Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto H1


X X L

Recommended Posts

eu n-am inteles foarte clar ce legaturi trebuiesc facute , in rest este foarte simplu

 

 

- se finalizeaza legaturile electrice in special pe kitul xenon (NU UITATI de cele 2 fire care vin de la proiector ! ele trebuie alimentate de la firele de faza lunga ale masinii )

 

 

adica doar legi +/- la faza lunga ?!

Link to comment
Share on other sites

au evoluat si ei .... nu mai pun din fabrica de 4300 ....

pe masinile mai noi se pun de 5000K ca e mai ok spectrul de lumina.

 

deci eu recomand 35w 5000K

 

eu am avut si 4300 si 6000 si 5000....

cel mai multumit am fost de alea de 5000K

 

Potrivit studiilor 4300k ar avea cea mai buna luminozitate.

4300k e alb pur si 5000k la fel, nu inteleg persoanele care zic ca bat galben cele de 4300k. (cel putin la masinile care sunt echipate din fabrica cu 4300k bat ALB si nu galben)

Si 5000k sunt f ok, 6000k exclus (da bine in parcare), stiam ca oe este 4300k la majoritatea masinilor, nu am auzit inca de 5000k oe, dar e posibil, nu zic ca nu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

lupe si xenon gasiti si la userul veyron1000cp, vanzator autorizat la noi pe forum .... la preturi foarte bune !

ok, dar nu prea vad preturi... :scratchchin:

 

@XXL asta merge si la cazane ziceai parca nu?

100% meeergeeee...

 

si la drujbe alex....

mai ales la alea cu frana de mana... ;)

 

multumim :thumbsup:

cu placere, bafta la montaj !

:smoke:

 

pt mine ar fi un plus ca astea vin exact pe oglinda farului , nu mai trebuiesc facute nici ajustarile pt iluminare , adica cum bate farul, cand tai sigur trebuie aliniat farul , in plus ,becurile sunt mai ieftine..munca mai putina si mai simpla , toate avantajele pt morimoto astea

da, la capitolul reglaj pe inaltime, la FX-R trebuie sa ai mare grija sa reglezi ambele faze (scurta/lunga) pe aceeasi directie...

 

la Morimoto nu mai ai grija asta...

 

eu as opta sincer pt 4300k, vorba aia asa vine din fabrica...

chestie de gust... zic eu :D

dar mai ales de luminozitate

care este diferenta dupa matale intre 6000k si 5000k ?! :)

1000 k

:pardon:

XXL, f bun DIY-ul, daca as avea un pic de indemanare as face si eu asa ceva, dar las pe altii de obicei sa se bage la masina mea.

ei hai ca nu e greu... daca la FX-R trebuie sa stii sa scoti oglinda din far, aici nu mai este cazul...

 

eu n-am inteles foarte clar ce legaturi trebuiesc facute , in rest este foarte simplu

 

adica doar legi +/- la faza lunga ?!

:yes: complicat, nu ? :nea:

Link to comment
Share on other sites

daca vreti sa faceti o chestie desteapta, faceti o comanda de Morimoate de-astea in grup (5-10 seturi), si garantat iesiti mai ieftin per bucata/set :rolleyes:

 

eu inca nu ajm preturile de la veyron, dar sigur gasim o sursa convenabila ca pret care comercializeaza asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

cel mai bun pret pt Morimoto H1 + ornamentele de E46 am gasit in tara in jurul 310 ron. la asta mai se adauga xenon-ul h1 35w pe la 200 ron.

 

a gasit careva mai ieftin in afara? eu am cautat pe germania si anglia, si nu am gasit nimic.

 

pretul lui veyron e pt lupe cu ormanente si kit xenon, dar este maricel, peste 630 ron.

Edited by EL_LOCO
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.