Jump to content

e46- instabilitate pe drumuri rele


Recommended Posts

djfranz - Ce latime au cauciucurile la noile jante?Daca sunt 225, in comparatie cu 195, latimea pe jante de 15, masina trage stanga/dreapta din cauza latimi cauciucului.Fiind mai lat, se muleaza mai bine pe denivelarile drumului, avand suprafata de contact cu asfaltul.Iesi la o plimbare pe un drum cat mai drept, si vezi cum se comporta atunci.

 

 

Vlad - Acelasi lucru e valabil si la tine, si argumentul l-ai dat singur:" dupa cum ii drumul, pe drum drept, fara denivelari, merge bine".

 

 

Latimea la cauciucuri este 205, si ai dreptate numai pe drumuri cu denivelari se simte, dar atunci se comporta foarte ciudat, parca nu as avea servo la volan :(

Pe drum drept se comporta cat de cat ok. De exemplu am mai auzit ca ar putea fi prezoanele de vina, ca nu se potrivesc la jantele astea de aliaj contrar cu jantele de tabla, si un milimetru conteaza, si de aia mai poate sa faca figuri rotile.

Link to comment
Share on other sites

Ieri am fost la meseriasul de la geometrie si i-am explicat despre ce este vorba, dar zice ca nu poate sa faca nimica, ca niciodata nu a auzit despre acest efect de tramlining. Am nevoie de alte pareri ca sa pot rezolva aceasta situatie, sa ma ajutati cu niste idei sigure.
Link to comment
Share on other sites

Nu, dar i-am explicat ce am citit despre acest efect, si nimic.

 

PĂŁi bineĂŽnțeles cĂŁ nu a auzit, vrei sĂŁ știe meseriașii de la vulcanizĂŁri de termeni din ĂŁștia englezești.. tramlining.

 

 

Si nu la vulcanizare, ci unde face geometria, deci oamenii de acolo trebuie sa stie despre aceste efecte.

Link to comment
Share on other sites

Daca cu vechile jante nu fĂŁcea asa, de vina sunt cauciucurile proaste. Eu am 205/60/15 pe E36 si 225/50/16 pe E46 , cauciucuri noi la ambele si nu se simte nici un efect... La vechiul E46 la care aveam aceasta problema știu ca la un moment dat am schimbat niste bucse de pe spate si se mai remediase problema, nu se mai simțeau asa tare. A pus cineva poza cu acele bucse intr-un topic despre problema asta, dar nu mai știu in care. Pe mine ajunsese sa ma obsedeze problema asta , mi-era scarba sa merg cu ea

Dupa ce se mai remediase cu schimbatul bucsilor , mi-am luat si cauciucuri noi Pirelli si nu se mai simtea aproape deloc.

Link to comment
Share on other sites

Daca cu vechile jante nu fĂŁcea asa, de vina sunt cauciucurile proaste. Eu am 205/60/15 pe E36 si 225/50/16 pe E46 , cauciucuri noi la ambele si nu se simte nici un efect... La vechiul E46 la care aveam aceasta problema știu ca la un moment dat am schimbat niste bucse de pe spate si se mai remediase problema, nu se mai simțeau asa tare. A pus cineva poza cu acele bucse intr-un topic despre problema asta, dar nu mai știu in care. Pe mine ajunsese sa ma obsedeze problema asta , mi-era scarba sa merg cu ea

Dupa ce se mai remediase cu schimbatul bucsilor , mi-am luat si cauciucuri noi Pirelli si nu se mai simtea aproape deloc.

 

 

Si indiferent daca sunt reinforced (pt. protectia jantelor) sau nu cauciucurile, numai sa fie cauciucuri nou-noute ???

Link to comment
Share on other sites

Eu nu zic sa iei alte cauciucuri noi... Știu ca la mine dupa ce am luat cauciucuri noi nu mai fĂŁcea aproape deloc la vechea masina. La asta care o am acum , tot asa cu cauciucuri noi nu face deloc. ĂncearcĂŁ ĂŽntâi cu bucsele alea de pe spate si apoi cauciucuri....
Link to comment
Share on other sites

Eu nu zic sa iei alte cauciucuri noi... Știu ca la mine dupa ce am luat cauciucuri noi nu mai fĂŁcea aproape deloc la vechea masina. La asta care o am acum , tot asa cu cauciucuri noi nu face deloc. ĂncearcĂŁ ĂŽntâi cu bucsele alea de pe spate si apoi cauciucuri....

 

 

Mai exact la care bucse sa ma uit, cum ii zice la bucse ?

Link to comment
Share on other sites

Am simtit si eu diferenta cand am trecut de la 205/55/R16 la 225/45/R17 si 245 pe spate.

Cu cele de 17 trebuie sa tin serios de volan prin santurile din asfaltul de calitate superioara de la noi, dar la 205/R16 nu am avut nici o problema.

 

Am avut si 225 pe jentile de 16 si aveau acelasi efect de tren pe sine ca cele de 17.

Edited by serjul
Link to comment
Share on other sites

Am simtit si eu diferenta cand am trecut de la 205/55/R16 la 225/45/R17 si 245 pe spate.

Cu cele de 17 trebuie sa tin serios de volan prin santurile din asfaltul de calitate superioara de la noi, dar la 205/R16 nu am avut nici o problema.

 

Am avut si 225 pe jentile de 16 si aveau acelasi efect de tren pe sine ca cele de 17.

 

Cauciucurile erau uzate, sau din ce cauza avea efectul de tren pe sine ? Sau pur si simplu erau mai late ?

Link to comment
Share on other sites

Ceva nu e in regula ca unii scriu ca din cauza cauciucurilor uzate, altul scrie ca tre' sa faci iara geometria full, altul scrie ca din cauza cauciucurilor mai late, altul scrie ca nu ai ce face impotriva acestui efect, eu nici nu mai stiu ce sa fac, care ar fi rezolvarea problemei.
Link to comment
Share on other sites

Ceva nu e in regula ca unii scriu ca din cauza cauciucurilor uzate, altul scrie ca tre' sa faci iara geometria full, altul scrie ca din cauza cauciucurilor mai late, altul scrie ca nu ai ce face impotriva acestui efect, eu nici nu mai stiu ce sa fac, care ar fi rezolvarea problemei.

 

Si culmea este ca toti au dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Na bine, sa zicem ca toti au dreptate, dar atunci care sa fie solutia pt. aceasta problema ? Sa iau la rand pe toate ? :))

 

Ce anume te face sa crezi ca ai doar o problema? Daca ai doua cum faci diagnosticul ?

 

Verifici articulatia si schimbi ce ai de schimbat, faci geometria, verifici roti si schimbi ce este cazul.(cauciuciuri sau poate chiar jante)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu aceleasi simptome si la recomandarea colegului "kenbobo" (caruia ii si multumesc ) am schimbat cauciucurile pe spate. Initial am avut 225*45*17 (fata si spate) si acum am lasat spatele la dimensiunea initiala si pe fata am pus 205*50*17. Nu mai am nici o problema si masina se comporta perfect. ATENTIE! Eu nu spun ca daca ai eventale jocuri pe care alti colegi le-au enumerat mai devreme se va rezolva problema. Iti urez succes!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.