Jump to content

Vopsitorie la mine acasa :)


Recommended Posts

Salutare tuturor! Tocmai am cumparat o aripa dreapta pentru bmw-ul meu 320 i e36, coupe din 96 deoarece cea pe care o am in momentul de fata este lovita si mancata de rugina . M-am interesat de pret, sa o vopsesc si am gasit in jur de 300 lei. Mi se pare exagerat sa dau mai mult decat dublu pe vopsire decat pe piesa in sine. Asadar m-am gandit sa incerc sa o vopsesc singur ca nu prea as avea ce pierde. Am totusi cateva nelamuriri:

Aripa fiind cumparata de la piese auto si nu din dezmembrari:-trebuie cojita de vopseaua initiala pentru a putea fi revopsita?

-se poate ca aripa sa trebuiasca sa fie remodelata ,ma gandesc ca poate nu se potriveste foarte exact?

-ce trebuie sa fac ,ca sa o pot vopsi singur?

 

Sunt tanar si fara prea mare experienta asa ca va cer putin mai multa indrumare ! :)

  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Eu zic mai bine te lasi daca nu vrei sa arate ca si cum a fost vopsita la trafalet.

 

Nu trebuie sa indepartezi nimica, arpia vine gata pregatita pentru vopsit.

 

Si e foarte posibil sa cada ca dracu pentru ca nu e pe original.

 

Completeaza la profil locatia.

 

Daca poti veni in Ploiesti te rezolv cu 200 de lei vopsita in service si cuptor.

Edited by Butzy
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Eu zic mai bine te lasi daca nu vrei sa arate ca si cum a fost vopsita la trafalet.

 

Nu trebuie sa indepartezi nimica, arpia vine gata pregatita pentru vopsit.

 

Si e foarte posibil sa cada ca dracu pentru ca nu e pe original.

 

Completeaza la profil locatia.

 

Daca poti veni in Ploiesti te rezolv cu 150 de lei vopsita in service si cuptor.

 

Da-mi un mesaj cu locatia vopsitoriei.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nici 300 nu era mult. Iti trebuie pistol (si nu orice chinezarie), abrazive de mai multe duritati, eventual chit daca ai unele neuniformitati, spritz chit... si imediat treci de pretul cerut. ;)

Sa nu mai spun de o mana experimentata si mediul perfect curat si la o temperatura controlata.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nici 300 nu era mult. Iti trebuie pistol (si nu orice chinezarie), abrazive de mai multe duritati, eventual chit daca ai unele neuniformitati, spritz chit... si imediat treci de pretul cerut. ;)

Sa nu mai spun de o mana experimentata si mediul perfect curat si la o temperatura controlata.

 

 

inteles!...in concluzie e o varianta proasta.

multumesc de informatie.

Link to comment
Share on other sites

Ca idee, pretul pentru vopsirea unui reper e de la 300 la 500 lei in Bucuresti.

Ca sa intelegi de ce pretul este mai mare decat ai dat pe aripa, apuca-te macar asa, in joaca, sa cureti toata vopseaua de pe aripa respectiva, s-o chituiesti perfect astfel incat sa fie suprafata perfect dreapta, iar apoi s-o vopsesti cu orice altceva in afara de spray.

Link to comment
Share on other sites

Ca idee, pretul pentru vopsirea unui reper e de la 300 la 500 lei in Bucuresti.

Ca sa intelegi de ce pretul este mai mare decat ai dat pe aripa, apuca-te macar asa, in joaca, sa cureti toata vopseaua de pe aripa respectiva, s-o chituiesti perfect astfel incat sa fie suprafata perfect dreapta, iar apoi s-o vopsesti cu orice altceva in afara de spray.

Aripa lui este noua si este deja pregatita pt vopsit. El credea ca stratul acela de primer cu care vine aripa noua trebuie frecat si dat jos inainte de vopsire.

Macar a inteles ca nu este nici rentabil si nici n-o sa iasa bine daca va incerca s-o vopseasca singur.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Am comandat o aripa la e46 noua, trebuie dat filler inainte de vopsea?

Sau se da primer? Grund? Care sunt etapele daca stiti va rog?

Nu cred ca trebuie dat filler.

Am dus o aripa noua la un vopsitor de curand si pentru ca am uitat sa ii spun sa dea mai multe straturi de lac, a iesit destul de.. mai subtire decat vopseaua originala.. (am un gadget care masoara destul de bine grosimea lacului a vopselei..)

In afara de primer inaibte de vopsea nu cred ca se da cu altceva.

Primer-vopsea-lac.

 

Cel mai bine inainte sa o pui pe masina..

 

Aici un video, in care astept sa imi confirme ce am zis:

Inca nu l-am vaz in totalitate.

 

Si inainte sa te apuci de vopsit la spray.. asculta ce zice tipul asta ca stie de la unchiul aau vopsitor ;) la min 11:45:

 

Succes

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu o vopsesc la spray comand vopsea pe cod, o vopsesc acasa cu pistolul, am demontat si pragul si nu e bine deloc .... are pupu

Dunkelblau 263/5 am vrut sa le dau si codul pe orig si au spus ca nu e nevoie si nu au decat 263 darkblue.... oricum ar fi tot mai bine decat cu aripa ruginita, sper sa se pupe cat de cat

Au doua so,utii vopsea+intaritor sau vopsea+lac ... prima varianta sigur e mata nu?

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa mentionez un aspect..

Eu am luat aripa noua, bun.. dar dupa ce a fost vopsita si am pus-o eu pe masina.. NU PREA se potrivea, stii cum e, cativa mm ici cativa colo.. in fine in zona stalpului usii nu vroia sa se alinieze neam..

 

Asa ca daca nu ai luat componenta de masina aripa capota sau ce o fi.. de la dealer poti fi sigur ca nu o sa "intre" la fix dupa ce ai bine merci a vopsit.. asa ca iti sugerez calduros sa o pui asa nevopsita pe masina, sa tragi de ea PE MASINA pana esti multumit. Apoi o dai jos, daca mai ai chef.. si daca intre timp ai mai indoit ceva pe ea cand o potriveai pe masina fortand, atunci poate chiar merita dat un filler si apoi primer, vopse si lac cat de mult. ;)

 

Faza cu aripa sau capota, sau bara noua direct de la sursa e stiuta de mine de mult. Sanse sunt foarte mici sa intre la fix, daca nu e originala, de la dealer..

Pentru aia fabricile lucreaza la alte tolerante..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.