BMWClub: Sondaj fiabilitate cutie viteza - BMWClub

Jump to content

• 4 Pages +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Sondaj fiabilitate cutie viteza

Poll: Sondaj fiabilitate cutie viteza

Care cutie este mai fiabila?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#61 User is offline   lowlife 

• Senior
  • Group: Members

Posted 21 May 2015 - 20:31

Sunt confortabile, sunt mai nou si performante, dar hai sa nu ne imbatam cu apa rece :D cat costa kitul de ambreiaj si cat costa o interventie asupra cutiei? care e dificultatea reparatiei la schimb ambreiaj si care e la desfacerea cutiei? care sunt sansele de reusita la schimb ambreiaj si care sunt la o interventie asupra unei cutii automate? care din ele se poate strica de azi pe maine?
-2

#62 User is offline   Butzy 

• Pasionat
  • Interests:Tuning,maşini, motociclete, gadget-uri, tehnologie, sport.

Posted 21 May 2015 - 21:38

Asta e intrebare de baraj sau cum ? :)
0

#63 User is offline   DOMI 

• Fan dependent
  • Group: Contributors

Posted 22 May 2015 - 19:53

o cutie automata poate tine mult mia mult decat restul masini.. deci raspunsul e .. depinde.. depinde de o groaza de chestii.
daca tie frica de cat poate costa o eventuala reparatie.. nu iti cumperi si gata. nu iti baga nimeni pe gat vreo cutie automata.
oricum nici un kit de ambreiaj, care pica inevitabil nu e chiar ieftin.oricum ajungi la 1000 de euro cu tot cu montaj. e piesa de uzura.
eu sincer in afara de cateva cazuri nefericite.. gen e39 530d unde clar a fost greaseala de design., .unde sa pice cutiile automate pe capete.. defectiuni majore si pe scara larga nu am auzit la aproape nici un model bmw, fie el vechi sau nou..

e, ca pica la o masina de 9 -10 12 ani cu dumnezeu stie cati km.. e alta poveste..
chiar si la neferictul ala de dsg au fost probleme in primi ani de fabricatie.. acum sunt mult mai fiabile...

This post has been edited by DOMI: 22 May 2015 - 19:56

5

#64 User is offline   smeshca 

• Nou venit
  • Pip

Posted 29 May 2015 - 07:09

Salut! As vrea sa achizitionez un E 90 Oct 2007 318, 143 Hp, care are cutie automata! MaČ™ina are un singur proprietar de la 0km este procurată în România, carte service completa. MaČ™ina are 120.000 km!
1. Ce părere aveČ›i despre fiabilitatea acestei cutii?
2. Consumul de benzina care ar fi? 3. La câČ›i km este recomandat sa se schimbe uleiul de cutie?
4. La ce ar trebui sa fiu atent vizavi de cutie?
5. Probleme cu simering - urile la supape la acest model?
0

#65 User is offline   steradulescu 

• Începător

Posted 23 July 2015 - 08:12

Eu am luat recent un 320i cutie automata.Referitor la cutie la 120k km esti la limita maxima (daca sunt reali km),schimbi uleiul la cutie imediat ce o cumperi si nu ai treaba.
0

#66 User is offline   geanguciprian 

• Începător

Posted 08 August 2015 - 13:24

clar manuala ..
0

#67 User is offline   bimmer90f30 

• Fan

Posted 20 October 2016 - 15:19

View PostP.I.M.P., on 01 August 2012 - 21:30, said:

Pana una alta nici mercedes nici bmw nu stau bine la fiabilitate. Lexus in schimb sta bine, fiind marca premium.

The Warranty Direct Top 100 Most Reliable Used Cars Of The Past Decade

65. BMW 3 Series

Pana una alta am seria 3 (2005) cu putin peste 330k km si la cate lucruri am schimbat pana acum (kit ambreiaj stantat BMW (marcaje din fabrica pe suruburi) si suspensii fata, spate.. ca si lucruri mai ..scumpe..), sunt cele mai mici sanse ca motorul sau cutia sa nu fie din fabrica.

This post has been edited by bimmer90f30: 20 October 2016 - 15:21

0

#68 User is offline   malasorte 

• Pasionat
  • Interests:Inovatie si cercetare automobilistica facuta cu simt de raspundere si cu respect pentru client

Posted 20 October 2016 - 16:10

Pe topicul asta am vazut cat de informati sunt conducatori auto... am citit ca mercedes face cutii de viteza automate mai bune ca bmw... ca si cum bmw sau mercedes nu folosesc cutii zf sau gm... aceleasi cutii. Am mai citit ca japonezi de la aisin copiaza cutiile nemtilor... eu am vazut si o cutie zf si gm si aisin desfacuta si sunt proiectate diferit. Cutiile Aisin sunt extrem de fiabile si nu au tehnologie de acum 1000 de ani... ca japonezi sunt mai conservatori si nu fac teste pe bani clientilor lor este alta mancare de peste. Acum revenind la cutiile automate si fiabilitatea lor ce pot spune este ca o cutie automata are o durata de viata de peste 400000 km ( asta daca nu a venit cu o greseala de proiectare sau nu este subdimensionata pentru motorul respectiv. In tarile in care cutiile automate sunt pe 90 % din masini nu este nici o tragedie cand se strica pentru ca exista kituri de reparatie si chiar upgradeuri care rezolva definitiv problema de proiectare ( elementul slab).
La cutia mea 5hp24 cedeaza ori drumul de forward ori pistonul de reverse.. si eu ca sa rezolv definitiv problema am comandat din USA aceste elemente modificate astfel incat sa numai cedeze. Este extrem de ciudat ca vei gasi astfel de piese in state pentru o cutie contruita si proiectata in europa dar care s a vandut mult pe masinile europene de la ei. Ei au observat problema si au venit cu o solutie tehnica . Daca stai cu frica unei cutii automate asemenea povesti cu drobul de sare mai bine nu iti cumperi. Exista sanse sa cedeze... dar nu va costa o avere sa o repari si in fond si cea manuala cu volant cu masa dubla ajunge pana intr o 1000 de euro

This post has been edited by malasorte: 20 October 2016 - 16:13

0

#69 User is offline   cavaliere 

• Pasionat

Posted 20 October 2016 - 17:42

Ai dreptate cu cateva mici erori: o cutie automata zf8hp nu o repari cu 1000 de euro, Mercedes proiecteaza propriile cutii/nu le cumpara, o cutie automata poate fi facuta si de Rolex, daca e abuzata cu kickdownuri frecevnte o schimbi de 3 ori in aia 400 mii km.
1

#70 User is offline   malasorte 

• Pasionat
  • Interests:Inovatie si cercetare automobilistica facuta cu simt de raspundere si cu respect pentru client

Posted 20 October 2016 - 21:40

zi mi te rog o cutie proiectata de Mercedes , bineinteles modernă. eu zic ca daca mergi in turatie maxima vei schimba mai repede motoare

This post has been edited by malasorte: 20 October 2016 - 21:41

0

#71 User is offline   cavaliere 

• Pasionat

Posted 20 October 2016 - 22:27

View Postmalasorte, on 20 October 2016 - 21:40, said:

zi mi te rog o cutie proiectata de Mercedes , bineinteles modernă. eu zic ca daca mergi in turatie maxima vei schimba mai repede motoare

5g tronic, 7 g tronic, 9 g tronic. Ce alte modele sa iti mai zic ca astea sunt cutiile folosite pe gama 2003 2016/
2

#72 User is offline   brumburs 

• Nou venit
  • Pip
  • Interests:Arhitectura si design

Posted 21 March 2017 - 23:16

Prefer automate.
Pot sa adaug si eu un feedback personal, ca si posesor de BMW E53 (6 trepte) si BMW F07 (8 trepte), ambele masini cu peste 400.000 km, istoric ok, cu doar un schimb de ulei efectuat la cutia de viteze (in ambele cazuri ca. 1000 ron), functioneaza si acuma perfect.
0

#73 User is offline   six in line 

• Pasionat

Posted 07 December 2018 - 13:42

Cutiile ZF6hp si ZF8HP mi se par ft ok, daca le schimbi uleiul la 80-100K km nu ar trebui sa ai probleme. Cele de la Mercedes 7G si 9G mi se par finute, insa stau prea mult subturate si schimba greu inferior. Am condus ML, Vito, E-klass, C-klass si S-klass. Aceeasi senzatie cu toate. MAsinile in schimb per total ft elegante si gratioase :D Totusi, voi ramane fan BMW toata viata! Nu as mai lua cutie manuala....

This post has been edited by six in line: 07 December 2018 - 13:43

0

#74 User is offline   igorthor 

• Nou venit
  • Pip

Posted 17 December 2018 - 13:59

Toate cutiile automate 7g 9g de la mercedes sunt facute in ROMANIA la Sebes .
1

Share this topic:

• 4 Pages +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro