Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

Pai si daca schimbi tot kit-ul nu e mai ok pentru viitorul proprietar?

 

In orice caz, mie imi place mult motorul asta. Am mai spus-o de fapt.

 

E mult mai bine gandit decat diesel-urile precedente. Totul se face mai usor, totul e mai logic pozitionat.

 

Performante mai bune, consum super mic. Iar daca nu avea problema asta la distributie, nu prea il vedeam prin service.

 

Electromotorul il dai jos in 10 minute fata de masinile mai vechi. La injectoare ajungi imediat. E o placere sa lucrezi la un N47.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai si daca schimbi tot kit-ul nu e mai ok pentru viitorul proprietar?

 

In orice caz, mie imi place mult motorul asta. Am mai spus-o de fapt.

 

E mult mai bine gandit decat diesel-urile precedente. Totul se face mai usor, totul e mai logic pozitionat.

 

Performante mai bune, consum super mic. Iar daca nu avea problema asta la distributie, nu prea il vedeam prin service.

 

Electromotorul il dai jos in 10 minute fata de masinile mai vechi. La injectoare ajungi imediat. E o placere sa lucrezi la un N47.

si bujiile , fara sa dai jos galeria :smile:

Link to comment
Share on other sites

In orice caz, mie imi place mult motorul asta. Am mai spus-o de fapt.

 

E mult mai bine gandit decat diesel-urile precedente. Totul se face mai usor, totul e mai logic pozitionat.

 

Performante mai bune, consum super mic. Iar daca nu avea problema asta la distributie, nu prea il vedeam prin service.

 

Electromotorul il dai jos in 10 minute fata de masinile mai vechi. La injectoare ajungi imediat. E o placere sa lucrezi la un N47.

 

Subscriu, am ajuns la 191.400 cu distributia schimbata la 128.000. Poate atunci m-am grabit un pic, fiind alarmist rau cand e vorba de fiare. Nu are nici o legatura cu anteriorul M, 204D4, sau cum i-o mai spune. A aparut in 2007, si nu cred ca are in prezent competitor. Diferenta de consum, justifica inlocuirea distributiei si sub 100.000km. Nemaivorbind de alte accesorii de pe motor care sunt mult mai longevive.

 

Si continui, offtopic, mult mai performant, se tureaza intr-un anume fel pentru un Diesel.

Edited by Dan Dan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce pot sa spun este ca la a mea 197000 km nu am avut nici o problema la motor sau in alta parte.

Doar cauciucuri+revizii(din 30 k in 30 k,ultima la 15 k)+amortizor hayon

Este diferenta foarte mare intre M47N si N47 cel de 184 .

Eu cred ca sunt foarte fiabile daca pana la 197 k nu au avut nici o problema.Vis a vis de distributie nu are nici un zgomot suspect.Ma gandeam sa schimb intinzatorul mare asa ca sa fie dar am renuntat la idee.

Link to comment
Share on other sites

si eu tot am amanat sa ii contactez in legatura cu acest recall azi mi am luat inima in dinti si m am dus personal la ei...se pare ca stiu de asta, si eu nu ma numar printre cei "fericiti"...mi au explicat ca eu sunt printre "fericitii" care nu vor avea probleme..ca patinile sunt alt model si ca lantul nu joaca la fel ca la cele care risca ruperea lui...Acu am aprox. 215000 km.

Mai fac un schimb de ulei la ei..sper sa nu ma coste tot 400 ca anul trecut...Euro, reprezentanta Germania...nu de alta dar acu am schimbat reprezentanta...

Link to comment
Share on other sites

520d, 11.2012, 21000 km - la revizie mi-au spus ca trebuie schimbata distributia. Deocamdata scoate un sunet fin, insa, in timp o sa se accentueze si se poate rupe lantul (asta mi-au spus cei de la bavaria). Sincer, eu nu am auzit zgomote ciudate decat imediat dupa revizie, cand mi-au aratat ei. Acum nu le mai aud.

Imi place mult motorul, dar parca e cam aiurea sa apara probleme cu distributia la 21000 km...

Nu prea e clara treaba, daca au remediat problema si daca schimb tot ce e de schimbat, pot sta linistit, ca nu apare iar dupa inca 20-30k km.

 

 

Altfel, sunt foarte multumit de masina, este o bijuterie :D

Link to comment
Share on other sites

A mea cu N47D20A (sept 2007) a trecut de 200.000km, cu distributia schimbata la 160.000km dar pentru ca sunt eu paranoic. Nu a facut si nu face nici un zgomot suspect. Punand in balanta care e consumul, cum trage mai ales dupa chiptuning si faptul ca in general merg cu ea tare si apasat, pot spune ca e un super motor.

Trage de jos pana in 4500 rpm, consuma putin, nu se face de ras pe langa nici un alt 2.0 diesel, taxe si impozite mici, asigurare mica. Mai conteaza ca in 3 ani am schimbat de 35mil distributia? Inseamna cam cat un set de injectoare la alte marci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu as schimba-o din nou mai pe vara, asa la un suc in curte.

Nu s-a accentuat zgomotul si multi nu-l aud nici acum, dar as pune ultimul kit aparut, cu noile patine cauciucate si intinzatorul mai lung.

Imi amintesc ca la mine intinzatorul vechi era la fel de lung cu cel nou. Deci probabil a mai fost revizuit si ala.

Cu ocazia asta schimb si ambreiajul, ca mi se pare foarte tare pedala.

Link to comment
Share on other sites

Eu as schimba-o din nou mai pe vara, asa la un suc in curte.

Nu s-a accentuat zgomotul si multi nu-l aud nici acum, dar as pune ultimul kit aparut, cu noile patine cauciucate si intinzatorul mai lung.

Imi amintesc ca la mine intinzatorul vechi era la fel de lung cu cel nou. Deci probabil a mai fost revizuit si ala.

 

Cosmine, eu am zis ca in cazul in care nu se accentueaza zgomotul, si pare mai bine acum la rulaj similar cu cea veche, sa merg tot cat am mers si cu prima, mergand pe ideea ca zgomotul conteaza.

Link to comment
Share on other sites

Salut Dan cit te-a costat distributia la Contempo Brasiv ?

 

6.092 lei, s-a schimbat tot calabalacul, incusiv arbore, arbori de echilibrare, pompa ulei, in decembrie 2012. Masina avea 128.000km, nu s-a rupt, se auzea bine nu rau :), intretinuta numai la ei, fabricatie 06.2008. Cu greu am obtinut de la grup culanta...

Va bat la cap, am mai spus asta tot pe aici:)

Link to comment
Share on other sites

Ai scapat ieftin. Cate zile ti-au tinut masina?

 

E lunga Dane discutia. Tinand cont ca am reclamat zgomototul prima oara la 045.000 km, nu am scapat ieftin. M-au tot plimbat pana am iesit din garantie. Dar nici eu nu i-am lasat dupa :)

 

3 zile.

Edited by Dan Dan
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa ma duc undeva pentru o verificare a distributiei, cred ca ar presupune doar o ascultare a motorului. Eu nu ma pricep, nu stiu cum trebuie sa sune si as mai vrea inca o parere, pe langa cea primita de la bavaria.

Aveti vreo recomandare?

Link to comment
Share on other sites

Sapt viitoare duc si eu masina la bmw filaret pt schimb de distributie. Imi poate spune cineva exact ce se desface din motor la aceasta operatiune si daca ati auzit cazuri de diferite probleme intampinate dupa acest schimb?

 

Momentan masina are zornaitul ala specific la 1500-2000rpm, dar in rest merge f. bine, nu am avut niciun fel de probleme cu ea; mi-e un pic teama sa nu apara alte bube dupa ce umbla baietii in motor.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cine schimba/a schimbat distributia la reprezentanta, pe culanta/recall, ar fi util daca ar mentiona anul de fabricatie si daca au suportat sau nu o parte din cheltuieli.

Au fost cateva posturi de genul asta in urma, dar presupun ca mai sunt si altii care citesc dar inca nu au postat.

 

Am fost la reprezentanta Proleasing Ploiesti in urma zgomotului tipic de distributie si, in conditiile in care masina e din 2011 si are rulaj mic, mi s-a spus ca nu exista nici un recall pt masina, iar daca exista un zgomot, este nevoie de constatare si vazut exact ce se schimba.

Insa ce ma mira e faptul ca mi s-a spus ca daca se accepta pana la urma sa se schimbe pe culanta, plata se va face de catre bmw romania, insa nu in totalitate, existand posibilitatea ca ei sa suporte doar 50%, iar restul clientul.

 

Asta e ciudat, in conditiile in care masina are 4 ani, rulaj mic si revizii doar in reprezentanta - nu se schimba tot, doar ce are probleme, si nu se plateste tot de ei, ci ~50%.

O sa fac constatarea la ei sapt viitoare, sunt foarte curios ce propuneri o sa aiba.

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.