Jump to content

Problema Alternator - Releul De Incarcare


Recommended Posts

in drum spre Bacau mi sa aprins becul la baterie in bord cand am vazut mi-am dat seama ca nu incarca bateria si am oprit toti consumatorii , muzica , lumini , clima etc prin Adjud a inceput sa se aprinda toate erorile in bord pe rand abs esp frana mana , deci am ajuns la fix acasa mi-am dat seama ca daca opresc motorul nu mai plec asa ca am venit glont acasa

 

azi am verificat cu un prieten si intradevar alternatorul nu incarca deloc , am fost la service l-am dat jos , m-am dus la firma specializata cu el si am aflat ca trebuie sa schimb releul de incarcare care ajunge la 450 ron , in alta parte am gasit sa dau alternatorul meu la schimb + o diferenta de 750 ron pt unul nou reconditionat in totalitate bine inteles ca am ales varianta mai sigura sa iau pe cel nou sa nu am alte probleme pe viitor.

 

ce vreau sa stiu este care ar fi motivele de defectare a releului de incarcare ? are o durata de viata ? sau e vremea prea grea il solicita mult ? sau sa fie noul meu sistem audio il solicita cu ceva ? (eu nu cred ,in cel mai rau caz se consuma bateria dar nu se strica alternatorul)

a mai avut cineva probleme de genul ? la cati km si cam in cat timp se duce ?

Link to comment
Share on other sites

stiu cum e ... te mai lasa cate ceva la o masina noua dar la una de 10 ani ....

mi sa parut ciudat k abia am un an de cand am luato si deja a inceput sa ma lase una alta ...

 

acum cu asta nou vreau sa ma asigur ca nu e din cauza sistemului audio sa mi-o patesc iar , oricum e garantat alternatorul 2 ani dar nu-i deloc placut sa te lase pe asa vreme :| mai ales ca a trebuit sa mesteresc eu cu vecinu pe la masina , toate service-urile erau full si parca nimeni nu avea nevoie de bani ...

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, nu e de la sistemul audio.

 

bun asa , si eu si vecinul ma contrazic cu varmiu si cu maicamea ei zic ca numai din cauza la sistem :) mama ma dispera sa il dau jos ca nu mai am loc de bagaje si varmiu da apa la moara .... si zice ca din cauza asta sa defectat <_<

 

ms mult

Edited by AndreiXXL
Link to comment
Share on other sites

Releele de incarcare pica pur si simplu, carbunii mai rar. Cel putin la modelele de alternatoare mai noi, de putere mare (140-150A) releele regulatoare sint foarte slabe. Ma ocup cu asa ceva si am schimbat pana acum probabil cateva sute.

Unele se pot repara relativ usor, la altele se pot schimba carbunii, depinde de model.

Insa 450 lei mi se pare enorm pt. un releu, un releu de Bosch sau Valeo pe original e maxim 250 lei.

Insa in locul tau as cumpara unul pe producator, de la Cargo de ex. E maxim 100 lei si face exact acelasi lucru. Uneori tin mai mult decat cele originale.

Link to comment
Share on other sites

La magazinele de piese auto gasesti dar pe comanda. Eu iau de la niste electricieni auto din arad care au si cate un mic magazin ce tot ce vrei pt. alternatoare/electromotoare.

Chiar ieri am luat pt. un alternator de Astra 1.7Dti puntea de diode si releul pt. un alternator Hitachi. Au fost in jur de 200 lei ambele. Daca luam pe original saream de 6 milioane.

Link to comment
Share on other sites

Releele de incarcare pica pur si simplu, carbunii mai rar. Cel putin la modelele de alternatoare mai noi, de putere mare (140-150A) releele regulatoare sint foarte slabe. Ma ocup cu asa ceva si am schimbat pana acum probabil cateva sute.

Unele se pot repara relativ usor, la altele se pot schimba carbunii, depinde de model.

Insa 450 lei mi se pare enorm pt. un releu, un releu de Bosch sau Valeo pe original e maxim 250 lei.

Insa in locul tau as cumpara unul pe producator, de la Cargo de ex. E maxim 100 lei si face exact acelasi lucru. Uneori tin mai mult decat cele originale.

 

omg 250 lei e pretul lor real ? o.O inseamna ca astia de la bendix is flamanzi rau , scammerii :|

 

ce ma sfatuesti sa fac ? sa dau alternatorul meu + 750 ron diferenta pt unul nou reconditionat de Valeo ? sau sa iau unul cum zici tu de la producator cu 100 lei ,

 

problema e ca am lasat deja 100 lei avans pt noul alternator , iar la al meu mai e tocit si reciverul sau cum ii zice cel pe care vin carbunii dar am inteles ca e 25 lei si se pot schimba si aia , altceva mai poate ceda la alternator , si al meu e exact cel de 150 amperi

Link to comment
Share on other sites

La magazinele de piese auto gasesti dar pe comanda. Eu iau de la niste electricieni auto din arad care au si cate un mic magazin ce tot ce vrei pt. alternatoare/electromotoare.

Chiar ieri am luat pt. un alternator de Astra 1.7Dti puntea de diode si releul pt. un alternator Hitachi. Au fost in jur de 200 lei ambele. Daca luam pe original saream de 6 milioane.

 

BĂŁieĂžii din Arad nu trimit Âşi prin curier? Eu numai scoruri de "original" am gĂŁsit.

Inclusiv la unii În Sibiu: aveau pe site un releu care din pozã semãna cu ce cãutam eu pe la ~250lei, iar când am sunat: "pentru BMW este 514lei"...

Link to comment
Share on other sites

Alternatoarele reconditionate sint ok, multi se tem de ele ca cica nu-s bune, nu tin ca cele originale blabla.

Uite de ex. la vreo 10 km de mine e o mare firma germana Conti, care se ocupa cu reconditionatul lor. Ce le fac alternatoarelor:

-le sableaza carcasele le revopsesc daca e cazul sau le lasa culoarea metalului. Statoarele se rebobineaza daca e cazul, daca nu se relacuiesc (cuptor..)

Rotoarele si colectoarele se schimba din start. In rest, rulmenti noi, relee regulatoare noi, fulii/suruburi/saibe si tot ce mai este in el. Se pune pe bancul de teste si gata. Daca e ok e posibil ca maine sa fie pe masina ta :rolleyes:

Am fost in firma aia si am vazut cum se fac. Oricand as lua unul nou de acolo cu 7-8 milioane decat unul nou OEM cu 25.

edit: nu m-as mira ca ele sa se monteze si pe masinile cumparate de noi, practic nu-ti poti da seama care este reconditionat si care este original.

Link to comment
Share on other sites

da mi-a explicat si un nene mai de treaba de la alta firma din bacau ca alternatorul meu il cer pt al reconditiona si a-l vinde mai departe , deci zici ca merita banii cei 750 ron mai ales ca e reconditionat de valeo , asa o sa fac sa nu am surprize sa fie altceva la al meu ...
Link to comment
Share on other sites

de curiozitate... cand s-a aprins acel bec in bord, ai oprit sa ridici capota sa vezi ce este pe acolo ? :)

 

nu nici nu m-am stresat prea tare stiam sigur ca e alternatorul si daca opresc motorul raman pe acolo ... ( mai ales ca am mai avut probleme de electricitate si nu avea nici o luna de cand am pus bateria la redresor ) la 150 km distanta de casa si nimeni care sa vina dupa mine

 

acum nu stiu daca mai functiona toate functiile masinii cred ca ASC ul era inactiv odata ce becul era aprins .. noroc mare ca era strada curata

Edited by AndreiXXL
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

in drum spre Bacau mi sa aprins becul la baterie in bord cand am vazut mi-am dat seama ca nu incarca bateria si am oprit toti consumatorii , muzica , lumini , clima etc prin Adjud a inceput sa se aprinda toate erorile in bord pe rand abs esp frana mana , deci am ajuns la fix acasa mi-am dat seama ca daca opresc motorul nu mai plec asa ca am venit glont acasa

 

azi am verificat cu un prieten si intradevar alternatorul nu incarca deloc , am fost la service l-am dat jos , m-am dus la firma specializata cu el si am aflat ca trebuie sa schimb releul de incarcare care ajunge la 450 ron , in alta parte am gasit sa dau alternatorul meu la schimb + o diferenta de 750 ron pt unul nou reconditionat in totalitate bine inteles ca am ales varianta mai sigura sa iau pe cel nou sa nu am alte probleme pe viitor.

 

ce vreau sa stiu este care ar fi motivele de defectare a releului de incarcare ? are o durata de viata ? sau e vremea prea grea il solicita mult ? sau sa fie noul meu sistem audio il solicita cu ceva ? (eu nu cred ,in cel mai rau caz se consuma bateria dar nu se strica alternatorul)

a mai avut cineva probleme de genul ? la cati km si cam in cat timp se duce ?

 

se poate schimba releul fara demontare?

Link to comment
Share on other sites

Depinde de pozitionarea alternatorului si de indemanarea maistorului.

L-am demontat de tot. Am desfacut fulie pompa servo, bazin ulei servo. Am inlocuit carbunii la releu la un electrician si merge ca nou. Cost 30 RON + munca mea demontat montat adica 0 ( 2 ore in total):p

Link to comment
Share on other sites

Depinde de pozitionarea alternatorului si de indemanarea maistorului.

daca ar fi luni si te-ai putea teleporta, ai veni cu un alternator la mine, acum am ramas in slovenia cu aceeasi problema... bec aprins, renuntat la consumatori, si dupa cativa km, au aparut si ceilalti martori... s-a oprit motorul (spre norocul meu) la 20 m de iesirea de pe autostrada si am ajuns cu el oprit pana intr-o spalatorie... am gasit un baiat care vorbeste engleza, a sunat pe cineva si acum sunt in stand by, astept sa vina la mine. :(( aoleo

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

salutare. eu am schimbat releul de incarcare cu unul valeo original. cost 510 ron. acum dupa 2 luni am inceput sa am tensiuni de 14.6-14.9-15.2. Care o mai fi problema acum? Acumulatorul este schimbat odata cu releul. Am pus bosch s5 de 100ah.

Salut , la ce masina vorbim ? Ai codat/inregistrat bateria noua ? Aceleasi simptome le-am avut si eu acum 4 zile si era releul ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.