Jump to content

Antigel


Billy

Recommended Posts

Eu am 10,5 litri de lichid pt racire... Cand vine iarna cica trebuie sa am juma-te apa juma-te antigel... Momentan am doar un litru de antigel bagat. Credeti ca trebuie sa ma grabesc cu antigelul asta acum ? Voi cand faceti pregatirea de iarna?

140524[/snapback]

frate nu conteaza asta.vezi ca antigelu se face pt ce temperatura vrei sa-l faci sa reziste la iarna.eu am facut asta acu 2 zile.am luat antigel concentrat si se amesteca cu apa distilata.antigel 65000 litru,apa distilata-12000 litru.am luat 4 litri de antigel si 2 litri de apa distilata.ca la mine intra doar 6 litri de lichid de racire in mitor.pe orice sticla de antigel pe spate ati arata un tabel si iti spune cate sticle de apa si antigel trebuie sa amesteci ca sa reziste pana la o anumita temperatura.de ex la mine zicea ;2 antigel+1 apa distilata=-33grade celsius.sau 1 antigel+1 apa distilata=-28 grade celsius.cam asa ceva,nu am acu sticla la mine.si e si foarte simplu de schimbat.sau dute la un service ca te costa can 200-300 mii manopera.bafta

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 408
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

65.000 litrul? ce marca? esti sigur ca e bun? eu am dat 300.000 pe litru :blink:

141212[/snapback]

DA E BUN.NU ARE CE SA SE STRICE.AZI AM VERIFICAT CU O EPRUBETA GRADATA,NU STIU CUM SE CHEAMA EXACT SI INDICA REZISTENTA LA INGHET DE MINUS 31 GRADE CELSIUS.EU ZIC CA E BINE.APROPO,ANTIGELU L-AM LUAT DE LA UN DEPOZIT.IN MAGAZIN L-AM VAZUT LA VANZARE LA 125 MII LITRU.SI ASA E IEFTIN.DAR SPER SA FIE BUN

Link to comment
Share on other sites

In instalatia de racire trebuie sa fie intotdeauna 50% antigel si 50% apa, indiferent daca e vara sau iarna.

Nu folositi orice ciudatenie de antigel. Incercati cu cel original BMW, are un pret bun. Pe langa rolul de racire antigelul trebuie sa asigure si ugerea pompei de apa si protectia antocoroziune a intregului sistem

Daca megeti cu apa nu trebuie sa va mirati ca cedeaza pompa de apa, ca se infunda radiatorul datorita coroziunii sau ca se supraincalzeste motorul.

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
are dreptate paul....trebuie 50-50%.nu luati porcarii,antigelul ala penal e coroziv,contine silicati si corodeazxa calorifer,radiator pana le sparge...eu am invatat asta din greselile altora.
Link to comment
Share on other sites

hmmm ... ca tot veni vorba patesc ceva nasol de 3 saptamani .. prima oara mi s-a aprins martoru de la radiator pe bord si am mers asa vreo 3 zile pana mi-a zis un prieten sa bag apa in radiator. am bagat niste apa deja preparata cu antigel pana a urcat plutitoru la nivelu MAX la radiator. dupa 1 saptamana de mers s-a aprins martoru din nou pe bord si am luat iar un litru de antigel preparat. si cand am turnat la baut pe tot !! aveti idee de asa ceva ?? ... oricum o sa dau o fuga la filaret dar poate imi dati si mie o idee de faza asta ... merci
Link to comment
Share on other sites

deathrow .. mie-mi place de tine esti priceput la toate... poate vin pe la tine sa-mi fac o inspectie la masina :) .. mi-ar place sa stiu si eu tot ce stii tu.. si mie imi place sa-mi bag nasu la motor si etc dar nu am masina decat de 4 luni si locuisec fix pe un mare bulevard .. nu am curte :blink:
Link to comment
Share on other sites

CE UNGERE LA POMPA DE APA.EU STIAM CA POMPA DE APA ARE EA RURMENTI CI VASELINA SEPARAT SI INCHIS ETANS CU UN SEMERING SA NU FACA CONTACT CU APA DIN MOTOR.IN CONTACT INTRA DOAR PALETELEA ALEA CARE PUN IN MISCARE APA DIN RADIATOR.SI NU TRBUIE SA FIE 50%ANTIGEL 50%APA DISTILATA.PT CA ESTE ANTIGEL CARE SE COMBINA 2 LITRI DE ANTIGEL CU 1 LITRU APA SI OBTII O REZISTENTA DE MINUS 33 C*.CA DACA AMESTECI 1 LITRU ANTIGEL SI UN LITRU APA OBTII O REZISTENTA DE MINUS 18 C*.NU MAI DUCETI LUMEA IN EROARE.BAIETI UITATIVA PE SPATELE STICLEI DE ANTIGEL CA ESTE ACOLO DESENAT UN TABEL CARE SPUNE CLAR CATE STICLE DE ANTIGEL SI CU CATA APA DISTILATA FAC REZISTENTA DE MINUS 33 C*VOI TREB SA AVETI APROAPE DE REZISTENTA ASTA NU VA LUATI CA TREB 50% CU 50% CA S-AR PUTEA SA NU REZISTE MAI MULT DE MINUS 20 C* SI LA IARNA O SA VA CRAPE MOTOARELE SI RADIATOARELE CA LA NOI IN ROMANIA SUNT CATE O DATA MAI BINE DE MINUS 20 GRADE.INTR-UN FEL AU SI BAIETII DREPTATE CA SE AMESTECA 50% CU 50% DAR ALA ESTE ANTIGEL LA 300 MII LITRU.SI NU TOTI AU ACESTI BANI .CA LA 10 LITRI DE LICHID DE COSTA11.500.000 ANTIGELU PLUS APA PLUS MANOPERA SI AI AJUNS LA 2 MIL LEJER.DAR ESTE ANTIGEL SI MAI IEFTIN CARE ESTE 80 MII LITRU,ESTE UN PIC MAI SLAB LA CALITATE SI DE ASTA TREBUIE 2 LITRI DE ANTIGEL PLUS 1 LITRU APA SA OPTII O REZISTENTA DE MINUS 33 C*.DAR IESI LA JUMA DE PRET.LA MINE INTRA DOAR 6 LITRI DE LICHID SI AM ESIT F IEFTIN.SI DE 5 ANI IN COACE LA MASINILE MELE TOT DIN ASTA PUN SI NU A MAI CRAPAT POMPA SAU ALTELE.BAFTA.
Link to comment
Share on other sites

Faci o greseala frecventa. Antigelul trebuie sa indeplineasca mult mai multe conditii pe langa rezistenta la inghet.

 

Nu ar fi rau sa te documentezi inainte de a face teoria chibritului. Incearca un search pe forum sau pe net pentru mai multe detalii.

 

PS : Caps-lock nu-ti face exprimarea mai coerenta ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Faci o greseala frecventa. Antigelul trebuie sa indeplineasca mult mai multe conditii pe langa rezistenta la inghet.

 

Nu ar fi rau sa te documentezi inainte de a face teoria chibritului. Incearca  un search pe forum sau pe net pentru mai multe detalii.

 

PS : Caps-lock nu-ti face exprimarea mai coerenta ... :blink:

144659[/snapback]

.cum adica e mai coerenta exprimarea daca e scrisa CU LITERE MAAAARI. :)

Link to comment
Share on other sites

n-are rost sa ne certam, fiecare are dreptatea lui, ca e cu caps sau fara :blink: cel mai bun teacher e representanta care o sa-ti spuna exact ce trebe bagat (asta pt cei care n-au incredere in forum). la mine apa din radiator e neagra, cind am bagat ceasu sa vad concentratia nu se putea vedea nimic de cit de neagra era apa :) la soarele care e la mine aici, io mai stau linistit 1 luna pina ma apuc de antigel. eu o sa bag antigel omv (l-am cumparat deja). pe el scrie 1 antigel + 1 apa pt -20 grade si 1,5 antigel + 1 apa pt -30 grade. binenteles, apa distilata. spor si s-avem iarna cu cit mai multa zapada, sa avem pe ce ne intoarce :)
Link to comment
Share on other sites

EU STIAM CA POMPA DE APA ARE EA RURMENTI CI VASELINA SEPARAT SI INCHIS ETANS CU UN SEMERING SA NU FACA CONTACT CU APA DIN MOTOR.IN CONTACT INTRA DOAR PALETELEA ALEA CARE PUN IN MISCARE APA DIN RADIATOR.SI NU TRBUIE SA FIE 50%ANTIGEL 50%APA DISTILATA.PT CA ESTE ANTIGEL CARE SE COMBINA 2 LITRI DE ANTIGEL CU 1 LITRU APA SI OBTII O REZISTENTA DE MINUS 33 C*.CA DACA AMESTECI 1 LITRU ANTIGEL SI UN LITRU APA OBTII O REZISTENTA DE MINUS 18 C*.NU MAI DUCETI LUMEA IN EROARE.BAIETI UITATIVA PE SPATELE STICLEI DE ANTIGEL CA ESTE ACOLO DESENAT UN TABEL

144651[/snapback]

 

 

Pai cum 2 litrii de antigel cu 1 litru de apa? :blink:

Cel mai sigur este sa pui numai antigel,astfel rezista la -60C :)

Link to comment
Share on other sites

DA E BUN.NU ARE CE SA SE STRICE.AZI AM VERIFICAT CU O EPRUBETA GRADATA,NU STIU CUM SE CHEAMA EXACT SI INDICA REZISTENTA LA INGHET DE MINUS 31 GRADE CELSIUS.EU ZIC CA E BINE.APROPO,ANTIGELU L-AM LUAT  DE LA UN DEPOZIT.IN MAGAZIN L-AM VAZUT LA VANZARE LA 125 MII LITRU.SI ASA E IEFTIN.DAR SPER SA FIE BUN

141218[/snapback]

 

Ba are ce sa strice. Si la banii astia, 65.000 probabil e d-ala galben sau albastru, etilen-glicol, plin de silicati . Cel aditivat, anticoroziv si mai putin toxic, propilen-glicol este rosu sau verde (in general).

 

Oricum se recomanda schimbarea la cel mult 2 ani a antigelului etilen-glicol. Eu desi am dat ceva bani pe al meu tot la 2 ani il schimb ca sa nu am probleme. Si ai grija sa nu amesteci cele 2 feluri de antigel daca trebuie sa completezi la un moment dat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.