Jump to content

Accident, daunĂŁ totalĂŁ?


adrianrus

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Chiar acum 1 ora, in drum spre casa, am oprit la un accident in oras. Un pusti de 21 ani cu un Chrysler Crosssfire, a retrogradat in treapta 2 si a calcat-o puternic. Evident ca i-a fugit spatele si a pierdut controlul, a incalecat trotuarul care avea in capat ceva ca o cutie de tabla la vreo 60-70 cm inaltime. Practic aia la propulsat putin in aer si la si intors in acelasi timp, aruncandu-l cu laterala stanga in copacul aflat la 20m pe aceeasi traiectorie cu dracovenia aia. Impactul a fosyt destul de puternic fiindca a retzat copacul si s-a oprit intr-o alta masina parcata pe trotuar. Ei bine, s-a declansat doar airbag-ul din usa soferului. Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Rezumând deci:

 

Se face o evaluare a maºinii ºi firma de asigurãri ÎÞi propune o sumã de despãgubire? Dacã accept Îmi dau banii ºi rãmân cu epava? Sau iau ei epava?

Un prieten a avut un accident acum vreo 2 ani, in coloana, l-a ajuns un autobus mic din urma si i-o facut masina din sedan hatchback(opel astra), si botul destul de lovit, detaliile nu conteaza, dar la final:

I-au facut o lista cu piesele necesare sa repare masina, s-au strans vreo 14000lei-piese noi, fara manopera. Inspectorul de la asigurari i-a zis ca nu-i poate da atat, au facut aia de la asigurari ceva calcule, si i-au pus la dispozitie 2 variante: ori 7000lei banii in mana, sa faca ce vrea cu epava, ori 8680lei, dar pe baza de factura de la un service, diferenta fiind exact TVA-ul. Sper ca te-am lamurit.

Link to comment
Share on other sites

Rezumând deci:

 

Se face o evaluare a maºinii ºi firma de asigurãri ÎÞi propune o sumã de despãgubire? Dacã accept Îmi dau banii ºi rãmân cu epava? Sau iau ei epava?

 

Devizul de reparatie ti-l faci in orice service, daca iese mai mare decat valoarea calculata se acorda dauna totala, apoi depui cerere de despagubire si incepe negocierea..nu semna nimic fara sume trecute, fa-ti temele si studiaza regulamentele CSA si nu te stresa ca pana la urma plateste si EUROINS..multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

E grele, las-o balta.

 

E un forum public si nu cred ca "i se rupe la cineva" de ce am zi eu mai sus, avand in vedere ca pentru a-ti recupera banii de la asigurari trebuie sa faci reclamatii la CSA, OPC si alte "organe" ale statului.

 

On: Vad ca masina nu e praf in fata si poate e rentabil sa faci o recarosare cu piesele de pe epava la o masina din Anglia.

Edited by VrajitoruldinOZ
Link to comment
Share on other sites

Cred ca dezastrul a ajuns si la motor, spatiul intre electroventilator/tragar si motor e destul de mic, iar din poze pare serios sifonata.

Posibil sa fie afectata pompa de apa si toate anexele (dar mai ales prinderile lor in bloc). Imagineaza-ti ce se intampla cu o ureche care tine prins alternatorul sau un intinzator... nu prea mai ai nicio sansa s-o repari.

Link to comment
Share on other sites

Tii la fier, dar mai mult tii la viata ta. Tu ai mai merge cu masina asta reparata (si in Romania) ?

Da-o-ncolo, tot raul spre bine.

 

PS: M-am gandit putin, ala cu duba trebuia sa fi avut peste 80km/h pentru a lasa 30m de frana (estimare bruta) + alti metri castigati prin impact.

Link to comment
Share on other sites

deci...

cel mai amarat 325 din 2004 (adica chel) are ca pret de nou in 2004 conform schwacke 31.800 eur.

daca imi aduc bine aminte, la 7 ani vechime si grad de uzura satisfacator (va fi greu sa obtii grad mediu de uzura la rca, asta daca nu poti dovedi cu acte si facturi intretinerea masinii si daca ai in 7 ani de zile cca 70.000km reali) ar trebui sa-ti dea cca 22% (valoarea o gasesti exact in ordinul csa de pe siteul csa) din valoarea de nou a masinii care inseamna minim 6996 eur. Din banii astia se scade epava 25% si ar trebui sa primesti 5247 Eur si ramai cu epava.

este f posibil ca cei de la asigurare sa incerce sa te convinga sa o repari prin mai stiu eu ce service agreat de ei cu piese aftermarket; in legea asigurarilor scrie clar ca sunt obligati sa aduca masina in starea in care era initial - deci fara piese aftermarket; trebuie sa tragi sa primesti minim aceasta suma (poate chiar mai mult in functie de pretul nou al masinii, optiuni, etc si acel 22% care ti l-am dat informativ).

Bafta! O sa ai nevoie...

Link to comment
Share on other sites

1. Am fost la Autotransilvania sĂŁ facĂŁ evaluarea. Nu lucreazĂŁ cu EUROINS pt. cĂŁ nu plĂŁtesc, clar. Evaluarea de daunĂŁ pot face contra-cost la 220E + TVA.

 

2. A venit domnul de la EUROINS sĂŁ vadĂŁ maÂşina. A rĂŁmas cam Âşocat Âşi mi-a spus cĂŁ tocmai am rĂŁmas fĂŁrĂŁ maÂşinĂŁ. BĂŁnuiesc cĂŁ sugera daunĂŁ totalĂŁ.

 

3. A focut poze la ce s-a vĂŁzut, capota nu se poate ridica, portbagajul e ĂŽmpins. I-am semna o foaie plinĂŁ de elemente distruse. Nu mai avea loc sĂŁ scrie altele.

 

4. A spus sĂŁ mĂŁ duc la un service pt evaluare. Acum caut un service care sĂŁ evalueze corect piesele originale care erau pe maÂşinĂŁ. ĂncĂŁ nu Âştiu ĂŽncotro sĂŁ mĂŁ duc.

AÂş putea sĂŁ mĂŁ duc la Autotransilvania sĂŁ plĂŁtesc eu bani aiurea Âşi clar va fi o sumĂŁ mare, pentru cĂŁ maÂşina este foarte distrusĂŁ.

 

5. Din motor nu a curs nimic, nici ulei sau antigel. Nu pot ºti cât este de avariatã sub capotã, dar pare cã spatele are probleme mari.

 

6. Nu Âştiu ce pot sĂŁ fac, voi discuta Âşi cu un avocat probabil.

 

poi nu a avut centura deaia nu a sarit , sper sa nu spun o porcarie

 

Asta mi s-a spus Âşi de la Autotransilvania Âşi e la mecanicul unde ĂŽntreĂžineam maÂşina.

 

nasol accidentul, ia banii de la asigurator si incearca sa o vinzi asa, sau sa te pui tu sa o dezmembrezi. :unsure:

 

Voi unde aÞi vândut epave ºi care erau preÞurile?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca nu merita sa o vinzi. Eventual sa-i faci o recarosare, sau un transplant de bord volan etc, la una cu volan pe dreapta. Daca vrei sa-ti iei acelasi motor, te cam "arde" taxa. Stai, mi se pare mie sau daca o dai la dezmembrari, si le duci hartia celor de la Finante iti inapoiaza taxa? Nu-s sigur dar am auzit ceva de genul. Sper rezolvi ceva!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.