Jump to content

Sfat urgent


noubogdan

Recommended Posts

Daca asta-i masina la care visezi si ți-o permiți atunci "go for it".

La consum vezi tu cum faci.

Un Weekend conduci Sâmbãta iar altul Duminica. :smile:

Este mașina care ĂŽmi place f mult sincer nu stiu exact cum este ĂŽntreținerea unei asemena mașini la ce anume sa ma aștept

Link to comment
Share on other sites

Fiecare maĂâ˘inĂŁ vine cu problemele ei. Mai mult decât sĂŁ verifici problemele frecvente Ăâ˘i costurile reparaĂâşiilor nu prea ai ce face. Costurile vor fi mai mari decât la e46, asta e sigur. Nu uita sa iei ĂŽn calcul, impozitul si asigurarea care nu sunt de ici de colo.

 

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ce fel de pĂŁreri vrei? Daca nu te sperie consumul, impozitul Ăâ˘i asigurarea, merita din punctul meu de vedere. Condu un 325i Ăâ˘i fĂŁ-Ăâşi singur o pĂŁrere, ce cred alĂâşii despre acest motor nu este neapĂŁrat Ăâ˘i pĂŁrerea ta.

 

LE: Referitor la motor Ăâ˘i "probleme".

Acest motor dezvolta un ĂâşĂŁcĂŁnit produs de "valve lifters" care pe unii ĂŽi deranjeazĂŁ, pe alĂâşii nu. BMW nu recunoaĂâ˘te ĂâşĂŁcĂŁnitul ca pe un defect Ăâ˘i nu dezvolta nici un alt fel de probleme. Ca Ăâ˘i rezolvare s-au schimbat acele valve lifters, dar problema a reapĂŁrut de multe ori. O alta rezolvare a fost schimbarea chiulasei cu tot ansamblul care este destul de costisitor. Daca nu te deranjeazĂŁ ĂâşĂŁcĂŁnitul, nu ĂŽl luĂŁ ĂŽn seamĂŁ.

Am citit pe forumuri din afara cum cĂŁ ai scĂŁpat de el daca schimbi viteza la peste 2000 de ture. Problema este cĂŁ acele valve lifters contin un ulei care dupĂŁ un timp ĂŽĂâ˘i pierde proprietĂŁĂâşile mĂŁrind distanta dintre supape si culbutori generând acest sunet metalic.

Edited by MaxyOne
Link to comment
Share on other sites

Am vĂŁzut vĂŁzut mașina asearĂŁ este super ĂŽntreținutĂŁ aratĂŁ f bine atât interior cât și exterior consumul care ma speria pe mine ĂŽl avea la 10 mixt ceia ce zic ca este ok o singura problema ar avea din ce mi-a spus VANOS UL BLOCAT pe evacuare cât de gravĂŁ este aceasta problema și cam cât ar costa remedierea ei el mi-a spus ca se mai poate merge cu mașina așa fĂŁrĂŁ nici o problema aștept ceva pareri legatĂŁ de aceasta problema mulțumesc Edited by noubogdan
Link to comment
Share on other sites

Am vĂŁzut vĂŁzut mașina asearĂŁ este super ĂŽntreținutĂŁ aratĂŁ f bine atât interior cât și exterior consumul care ma speria pe mine ĂŽl avea la 10 mixt ceia ce zic ca este ok o singura problema ar avea din ce mi-a spus VANOS UL BLOCAT pe evacuare cât de gravĂŁ este aceasta problema și cam cât ar costa remedierea ei el mi-a spus ca se mai poate merge cu mașina așa fĂŁrĂŁ nici o problema aștept ceva pareri legatĂŁ de aceasta problema mulțumesc

 

Daca e asa mica problema, sa o repare el si i-o cumperi dupaia

Link to comment
Share on other sites

Se referea cumva la solenoid? Daca da, schimbarea lui nu este complicatĂŁ Ăâ˘i nici nu cred cĂŁ costa prea mult unul nou. Verifica totuĂâ˘i cĂŁ ceea ce spune este adevĂŁrat. Ai doi solenoizi in partea din fata a motorului, trebuie scoasa plasticaraia de deasupra radiatorului Ăâ˘i un Ăâ˘urub care fixeazĂŁ solenoidul. ScoĂâşi mufa Ăâ˘i repeĂâşi procesul ĂŽn sens invers cu noul solenoid.

 

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Se referea cumva la solenoid? Daca da, schimbarea lui nu este complicatĂŁ Ăâ˘i nici nu cred cĂŁ costa prea mult unul nou. Verifica totuĂâ˘i cĂŁ ceea ce spune este adevĂŁrat. Ai doi solenoizi in partea din fata a motorului, trebuie scoasa plasticaraia de deasupra radiatorului Ăâ˘i un Ăâ˘urub care fixeazĂŁ solenoidul. ScoĂâşi mufa Ăâ˘i repeĂâşi procesul ĂŽn sens invers cu noul solenoid.

 

 

 

Ai ideea cât costa Vanos-ul și reparația acestuia , din ce spune el mașina merge bine trage excelent nu consuma ulei tocmai ce sa ĂŽntors din concediu și a fost plecat cu mașina nu a avut probleme

 

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Edited by noubogdan
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
MaxyOne, daca tu consideri ca "ai piciorul greu" in conditiile in care mergi cu 120kmh pe autostrada e grava treaba... Talpa grea ar fi insemnat sa mergi toata autostrada 160-200. Pana in 130 nici macar nu atingi limita legala.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Și eu am un 325i automat

Consum urban am undeva peste 16% la o viteza medie de aproximativ 30km/h in Timisoara

Consum extraurban: mers liniștit, fĂŁrĂŁ DepĂŁșiri in forța : 7,4-8% depinde de elevația traseului( 7,4 am scos o și gura data de la Tg-Jiu la Tinisoara fĂŁrĂŁ a depĂŁși viteza de 120km/h

La mers normal ĂŽntre 9-10% ( DepĂŁșiri in forța și viteze pana in 140km/h)

Pe autostrada la 120 consuma sub 8%, la 130 aproape 9% la 140 10% și de aici in sus tot creste

Cam astea sunt consumurile reale

Ia in calcul și ceva litrii de ulei

Link to comment
Share on other sites

Și eu am un 325i automat

Consum urban am undeva peste 16% la o viteza medie de aproximativ 30km/h in Timisoara

Consum extraurban: mers liniștit, fĂŁrĂŁ DepĂŁșiri in forța : 7,4-8% depinde de elevația traseului( 7,4 am scos o și gura data de la Tg-Jiu la Tinisoara fĂŁrĂŁ a depĂŁși viteza de 120km/h

La mers normal ĂŽntre 9-10% ( DepĂŁșiri in forța și viteze pana in 140km/h)

Pe autostrada la 120 consuma sub 8%, la 130 aproape 9% la 140 10% și de aici in sus tot creste

Cam astea sunt consumurile reale

Ia in calcul și ceva litrii de ulei

Oauuuu 😱 Ma așteptĂŁm la un consum mĂŁricele dar nici chiar așa bĂŁnuiesc unde este automata consumul este și mai mare cumva este și xdrive ? Oricum sunt hotĂŁrât o sa rĂŁmân la aceasta mașina in 2 zile ma duc sa o iau momentan este la service pt revizie și un cablu la navigație sper ca am fĂŁcut o alegere buna revin cu mai multe informați

Link to comment
Share on other sites

MaxyOne, daca tu consideri ca "ai piciorul greu" in conditiile in care mergi cu 120kmh pe autostrada e grava treaba... Talpa grea ar fi insemnat sa mergi toata autostrada 160-200. Pana in 130 nici macar nu atingi limita legala.

Când m-am referit ca am piciorul greu ma refeream la accelerĂŁrii agresive mai tot timpul, nu la viteza mare. Ăn UK viteza maxima pe autostrada este 120, nu 130 ca ĂŽn Romania.

Trecând peste asta, momentan cu mers normal, ĂŽmi consuma 20 mpg adicĂŁ 14.1 l/100 ceea ce mi se pare destul de mult având ĂŽn vedere ca traficul aici nu e ca ĂŽn BucureĂâ˘ti...

O sa curat MAF-ul, o sa schimb bujiile Ăâ˘i filtrele, poate mai scade.

 

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.