Jump to content

probleme cu display-ul de pe bord


Ciupanezu

Recommended Posts

Eu nu am folosit o penseta, ci un spit. Se foloseste pt. a tine pe loc acul indicatorului si a scoate numai plasticul. Daca tragi direct de plastic, se smulge cu totul si se deterioreaza arculetul de readucere a indicatorului. Aceasta este singurul impediment care te face sa renunti. In rest nu e complicat! :blink:

 

Aceeasi pb. am intalnit-o si la Cielo pe care l-am avut ( indicatoarele cu arculete de readucere) si bineinteles ca pe alea le-am stricat. M-am invatat minte! :)

Edited by nt98adu
Link to comment
Share on other sites

Eu  nu am folosit o penseta, ci un spit. Se foloseste pt. a tine pe loc acul indicatorului si a scoate numai plasticul. Daca tragi direct de plastic, se smulge cu totul si se deterioreaza arculetul de readucere a indicatorului. Aceasta este singurul impediment care te face sa renunti. In rest nu e complicat! :blink:

 

Aceeasi pb. am intalnit-o si la Cielo pe care l-am avut ( indicatoarele cu arculete de readucere) si bineinteles ca pe alea le-am stricat. M-am invatat minte! :)

156276[/snapback]

Bine ca poate la cielo erau mai ieftine la inlocuit :) si ai experimentat ...mai ieftin

LE: intradevar, am demontat si eu bordul de la e34...e cu bentitza cu cupru si lipita...nu cu cauciuc grafitat cum am mentionat eu :)

Link to comment
Share on other sites

Pai da' crezi ca le-am mai inlocuit? Mergeau si asa. Turometrul ramanea putin in urma la deccelerari dar nu ma deranja. :)

 

In alta ordine de idei, cu ce este lipita banda aia? Am vrut sa o dezlipesc, dar m-am gandit ca nu mai am cum sa o pun la loc. E un fel de silicon? Ce poate fi? Intrebare valabila daca E34 are acelasi principiu ca la E39.

Am sters cauciucul acela care apasa pe circuite si am fixat mai bine suportul ecranului. Nu-mi apare temperatura exterioara. Se vede intreupt :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am sters cauciucul acela care apasa pe circuite si am fixat mai bine suportul ecranului. Nu-mi apare temperatura exterioara. Se vede intreupt  :blink:

156477[/snapback]

Dupa "operatie" a aparut vreo imbunatatire ??

Cu ce ai curatat ??

Edited by bazil
Link to comment
Share on other sites

Dupa "operatie" a aparut vreo imbunatatire ??

Cu ce ai curatat ??

156554[/snapback]

 

Bineinteles. Pai inainte se vedea doar km general si doar prima parte din fecventa radio sau eventualele atentionari ( lumini aprinse etc.) Acum se vede totul cu exceptia temperaturii exterioare, dar il mai desfac o data. Ori il stric de tot ori il repar complet. De curatat, am curatat cu acetona lipiciul ala si nu am mai pus nimic in loc, ceea ce nu este indicat. Se pare ca in kitul de reparatie, aceea banda are un lipici special. Nefiind lipita exista riscul sa nu-ti apara toate informatiile, deoarece nu face legatura.

M-am gandit la niste silicon, dar nu conduce curentul si exista riscul sa nu se mai vada nimic daca pun.

 

Daca stie cineva un lipici conductibil, il rog sa-mi spuna si mie!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.