa ,parerea mea, ca nu prea conteaza interiorul

Link to comment
Share on other sites

ALOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO, omul chiar are Volvoul ala, si il are in Bucuresti. Cel putin asa reiese din multe din posturile lui, inca de cand s-a inscris pe Autoshow. In rest, racoriti-va un pic inainte sa postati si ma refer la ambele parti beligerante :blink:
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca ar mai fi economisit niste kilograme bune in plus daca in loc de 2.5 V6 la 190 scoteau un 2.3 L4 la 190 (cum se obisnuieste) sau chiar un 2 L4 la 200. Un motor mai usor inseamna acceleratie mai iute.

 

Oricum motoarele Alfa au un renume f bun. Dar multe motoare au fost ingenunchiate de calitatea indoielnica masinii pe care au fost puse. Eu nu mi-as (mai) lua masina frantuzeasca nici sa ma pici cu ceara. Si nu din cauza motorizarilor sau a comportamentului rutier ci din cauza calitatii interioare. Aspectul asta isi pune amprenta dureros si asupra valorii la revanzare.

 

Materialele din Alfa nu sunt de aceeasi calitate ca in ms nemtesti sau japoneze dar au facut progrese,cat despre motoare,man crede-ma ca Alfa se pricepe in domeniu.

Motorul de 2.5/V6/24s de 190cp de pe 156 este extrem de bun pentru cilindreea lui si tinand seama ca are cativa ani buni de cand a aparut este unul apreciabil.

Cat despre motorul V6 de 3.2l de pe 156GTA e sublim, are un sound incredibil, e genul de masina la care interiorul nu conteaza.Iar acceleratia este de top, 0-100KM/H in 6.3s deci la fel de rapid ca 330i,modelul nou. Apreciabil as spune eu.

13180[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Iar la Alfa ,parerea mea, ca nu prea conteaza interiorul

13180[/snapback]

 

Eu mi-as dori sa conteze mai mult interiorul la Alfa.Imi place foarte mult cum arata 156le,dar ma sperii cand ma uit la interior de cat de urat e.Adica e de ajuns doar sa ii dai o forma gratioasa si in interior sa arunci niste butoane si niste cadrane doar asa ca sa fie.Parca li s-au terminat finantele cand au ajuns la interior.Asa e si la 406,forma imi placea,dar interiorul e cahh.Si 407 e in acelasi stil,interiorul e sec.De Citroen si Renault nici nu avem ce povesti,bordul parca ar fi de la un telefon Alcatel DualBand de pe vremuri,portocaliu jenant.

Link to comment
Share on other sites

Sorry ptr ce? M-ai jignit cu ceva sau ai spus ceva ce nu-mi convine? :)

 

Hai sa-ti dau datele asa cum sunt, nu asa cum ti-ar conveni tie :blink:

 

BMW 325i 192cp 1415kg 0-100 in 7.3

Alfa 156 2.5 190cp 1320kg 0-100 in 7.3

Honda Accord 2.4 190cp 1435kg 0-100 in 7.9

 

Concluzii:

- motorul de 2.5 misca Alfa la fel de repede ca si BMW 325; tu ai spus ca BMW e mai rapid cu 0.2-0.3s;

- Accordul face suta in 7.9 pentru ca e mult mai bine construit (materiale mai bune, mai antifonat etc) decat Alfa, adicatelea mai greu cu 115kg; deci performantele sunt acceptabile.

 

 

 

Un motor V6  de 2.5 nu este mult mai greu decat unul in 4 cilindrii.MOtorul de 2.5 de la Alfa misca masina de la 0-100km/h in 7.5s.Actualul 325(190cp) este cu 0.2-0.3 mai rapid decat cel de la alfa,iar acordul de 2.4(190 cp) face suta in aprox 8s sau peste deci sorry aphedrone.

13188[/snapback]

Edited by aphedrone
Link to comment
Share on other sites

Sunt motoare f diferite. Turatii diferite, constructie diferita, consum diferit.

 

Vrei sa auzi ca BMW spulbera Accordul? Da, BMW-ul e mai bun ca Accordul cu 0.6 secunde si mai scump (socotelile finale, la leasing cu aprox 15.000).

 

LOL

 

De ce nu compari cu cele 1415kg?

13192[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca te-am enervat. Nervii se transmit ... te-ai molipsit de la mine :)

 

Stau in Rom, doar fac vizite de lucru in US.

 

Ce te deranjeaza poll-ul? Vreau sa aflu parerea lumii. Nu vreau sa demonstrez nimic, insa un lucru e clar: pe acest forum, cum am pus la indoiala perfectiunea vreunui BMW, am fost harsait. Iar indivizii care fac asta fara discernamant, intr-un topic CARE TOCMAI DESPRE CONCURENTII BMW DISCUTA, pentru mine se incadreaza de minune in anumite categorii sociale. Dar, ca sa nu trag concluzii pripite, m-am gandit sa intreb si pe altii.

Nu inteleg de unde:Va depaseste un automobil BMW (eventual pe linie continua). Cine credeti ca poate fi la volan.

 

Dupa tine toti soferii de BMW sunt necivilizati sa inteleg.

 

Plus ca era vorba de comparatii intre masini nu comparatii intre soferi(vezi topicul actual).

Daca tot esti asa convins ca numai oamenii de proasta calitate au BMW-uri de ce iti pierzi timpul pe aici?!

Avand in vedere ca ai avut niste BMW -uri sunt curios ce ai votat tu! :)

Probabil pe timpul ala numai oameni intelectuali si care au facut banii prin munca cinstita conduceau BMW-uri... :blink:

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Va luatzi ca boala de omul sanatos...eu chiar vroiam sa vad ceva poze...anul trecut ma batea gandul la un S60R nou, dar nu avem atatia bani...fiecare pe forumul asta shi-a aratat fiara...nu-i vorba daca conduci un Tico, un Trabant sau un Rolls...suntem aici sa impartzim prajitura...asha ca nu mai vedetzi intentzii rautacioase la fiecare pas...cat despre calificari shi studii...daca unii cred ca e necesar...hai sa o facem...chiar numai bishnitzarii conduc BMW?

 

 

Mah, voi aveti ceva cu mine e clar :blink:. Am indraznit sa zic ca poate mai sunt si alte masini care tin piept BMW-ului si m-a pus dracu s-o fac pe un forum ... nepotrivit.

 

Baremi dati-mi un ban, ca sa stiu o treaba clara.

 

Cat despre R, v-am mintit, am doar un Tico (si ala in leasing, neachitat de 3 luni). Visez si eu la masini puternice. 330xi, poate bag niste poze cu Ticosanul. Ce zici?

 

Ironie, asa e, in sfarsit s-a observat. Altfel cum sa raspund la incapatanarea si vederile inguste de care m-am izbit (pe alocuri) aici? Nu am crezut ca sunteti (unii dintre voi) atat de orbi incat sa nu puteti discuta si despre alte masini obiectiv.

 

Propun un poll: "Cine credeti ca se afla la volanul BMW-ului care tocmai v-a depasit?". Posibilitati: un profesor, un bodyguard, un student, un fotbalist, un rrom.

 

Vorbesc SERIOS. Fara ironie. Numai sa-mi dau seama cum se face poll-u' asta.

13161[/snapback]

Edited by 330xi
Link to comment
Share on other sites

Cand vorbim de dinamica unei mashini vorbim de cal putere pe tona.Treaba cu calul putere pe litru e mai mult o chestie de orgoliu...degeaba motorul tau are 150/litru daca masina are doua tone si motorul doar 2 litri (300 CP) fatza de alta care are 120 CP/litru shi are 1500 de kg. Nu zic ca-i vorba-n vant...in general diferentele de greutate in clasa sunt mici si atunci aceasta valoare a cailor putere pe litru este importanta..treaba asta cu ce propune unul sau altul pentru cilindreea motorului e foarte relativa...credetzi ca cei din departamentele respective nu-shi fac lectziile?...adica-l invatza aphedrone pe cel de la Alfa sa modifice cilindreea...nu am vrut sa fiu rau shi nici nu cred ca aphedrone o sa-mi sara-n cap pentru asta...Noi suntem aici sa apreciem shi sa ne dam cu parerea in ceea ce priveshte produsul finit shi nici decum sa facem modificari de cilindree...aia o fac tunerii in workshop-urile lor...

 

 

 

 

/

Probabil ca ar mai fi economisit niste kilograme bune in plus daca in loc de 2.5 V6 la 190 scoteau un 2.3 L4 la 190 (cum se obisnuieste) sau chiar un 2 L4 la 200. Un motor mai usor inseamna acceleratie mai iute.

 

Oricum motoarele Alfa au un renume f bun. Dar multe motoare au fost ingenunchiate de calitatea indoielnica masinii pe care au fost puse. Eu nu mi-as (mai) lua masina frantuzeasca nici sa ma pici cu ceara. Si nu din cauza motorizarilor sau a comportamentului rutier ci din cauza calitatii interioare. Aspectul asta isi pune amprenta dureros si asupra valorii la revanzare.

13183[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa fiu rezonabil cu dl Aphedrone dar se pare ca insista..............

Honda Acord este cu totul si cu totul intr-o alta clasa fata de seria 3,iar datele acelea cu 7.3 la alfa si bmw sunt luate din........?????

bmw 7.3

alfa 7.5

acord 8.4

acord nu are ce cauta in aceasta discutie

aphedrone lasane frate ca m-am saturat de honda

:blink: honda dute la fan club honda si lasane frate

Link to comment
Share on other sites

Citisem ceva in presa de Titanium Edition...nu arata rau...daca mai puneau shi ceva motoare, era altceva..,.sa faci apologia unui motor de 3 litrii shi vreo 200 de CP la momentul tehnologic in care ne aflam nu cred ca e o afacere...every body have some...

 

 

 

avaria,17/Feb/2005, 22:54]

Pai a aparut.Ca Volvo este al Fordului.

 

Pana una alta Fordul este considerata o masina foarte nefiabila(si chiar este).Din pacate Volvo-ul a trecut in aceeasi categorie.

13229[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.