Jump to content

2001 330i - asta chiar o tin:)


mik15

Recommended Posts

off topic

 

fizz cu suspensia te-ai mai intresat, de ce iti sta asa jos pe spate, poate sint montate acurile gresit.

La cele de pe spate te referi? Am Masurat azi cu metru distanțĂŁ ĂŽntre prag in ambele pĂŁrți , cĂŁtre roata din spate si cea din fata, in spate este cu un jumĂŁtate de cm mai ridicatĂŁ ca fata.. Chiar dacĂŁ pare mai joasa de spate

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
am mai scris exact acum 1 luna pe topic...ce coincidenta :)...masina a implinit deja 70k km, un pic peste 20k km de cand am cumparat-o, i-am facut deja al 3-lea service si ea mi-a facut drept cadou motorasul de la geamul usii stanga spate care m-a lasat :), in timp ce se ridica geamul s-a auzit un zgomot si a ramasa la jumatate, l-am ridicat manual si asa a ramas, inca nu am avut timp sa il schimb. Exceptand aspectul asta, care e o chestie des intalnita la modelul asta, masina s-a comportat exemplar, sunt foarte multumit de ea dar se pare ca totusi ne vom desparti zilele astea si ma bucur ca cel ce o va cumpara e la fel de pasionat si va avea grija de ea, a dat o tura cu ea si a zis ca o ia, hotarat omul :) ! Pentru o vreme voi schimba marca, am rezervat un Audi RS6 model 2004 si pana il dau pe 330 sper sa ajung sa il iau, le fac o sesiune foto la amandoua....m-am tot gandit si razgandit intre M3 si RS6 si in final am decis pentru RS6, mi-a placut prea mult modelul asta si mi-l doresc de cativa ani buni, stiu, nu-i la fel de fun ca un M3 dar are destule alte avantaje...poate mai tarziu va urma si un M3...

1.jpg

5.jpg

4.jpg

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

vad ca are trecere RS-ul pe forumul BMW :)...obiectivi fiind e o masina super, mult mai puternica decat M3 E46 si chiar decat M3 E92, cel pe care vi l-am aratat in poze si pe care l-am rezervat este ABT, are un pic peste 500cp iar in condusul zilnic chiar nu se simte ca o masina cu o asa putere fiind foarte docila si ascultatoare insa la o usoara apasare a pedalei de acceleratie se schimba complet masina, e ca un lup in haine de oaie, multi nici nu fac diferenta intre asta si un A6 normal, asta e si mai placut :)...si eu de abia astept sa o iau insa se pare ca nu decurg lucrurile chiar cum vreau eu...azi masina a fost la inspectia ITP in vederea inregistrarii pe numele meu si din pacate nu a trecut din cauza amortizoarelor de pe fata si unul de pe spate care s-ar parea ca au scapari de lichid, sistemul de suspensie bazandu-se pe amortizoare cu lichid si o pompa centrala care tine sistemul sub presiune la vreo 20-23bari, cunoscutul DRC(dynamic ride control) care s-a dovedit in timp a nu fi fiabil, dupa ce a fost schimbat acum 2 ani la Audi. Propietarul a zis ca merge maine la Audi sa vada daca se poate face in garantie, a fost si un recall pentru sistemul asta, sa speram ca acopera altfel ori caut altul ori vad cum o dau cu propietarul, daca mai lasa la pret schimb sistemul asta bolnavicios cu un H&R reglabil pentru RS6...altfel BMW-ul merge ca uns in continuare si o sa ii simt lipsa o vreme :heart: , tocmai am mai facut vreo 350km azi de autostrada si ca de obicei a fost placere :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Frumos frumos rau RS6-ele...acum cativa ani (prin 2004-2005) visam la un RS6 (conducand pe vremea aia destul de mult un A6 2,5TDI 180 cp din 2002) ...e o masina senzationala si asta arata foarte bine, senzatii sunt convins ca ofera...si in afara de asta, mai are si trapa ! :)

 

Sper sa te intelegi si sa o iei ! :) Bafta ! :)

 

P.S. Referitor la bmw-ul tau 330i...vad ca n-ai tinut-o asa mult :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

am avut si eu vreo 2 A6, de fapt Audi a fost prima mea masina si mi-a ramasa la suflet si tot de pe atunci imi doresc si eu un RS6 tocmai de aceea vreau sa imi implinesc visul asta, BMW-ul l-am descoperit ulterior si desi il indragesc la fel de mult(sau poate mai mult) si imi place cum merge si manevrabilitatea lui totusi RS6-le il consider mai practic ca masina de zi cu zi in comparatie cu M3, este oricum mai puternic iar V8 nu am avut pana acum...in final m-am inteles cu propietarul sa impartim cheltuielile pentru inlocuirea amortizoarelor pentru ca el imi scazuse deja din pret alte lucruri care ar fi de facut la masina(cauciucuri, distributie, etc) si astept sa fie gata, dureaza cateva zile pentru ca vin piesele din DE, sper sa o iau saptamana viitoare si sa ma bucur de ea in weekend-ul urmator!

 

Asa credeam si eu, ca o sa il tin mai mult dar nu se stie cat stau pe aici si am zis ca vreau sa ma bucur cat pot de o masina ca RS6 si sa nu imi pese de benzina sau taxe, cum este in RO...:)

Link to comment
Share on other sites

tocmai am spalat si curatat masina pentru noul propietar, maine ar trebui sa ne intalnim si sa facem actele, si tot maine daca RS6-le e gata cu schimbarea amortizoarelor in service, pe seara ar trebui sa fie in garaj la mine :), de abia astept si sper sa fi facut cel putin o alegere la fel de buna cum am facut cu acest 330i. Ma despart, nu usor de aceasta masina, care mi-a intrat la suflet si imi sustin in continuare ideea ca BMW-ul, chiar si mai vechi, este o masina foarte buna atata timp cat o iei in mintile ei si o intretii corespunzator.

 

See you soon BMW :heart: and welcome back Audi :flowers: !

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru urare, si eu sper sa ma bucur de ea cel putin ca de 330i, pe care tocmai l-am dat noului propietar care sper sa aiba la fel de multa grija de el :) ! Mie mi-a adus chiar numai bucurii masina asta si felul in care arata si mergea la cei aproape 11 ani, e drept ca avea km foarte putini(71,5k km acum cand am dat-o), dar totusi e mai greu de gasit mai ales aici! Inca nu am luat RS6-le pentru ca de ce ma temeam s-a intamplat, adica cei care au schimbat amortizoarele si-au dat seama ca le trebuie o pompa cu care sa presurizeze sistemtul pe care bineinteles nu o au, doar cei de la Audi o au, asa ca trebuie sa o duca Duminica la ei si sper ca pe seara sa o iau intr-un final <_ . voi posta impresiile dupa drumul de vreo intoarcere...>
Link to comment
Share on other sites

gata cu asteptarea, in sfarsit azi am luat-o acasa :), primele impresii sunt un mare ranjet pe tot drumul inapoi si un ritm cardiac accelerat....e incredibil cum trage fara sa fie macar nevoie s-o duci in plaja ridicata de ture, de la 2000rpm se dezlantuie efectiv, nici nu trebuie sa ajungi la limita maxima de turatie...iar zgomotul evacuarii e priceless....stabilitatea pe drum si zgomotul redus(in comparatie cu BMW-ul anterior) la frecarea cu aerul iti dau o senzatie de maxima siguranta si pace in interior, se aude doar grohaitul V8-ului....imi place mult, e cu totul alt fel de masina in comparatie cu M3-ul, nu regret deloc ca am ales-o in defavoarea celui din urma....cateva poze, o sa ii fac unele pe lumina cat de curand!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

am condus E46 M3 si am mers si cu E92 insa in dreapta, cum am zis, sunt diferite si cele 2 generatii de M3, ultima mi s-a parut mult mai docila si mai usor de condus prin oras cat si cele 2 marci mai ales ca vorbim de modele din clase diferite, insa in timp ce M3-urile sunt motoare de turatie ridicata si pentru a fi mereu in banda de putere trebuie sa stai mai sus in ture, la RS simti puterea imediat, nu ai nevoie de retrogradari dese si nici sa il tii numai in plaja superioara de turatie ceea ce e foarte placut...imi place si M3-ul, este mult mai fun la condus dar, cum am zis, nu regret alegerea...cu M5 E60 nu am mers iar E39-le mi se pare cam demodat si oricum e sub RS6 C5, nu prea a intrat in calcul...oricum Quattro la start de pe loc e foarte bun, nu sta sa gandeasca daca iti da sau nu puterea, o pune imediat la roti fara sa ezite, ma enerva la 330i de exemplu ca nu ii dadea drumul dintr-o data, ma lua cu incetisorul...

 

S-o stapanesti sanatos.

Masina este o bestie, dar ma lasa rece, ca si fan BMW.

 

La M5 te-ai gandit?

 

dupa ce mergi cu unul o sa vezi ca nu e chiar asa...mie mi-a placut mereu RS-ul, M5 E39-le cum am mai zis, mi se pare demodat si e oricum sub RS...M5 E60-ul era, cam peste bugetul meu....poate mai tarziu...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.