Jump to content

Ce sa fac..?merita investitia...?sau sa o vand


bogdyy

Recommended Posts

Salut,am facut acest topic pentru ca referitor la masina nu stiu ce sa fac,sa o vand pe ce s-o vand,sau sa investesc in ea?Sincer pe o parte nici nu dispun financiar acum,dar treptat se poate rezolva.Masina necesita reparatii la aripile spate(buzele aripilor) pentru ca a intrat rugina destul de multisor,colt masca fata,defapt trebuie schimbata ca este ruginit 8 cm,aripa dreapta trebuie schimbata,jos in partea dinspre prag a dat rugina,usa sofer trebuie vopsita,datorita unor zgarieturi in timp a aparut rugina,pe anumite portiuni,plafonul exterior este matuit si batut de grindina(aici asa am luat-o) defapt multe pisicute am vazut cu problema asta,bara spate trebuie vopsita,in partea inferioara a ''oalelor'' telescoape a aparut si pe acolo rugina.Masina merge bine,trage foarte bine,probleme la motor majore la motor nu am avut,sincer pe o parte imi e drag de ea,m-am obisnuit cu ea si de ce sa nu zic,tin la masina,dar nu stiu ce sa fac.Un amic care a avut e36 mi-a zis sa o dau,ca o sa pierd la ea stiu din start,nimeni nu-si mai scoate banii pe o asfel de masina in timpurile de astazi.Am vb cu un tinichigiu bun mi-a zis ca imi rezolva aceste probleme in cateva ore de lucru,apoi vopsit,etc,sincer m-am obisnuit cu masina,imi e drag de ea,dar as putea sta si fara ea.Cu timpul as vrea un e46 dupa 2000,dar mai trebuie sa strang ceva bani,chiar nu stiu ce sa fac.Adica pun in balanta asa timpul pe la tinichigiu,vopsitor,mecanic,etc dar parca m-am obisnuit cu ea,stilul ei,insa exista si cealalta varianta.
Link to comment
Share on other sites

 

P.S. nu mai vrei SOLENZA ?? Te-ai razgandit ?

+1, clima pe benzina, nu iti lua diesel ca este non turbo 1.9d.

credema, intretinerea la o solenza este cu mult sub un e36/46 de peste 10 ani.

 

 

ps: banii investiti intr-o masina nu o sa ii scoti niciodata, nici @sax nu scoate nici macar 50% din banii bagati in e39.

Link to comment
Share on other sites

Pai un calcul am facut,nu m-ar duce asa mult,insa tot stresul asta,la tinichigiu,vopsitor,apoi partea cu mecanica......,si sincer pe o parte mi sa luat cand stiu ca e o masina asa veche si asta as spune cuvantul,dar pe o parte m-am atasat de ea,e un lucru al meu de care imi e drag.Masina am sa ma deplasez,pe a parintilor,nu pot sa o folosesc in totalitate pentru ca deh...nu e masina mea personala.Dar as scapa de grijile cu restauratul si micile probleme la mecanica.Sunt in dubiu....
Link to comment
Share on other sites

Pai un calcul am facut,nu m-ar duce asa mult,insa tot stresul asta,la tinichigiu,vopsitor,apoi partea cu mecanica......,si sincer pe o parte mi sa luat cand stiu ca e o masina asa veche si asta as spune cuvantul,dar pe o parte m-am atasat de ea,e un lucru al meu de care imi e drag.Masina am sa ma deplasez,pe a parintilor,nu pot sa o folosesc in totalitate pentru ca deh...nu e masina mea personala.Dar as scapa de grijile cu restauratul si micile probleme la mecanica.Sunt in dubiu....

dupa ce le faci pe astea vor aparea altele.

a mea este din 1996, noroc ca am de unde sa bag bani in ea.

aceeasi prob. o am si eu, vreau sa ii dau neeaparat o spoiala, dar anu asta cred ca ajunge doar la polishat.

 

o maisina mai lowcost (gen fiat albea, chevrolet aveo) te va avantaja mai mult, inclusiv anul de fabricatie.

Link to comment
Share on other sites

Pai un calcul am facut,nu m-ar duce asa mult,insa tot stresul asta,la tinichigiu,vopsitor,apoi partea cu mecanica......,si sincer pe o parte mi sa luat cand stiu ca e o masina asa veche si asta as spune cuvantul,dar pe o parte m-am atasat de ea,e un lucru al meu de care imi e drag.Masina am sa ma deplasez,pe a parintilor,nu pot sa o folosesc in totalitate pentru ca deh...nu e masina mea personala.Dar as scapa de grijile cu restauratul si micile probleme la mecanica.Sunt in dubiu....

 

Gandeste-te totusi cate probleme ti-a facut in trecut si cate iti va face in viitor . Doar e veche , saptamanal se strica ceva ...

 

Acum sunt multe masini ieftine destul de noi . Fa ceva poze si pune un anunt , sigur o vinzi .

 

Am o intrebare, sper sa nu te superi ! Nu iti mai merg asa de bine "afecerile" ? :telephone:

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

Probleme la motor nu am avut,nu majore,de motor am fost chiar multumit,dar la tabla este problema si ceva mecanica,ma refer la suspensia fata care e cam dusa,ori telescoapele,ori arcurile,nu stiu care din ele dar se simte in mers,nu stiu,o sa ma gandesc,daca o s-o vand o sa raman fara masina un timp,chiar daca as mai lua un e36,poate exterior ar arata mai bine,in schimb poate avea probleme la motor,cu toate ca acum am experienta necesara in a-mi alege un e36 asa cum as fi dorit sa fie,dar vechimea ramane aceiasi.Nu stiu,o sa mai ma gandesc,cu toate ca imi e greu sa ma despart de ea,e o vechitura,dar am luat-o cu sufletul in primul rand.
Link to comment
Share on other sites

Dar as scapa de grijile cu restauratul si micile probleme la mecanica.Sunt in dubiu....

 

Bpgdyy, nu inteleg la ce probleme cu restaurantul te referi. Intreb pentru ca din postul tau rezulta ca masina ta e strans legata de un restaurant. Daca treaba nu e batuta in tarus si eu zic ca restul lumii, odata ce-o poti lua de acolo, din sufletul tau, vinde-o, locul ei langa restaurant poate fi luat de alta, mai buna, mai frumoasa.

 

In fiecare zi masina mai imbatraneste putin, de ele putem scapa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca o tineai curata, sigur ruginea mai putin. si 1l sau 1 kg de ulei / unsoare bagat in toamna pe unde avea belelele, le stopa si le prevenea si pe altele. BMW sau dacie, orice masina trebuie pregatita impotriva coroziunii din cavitati, de preferat in lunile calde, sa ajute temperaturile de vara sa patrunda uleiul/unsoarea prin dubluri / pori.

 

si daca o sa-i faci tinichigeria si vopsitoria, protectia cavitatilor tot trebuie facuta, o data la inceputul verii, o data prin a doua jumatate a lui august.

 

ce an e masina ?

Link to comment
Share on other sites

,ma refer la suspensia fata care e cam dusa,ori telescoapele,ori arcurile,

ai cumva suspensie sport?este posibil din cauza asta sa iti lase impresia ca este cam dusa.

vinde masina.nu are rost s apierzi timpul cu "restaurantul" masinii cand iti poti vedea de afaceri in continuare din masina parintilor.

prea multa bataie de cap pentru o pisica.

Link to comment
Share on other sites

cumpara alta, ce mai tura vura.. si nevestele se schimba cand imbatranesc :) , dapoi masinile..

Aveti cununie religioasa ceva.. ? .. :)

Sterge repede ca daca te vede nevasta, mi-e ca ce o sa vezi cand dormi este "Willkommen"... :pardon:

 

Stati asa ca e MOTANUL pe topic!

 

bogdyy, e clara treaba. Vinde-o si ia-ti o masina din gama VAG, de preferat un Seat. Niciodata nu vei gasi ceva mai bun.

 

P.S.: De ce? Lasa ca-ti explica MOTANUL... :aww:

 

Lasand gluma, bogdyy, mai bine o dai si ei ceva mai bun. In plus, cauta ceva fara suspensii sport! :thumbsup:

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru parerile sincere si...mai putin serioase,imi este greu de luat o decizie,cum sa zic,masina da...e batrana,invechita,insa...are ceva aparte,poate clasicul,imbinat cu forma sport a masinii,aspecte pe care altii nu dau doi bani,vorbesc de cei cu masini noi si care nu iau o masina cu sufletul,dar cum a zis cineva mai sus,e foarte greu de adus pe linia de plutire un second hand cu o vechime de 17-18 ani,pe o parte ma uit la niste cunostinte,cu masini noi gen clio symbol,din astea noi si mai ieftine,masini carora nu le face nici o problema dar sunt doar pt. de plasat.Mi-a facut nervi masina cu timpul,de ce sa nu recunosc,insa mi-au trecut apoi.Multi mi-au zis de pe forum cand imi faceam nervi,de ce nu o dau,ceva ma lega sufleteste.O sa ma gandesc bine si am sa vad ce o sa fac.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.