Jump to content

Bmw 318 Problema cu Ambreiajul


Inspiration

Recommended Posts

Salut am si eu un bmw 318, e46 an frabricatie 2004 ,1995 capicate cilindrica benzina si am o problema cu ambreiajul de vreo 3 zile, cand plec cu 1-a dupa loc masina incepe sa tremure pana schimba viteza a 2 masina are vreo 170.000 si cva de mi de km , si mai aud un sunet ca un scartait mic pe pedala de la ambreiaj si parca se simte un pic moale pedala , am fost la service amy auto de prin Baneassa sa-i fac un schimb de ulei akm 2 zile si mi-au zis ca nu se pune problema de ambreiaj terminat dar mie asa mi se pare dupa semnele care le da masina dak e sa o tin un pic mai turata cand plec dupa loc tremuratul asta se simte mai putin dar tot se simte.

In vitezele superioare gen a 2,3,4,5 chestia asta nu se simte doar cand plec dupa loc se simte tremuratul asta si faza asta cu sunetul care se aude cand calc ambreiajul am auzit-o cam akm 3 sapt.

 

Intrebare mea este sa fie gata cumva ambreiaujul sau se poate strange sau ceva de genul asta tinand cont ca este hidraulic din ceea ce stiu

 

Inca o intrebare care au depistat-o mecanici akm 2 zile am un pic fisurat furtunul care pleaca din pompa servo am inteles ca se poate sertiza mi-au zis mecanici de acolo ca sa nu stau sa il schimb pierde 2-3 grame de ulei din ce am obs abya se vede dar mie sa nu avanseze in timp si sa inceapa sa piarda si mai mult dak stiti vreo firma sau cva de genul si un nr de tel please.

Link to comment
Share on other sites

spunemi daca masina sta la relan tiu se aude normal si daca calci ambreajul isi schimba sunetul motorul nui asa?? se aude un harait puternic nu?

Masina sta la relantiu nu are nici o simptoma doar faza asta cu tremuratul si sunetul ala cand calc pedala atat si tremuratul asta se aude doar cand plec dupa loc de la semafor sau cva in genul atat

Link to comment
Share on other sites

stai linistit nu este de vina ambreajul.eo am deschis un topic cu aceasta problema,in care gasesti tot felul de pareri.ca sa o scurtam iti explic mai pe scurt.si eu am avut exact aceeasi problema ,cei de la reprezentanta mi au spus clar volanta,iar eu ca un fraer am cumparat volanta placa disc rulment le am schimbat si dupa aprox. 5000 km au aparut iar aceleasi simptome dar mai usoare.am schimbat pina la urma lichidul de frina, pedala s a mai intarit dar nu suficient in comparatie cu un alt bmw mai nou.am mai aerisit si pompa de pe cutie si pedala a revenit la normal si am scapat de problema .discul vechi era ca nou iar masina avea 190000k.deci scimba lichidul de frina si aeriseste bine pompa
Link to comment
Share on other sites

Bun o sa fac asta saptaman asta sa schimb tot lichidul si sa-i fac o aerisire nu am umblat deloc la lichid decand am masina , cam cat lichit imi intra cat ar trebui sa cumpar. Iar la faza cealalat cu furtunul ala de la pompa servo ati auzit ceva de vreo firma care face sertizari de furtune sa-l taie pe unde e fisurat si sa-i puna clemele alea dupa ca asa am auzit dar nu stiu nicio firma cva de genul
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Salut am si eu un bmw 318, e46 an frabricatie 2004 ,1995 capicate cilindrica benzina si am o problema cu ambreiajul de vreo 3 zile, cand plec cu 1-a dupa loc masina incepe sa tremure pana schimba viteza a 2 masina are vreo 170.000 si cva de mi de km , si mai aud un sunet ca un scartait mic pe pedala de la ambreiaj si parca se simte un pic moale pedala , am fost la service amy auto de prin Baneassa sa-i fac un schimb de ulei akm 2 zile si mi-au zis ca nu se pune problema de ambreiaj terminat dar mie asa mi se pare dupa semnele care le da masina dak e sa o tin un pic mai turata cand plec dupa loc tremuratul asta se simte mai putin dar tot se simte.

In vitezele superioare gen a 2,3,4,5 chestia asta nu se simte doar cand plec dupa loc se simte tremuratul asta si faza asta cu sunetul care se aude cand calc ambreiajul am auzit-o cam akm 3 sapt.

 

Intrebare mea este sa fie gata cumva ambreiaujul sau se poate strange sau ceva de genul asta tinand cont ca este hidraulic din ceea ce stiu

 

Inca o intrebare care au depistat-o mecanici akm 2 zile am un pic fisurat furtunul care pleaca din pompa servo am inteles ca se poate sertiza mi-au zis mecanici de acolo ca sa nu stau sa il schimb pierde 2-3 grame de ulei din ce am obs abya se vede dar mie sa nu avanseze in timp si sa inceapa sa piarda si mai mult dak stiti vreo firma sau cva de genul si un nr de tel please.

 

 

Salut , sa nu mai deschid alt topic, aceeasi masina si motor am si eu , si exact aceeasi problema , la plecarea dupa loc tremura masina , mai exact simt ca tremura transmisia , de la cutie la cardan. Ambreiajul este original pe masina la 225.000km , o sa il schimb pentru ca tine cam sus , dar nu cred ca este asta problema , nu patineaza absolut deloc, trage in toate treptele , am mers cu 225km/h , deci nu cred ca de aici e problema. Cum ai rezolvat tu ?

 

asta in caz ca mai esti pe aici , pentru ca topicul este foarte vechi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.