Jump to content

Built NOT Bought


CautRezolvari

Recommended Posts

Pentru mine merita cu varf si indesat.Daca as fi strans timp de 7 ani acesti bani poate i-as fi avut sa imi iau un GTR dar asta e la fel ca bancul cu tigarile daca il stii.Un GTR merge stoc in cel mai bun caz 11,6;atat sper sa merg si eu cu Nos dar GTR-ul este awd si este mult mai distractiv sa te dai cu un GTR cand ai 3.0d.Pe langa aia 57k cat ai da pe GTR trebuie sa ai minim 10k pe luna pentru intretinere si modificari ca doar nu o sa il ti stoc si uite asa bugetul ajunge in alt level si pe langa toate astea daca ai acum 57k iti poti lua in cateva zile un GTR dar masina asta nu cred ca o poti face nici intr-un an daca ai avea acelasi buget ca pretul GTR-ului.

 

Eu unul nu sunt de acord cu tine. Mi se pare o risipa de timp si de bani pe o masina care nu merita, pentru ce ai tu nevoie.

Sa zicem ca ar fi trebuit sa strangi prea multi bani pentru prea mult timp ca sa-ti iei un GTR, am exagerat eu, dar pentru un proiect de drag se preta mult mai bine un 335i cu N54 pe care cu niste investitii minime il duceai fara probleme in 600 cp.

Si pana la urma de ce iti trebuie diesel, ce rost are ? Ca masina pe care ai facut-o tu oricum nu este daily, ca sa zici ca te bucuri de consum, ba mai mult, am vazut ca o duceai cu platforma la etape de frica sa nu ramai cu ea in drum

Asa ca proiectul tau mi se pare un nonsens, nu e nici cal, nici magar

  • Like 6
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectul, dar cred ca exagerezi.Spui ca bati M5 sau 335i-ul, dar nu spui si de acel detaliu foarte important si anume slick-urile.Pune aceleași anvelope si da-te cu 335i de 500cp sau M5...vei ramane doar cu propriul nor de fum.

 

Eu nu pot obliga pe nimeni sa isi ia “n” anvelope,fiecare vine cu ce are sau ce vrea iar din momentul cand accepta sa se dea in configuratia respectiva isi asuma cu maturitate rezultatul.Daca accept sa ma dau cu cineva nu ii pot interzice respectivului sa nu dea cu methanol pentru ca eu nu am,sau sa isi puna o cutie manuala ca a mea nu cutia automata de pe M5 sau cea stage 3 de pe 335i.O cutie automata de generatie noua m-ar ajuta de 4 ori mai mult decat ar ajuta slickurile pe un M5 sau 335i si asta o voi demonstra in viitor.Fiecare are cai in plus peste mine,deci cumva fortele se echilibreaza si crede-ma nici cu slickuri M5 e60 nu ar fi avut ce sa faca pentru ca diferenta a fost foarte mare,cine a fost de fata a vazut.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

WOW,a trecut mai bine de jumatate de an de cand nu am mai postat nimic.

Intre timp am setat si testat instalatia de NOS si cam asta a iesit:

 

NOS-620cp.jpg

 

Dupa acesta,am schimbat cutia cu alta care nu avea absolut nici o problema pe nici o treapta.

 

In weekendul ce a trecut(11-12.07.2020) a avut loc prima etapa de Drag RAce de la Arad unde am avut ocazia sa vad rezultatul care a fost mai mult decat m-am asteptat:

 

image00008.jpg

 

image00004.jpg

 

image00001-2.jpg

 

catss.jpg

 

S-a reusit sa se obtina un timp de 11,3s cu un 60ft de 1,9s;0-100km/h 3,8s cu anvelope 245/40/18 si locul 2 la categoria AP 6(Diesel Profi);asta arata ca trebuie sa upgradez latimea anvelopelor pentru o plecare mult mai rapida si daca as upgrada si partea de transmisie ar trebui sa intru in zona 10,xxs :frantics:

 

Aveti mai jos si un mic video cu run-ul de 11,3s in stilul caracteristic propriu,vizionare placuta:

 

  • Like 9
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Super tare! Felicitari pentru rabdare si munca depusa ;)

Multumesc !

Nu s-a mai intamplat nimic pe la masina de ceva timp decat ceva cosmetica si odihna pentru ea pentru ca dupa prima etapa de la Arad i-am descoperit o buba si posibila cauza la problema care ma macina de ceva ani.

Am descoperit o prindere a grupui de pe punte rupta si anume cea din spate.Voi incerca sa remediez cand timpul imi va permite sa vedem daca se schimba ceva in viitor.

 

IMG-5357.jpg

 

IMG-5358.jpg

 

IMG-5359.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ceva noutati cu f32 435xd? Ii faci un topic aici ?

 

Da,am reusit sa o facem sa plece tare si am coborat timpul la 11,4s dar din pacate ultima etapa nu s-a mai tnut din cauza COVID,asta pe asfalt,nu o pista cu aderenta cum este la Arad,iar la anul speram sa doboram ceva recorduri,ai aici un video cu ea:

Cred ca o sa imi fac timp si o sa ii fac un topic pentru ca am trecut si cu ea prin foarte multe piedici care nu merita uitate usor.

Link to comment
Share on other sites

Cu masina am facut n drumuri pana la Iasi si inapoi si este placut sa mergi cu 450cp cu consum de 7-8%,deci uneori te amuza si consumul sau sa auzi ca unele masini 2.0 turbo benzina 300+cp de 100 lei fac cateva run-uri vineri seara iar mie imi ajunge si pentru saptamana viitoare(nu fac 100km pe zi zilnic dar totusi pana vinerea viitoare nu mai ajung la benzinarie).

Este mai amuzant sa vina aroganti cu M5 si 335i la start si sa rada cand aud de 3.0d iar la sfarsit sa vina sa iti stranga mana :)

Pe langa toate cele enumerate mai sus masina chiar daca este din 2004 are unele echipamente tehnologice ce inca nu sunt pe masinile din 2017,are un motor muuuult mai fiabil decat orice 3.0d cu 1-2-3 turbine din 2019 si cateva premiere si recorduri.

Cat despre aspect am pus-o langa un M4 care este @ 50k la mana a 2-a si nu m-a convins M4.Daca si M4 ar primi ce are a mea pe ea Pandem,perne,jante ar fi alta discutie dar doar investitia enumerata ar sari lejer de 20k.

Cam astea sunt lucrurile cu sens cum le vad eu dar cu nonsens pentru tine.✌🏻

 

Singura chestie e ca polueaza de rupe comparativ cu un M4. In orice alta tara mai rasarita din Europa nu te lasa sa circuli pe strada cu ea.

  • Like 8
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Mi-am mai facut timp si de locomotiva asta mica si am refacut puntea spate care avea prinderea grupului rupta.

 

IMG-6860.jpg

IMG-6874.jpg

IMG-6873.jpg

 

Dupa am continuat cu un set de lumini in fetele de usa,sa vedem si noi in ce calcam cand deschidem usa si ceva leduri la portbagaj pentru ca acestea nu existau.

 

 

IMG-7736.jpg

IMG-7738.jpg

IMG-7739.jpg

 

Si incheiem anul cu aceasta opera de arta:

 

 

LCMA5889.jpg

JKLQ8925.jpg

IMG-5141.jpg

QFLHE6590.jpg

 

Sarbatori fericite va urez si la multi multi ani sa lucrati pe la masini nu doar 1-2 si dupa sa o vindeti ! :sorcerer:

Edited by CautRezolvari
  • Like 7
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.