Jump to content

Sfat achizitie F30 320i


costel78

Recommended Posts

Ca sa iti faci o idee, la preturi de liste, poti sa te uiti pe prima pagina la masina mea si vei vedea ca a mea a fost pret de list 57 de mii. Asta in conditiile in care nu am trapa, nu am H-K, ci Hi-FI, nu am pilot automat adaptiv, nu am niciun fel de asistent. :) Dar 30k e buget foarte bun, singura chestie e ca nu stiu cate pe benzina gasesti prin RO.
Link to comment
Share on other sites

F30 320i 184 cai este o masina ft slaba dpdv al motorizarii. Acel motor e ft slab ca putere, cuplu,abia trage etc. Pana in 30K gasesti 328i de 245 cai care rupe. Intr-adevar 320D este cea mai vanduta masina din gama F30 si de aceea gasesti pe piata de 2nd foarte multe. Inainte sa dai 30K pe o masina, fa un test drive cu ea si vezi ce-ti convine....
Link to comment
Share on other sites

Greu spre imposibil sa gasesti un 320i rulat in reteau dealerilor BMW din Romania. Cobalcescu avea unul din 2017, sub 10.000 km... am facut un drive test, trecea de 30k euro (fara TVA) din cate imi amintesc.

L-am condus doar prin oras si evident, depinde la ce te raportezi, insa e putin fortata afirmatia ca „abia trage”..

 

Lista de optionale este lunga, insa e relevanta doar cand cumperi masina de noua, altfel iei cam ce gasesti. Eu am pus la must have: xDrive, cutie automata, scaune sport, LED adaptiv, pachet oglinzi, display mare/professional...restul sunt detalii.

Link to comment
Share on other sites

F30 320i 184 cai este o masina ft slaba dpdv al motorizarii. Acel motor e ft slab ca putere, cuplu,abia trage etc. Pana in 30K gasesti 328i de 245 cai care rupe. Intr-adevar 320D este cea mai vanduta masina din gama F30 si de aceea gasesti pe piata de 2nd foarte multe. Inainte sa dai 30K pe o masina, fa un test drive cu ea si vezi ce-ti convine....

 

Cum naiba abia sĂŁ tragĂŁ dacĂŁ de la 0-100kmh are 7.6 secunde? Fix ca 320d 184cai. CĂŁ nu simți la fel cuplul ca la diesel e altĂŁ poveste, dar urcĂŁ bine ĂŽn ture și nu te lasĂŁ deloc. Normal cĂŁ dacĂŁ o compari cu 328i e diferențĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

1530771330[/url]' post='2456154']

Avem si drumuri pentru masini cu 300cp :))

 

Eu cred ca trage la fel ca un 320d, problema acelui motor e fiabilitatea, nu lipsa performantelor. Si probabil consuma si mai mult. Poate ca cel de184 de cai o avea consum decent, dar ala de 245 e departe de cifrele oficiale.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca trage la fel ca un 320d, problema acelui motor e fiabilitatea, nu lipsa performantelor. Si probabil consuma si mai mult. Poate ca cel de184 de cai o avea consum decent, dar ala de 245 e departe de cifrele oficiale.

 

Din experienta mea niciodata cofrele oficiale nu au coincis cu realitatea ... acu ca iti ia cu 1-2-3% in plus nu cred ca e un factor decisiv in alegerea masinii! Eu de ex pe autostrada nu pot sa merg “la consum” cand stiu ca pentru a merge nitel mai repede ma costa cu 10-15 lei in plus ...

 

Acu ... si eu as vrea sa imi iau un 330! Suna bestial! Dar sa il iau ca sa fac o ora jumate pana la munca (10km) ...

Degeaba ai 200+ de cai cand tu stai bara la bara!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.