Jump to content

Inlocuire senzor greutate scaun pasager


ady_viteza

Recommended Posts

Am o problema inca de anul trecut pe care probabil au avut-o majoritatea posesorilor de coupe si nu numai...

S-a aprins becul pentru airbag la bord si la Bavaria cand am dus-o dupa cum deja banuiam, pe tester a iesit ca s-a bulit plasa de greutate din scaunul dreapta....

Plasa mi-o comand singur insa as vrea sa stiu daca este cineva pe forum care se ocupa cu schimbarea acestei plase....cineva care a mai facut treaba asta.

Am posibilitatea s-o schimb si la Bavaria dar inseamna sa las acolo masina 2-3 zile si nu imi convine.

Prefer o recomandare de la cineva care a rezolvat aceasta problema :)

Link to comment
Share on other sites

Citeste aici si o sa-ti faci o idee despre ce inseamna ce vrei tu. Sper ca se mai vad pozele pe care le-am pus cind desfacut tapiteria de pe scaune pt a o reconditiona. Cu ocazia asta am vazut unde e bagat senzorul, si de ce service-urile cer atat de multi bani pentru schimbare : e manopera foarte multa....

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/35005-cum-se-desface-imbracamintea-de-pe-tetiere/page__p__461932__hl__%2Bdesfacere+%2Bscaun__fromsearch__1#entry461932

 

Daca ai f. multa rabdare si scule, si esti indemanatic, poti s-o faci singur. Daca nu, apeleaza la un atelier de tapiterii auto sau la cineva care a mai facut-o.

Desfacut + montat dureaza ~ 4-5 h.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

si eu sunt de parerea ca mai bine 'pacalesti' senzorul, adica ce face senzorul - cand este pasager inchide un circuit, nu ? cred ca se pot strapa firele si cu un tester se poate anula senzorul in asa fel incat sa sesizeze tot timpul prezenta pasagerului. sper ca ati inteles, sunt inginer - am prbleme de exprimare :))
Link to comment
Share on other sites

si eu sunt de parerea ca mai bine 'pacalesti' senzorul, adica ce face senzorul - cand este pasager inchide un circuit, nu ? cred ca se pot strapa firele si cu un tester se poate anula senzorul in asa fel incat sa sesizeze tot timpul prezenta pasagerului. sper ca ati inteles, sunt inginer - am prbleme de exprimare :))

 

M-am gandit si la varianta asta :D ....sa vad zilele urmatoare un tapiter care lucreaza bine si am sa ma hotarasc ce varianta aleg...

Multumesc pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi dar nu am rabdarea necesara sa fac o asemenea operatie...prefer sa merg la cineva care stie exact ce are de facut.

 

Esti din Targoviste; mergi in Pitesti, la colegul nostru Dereglatu. Vorbeste cu el mai intai la telefon si stabiliti impreuna ce urmeaza sa faceti mai departe. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Am full casco....deci in cazul in care ar sari airbag-urile nu cred ca ar mai avea importanta daca sare unul sau doua(eu sper sa nu fie cazul va da-ti seama :D )

In clipa de fata optez pentru tester si pentru setarea senzorului sa simta pasager in scaun tot timpul...oricum mai analizez situatia si voi alege cea mai buna solutie.

Multumesc pentru sfaturi.

Edited by ady_viteza
Link to comment
Share on other sites

Nu mai fiti asa de siguri ca vor sari airbagurile daca acel martor este aprins.

era vorba cu pacalirea senzorului... ormal ca daca pacalesti senzorul se stinge si martorul in bord deci airbagurile sar....

si va spun pe propria piele ca airbagu nu sare decat daca e frontal... eu am fost lovit lateral... si au sarit doar lateralele chiar daca enzorul era modificat

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Salut,

 

E cineva in Bucuresti care poate pacali senzorul asta? Ma intereseaza pentru un E90 320d din 2005

 

Multumesc!

 

Si eu am aceeasi problema, la aceeasi masina. Eroarea imi apare,uneori, chiar si atunci cand nu e pasager in dreapta.

+1 la pacalit senzorul

Edited by taurashul
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 3/3/2011 at 9:51 PM, uniq said:

era vorba cu pacalirea senzorului... ormal ca daca pacalesti senzorul se stinge si martorul in bord deci airbagurile sar....

si va spun pe propria piele ca airbagu nu sare decat daca e frontal... eu am fost lovit lateral... si au sarit doar lateralele chiar daca enzorul era modificat

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.