Jump to content

320d E90 DPF


LYM

Recommended Posts

Am si eu o intrebare: unde vad in cati km trebuie schimbat DPF-ul? In iDrive nu-mi apare deloc la service check, am verificat atent, nu e.

De asemenea, exista vreo modalitate de a verifica gradul de incarcare al DPF-ului?

Masina are DPF.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare: unde vad in cati km trebuie schimbat DPF-ul? In iDrive nu-mi apare deloc la service check, am verificat atent, nu e.

De asemenea, exista vreo modalitate de a verifica gradul de incarcare al DPF-ului?

Masina are DPF.

Eu unul nu stiu ce este acest DPF sau ce rol are , probabil mai sunt colegi care nu stiu ! Poti da mai multe explicatii ?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare: unde vad in cati km trebuie schimbat DPF-ul? In iDrive nu-mi apare deloc la service check, am verificat atent, nu e.

De asemenea, exista vreo modalitate de a verifica gradul de incarcare al DPF-ului?

Masina are DPF.

poate te ajutĂŁ

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/72076-metoda-regenerare-dpf/

 

Eu unul nu stiu ce este acest DPF sau ce rol are , probabil mai sunt colegi care nu stiu ! Poti da mai multe explicatii ?

Diesel Particulate Filter

Link to comment
Share on other sites

DPF - este filtrul de particule. Este un filtru pe evacuare care are rolul de a reduce poluarea retinand diverse elemente care altfel s-ar elibera in atmosfera.

 

Cu timpul, pe acesta se depun particule care treptat il infunda. In general pe la 150k - 200k km, acesta trebuie schimbat dar depinde de mers (oras, drumuri lungi, motorina)

 

Din cate stiu eu, se schimba cand iti arata in bord ca trebuie schimbat. In idrive nu poti vedea o estimare a gradului de uzura. Eventual cu diagnoza desi nu cred.

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa stiu daca pot sa anulez DPF atunci cand se va infunda?fara sa am ceva eroare in bor sau probleme mai grave...??

 

Din respect pentru ceilalti, nu poti sa elimini filtrul. Va polua mai mult.

 

Daca nu vrei/nu ai sa dai bani pe un DPF, nu trebuia sa iti cumperi masina cu DPF.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare: unde vad in cati km trebuie schimbat DPF-ul? In iDrive nu-mi apare deloc la service check, am verificat atent, nu e.

De asemenea, exista vreo modalitate de a verifica gradul de incarcare al DPF-ului?

Masina are DPF.

 

Vad ca ai o masina din 2010. Asta inseamna ca ai garantie - intreaba la service, o sa-ti spuna ei.

La modelul tau nu se vede in idrive cata 'viata' mai are dpf-ul, dar tine in jur de 200,000 km. N-ai ajuns inca acolo, nu? :)

Si de fapt de ce-ti pui problemele astea (mai ales de eliminat) la o masina noua?

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa stiu daca pot sa anulez DPF atunci cand se va infunda?fara sa am ceva eroare in bor sau probleme mai grave...??

Da se poate anula din soft-ul DDE-ului. Dar inainte de asta trebuie scos fizic.

Dar se si poate curata si nu te costa prea mult.

Uite un topic cu cineva de la Timisoara care le curata.

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/92476-curatare-filtru-dpf/

Link to comment
Share on other sites

DPF - este filtrul de particule. Este un filtru pe evacuare care are rolul de a reduce poluarea retinand diverse elemente care altfel s-ar elibera in atmosfera.

 

Cu timpul, pe acesta se depun particule care treptat il infunda. In general pe la 150k - 200k km, acesta trebuie schimbat dar depinde de mers (oras, drumuri lungi, motorina)

 

Din cate stiu eu, se schimba cand iti arata in bord ca trebuie schimbat. In idrive nu poti vedea o estimare a gradului de uzura. Eventual cu diagnoza desi nu cred.

Stiu ce este filtrul de particule dar chiar nu stiam prescurtarea asta DPF ! MULTUMESC ORICUM !

Link to comment
Share on other sites

Vad ca ai o masina din 2010. Asta inseamna ca ai garantie - intreaba la service, o sa-ti spuna ei.

La modelul tau nu se vede in idrive cata 'viata' mai are dpf-ul, dar tine in jur de 200,000 km. N-ai ajuns inca acolo, nu? :)

Si de fapt de ce-ti pui problemele astea (mai ales de eliminat) la o masina noua?

Eram doar curios :) Nu stiam ca la modelele 2010 nu mai apare DPF-ul in iDrive, de asta ma mirasem, ca nu-l vedeam acolo.

Merci pt info.

Link to comment
Share on other sites

numai apare in idrive pentru ca se regenereaza singur;)... nici la mine nu apare 320d 177cp 2007.12

 

Esti sigur ca de aia? Sau ca 200k km este o vechime care se ajunge rar sau daca se ajunge, ei considera normal sa schimbi filtrul si gata?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

eu cand aveam navigatia busines(cea care a iesit masina din fabrica)imi apara in idrie PDF si imi indica un anumit nr de km (190.000)mi_a cazut turbina filtrul a luat ulei si am fost obligat sa il sparg (am scos tot carbunele acela din filtru) dupa aceasta operatiune nr km nu sa schimbat dupa cateva luni am pus un filtu sh euro5 si din nou nr km nu sa schimbat ,apoi schimbat si navi cu cic iar in cic imi arata km dela pdf dar nu scrie pt ce sunt acei km(din cauza ca normal la lci nu mai arata pdf in i_drive)

in concluzie eu cred ca nr km din i_drive e cam degeaba

cand pdf-ul era scos ,pe tester imi aparea eroare dar in bord nimic (de ce?????)

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

Legat de acest filtru de particule, si eu am un 320D din 2007, stiam ca are acest DPF desi nu-mi afiseaza in iDrive, iar sapt asta am fost la RAR, vineri venind cartea masinii si anuntat fiind ca de fapt masina nu are filtru de particule si ca taxa pacii este cu 400E mai mult adica ~1500E. Chiar nu mai stiu ce sa cred. Deocmadata toate actele masinii sunt la firma de inmatriculare si a ramas sa mai verifice luni inca o data daca are sau nu. Unde mai exact se specifica(in acte) daca masina are sau nu acest filtru de particule? Vad ca multi de pe aici zic ca nu le apar in iDrive acel filtru desi stiti ca aveti. Eu am inceput sa cred ca intr-adevar nu are dupa ce am observat ca nu-mi apare iconita in iDrive.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.