BMWClub: Cat de des schimbati filtrul de aer si de combustibil? - BMWClub

Jump to content

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Cat de des schimbati filtrul de aer si de combustibil? filtru aer, revizie, filtru combustibil Rate Topic: -----

#21 User is offline   LYM 

• Fan
  • Group: Members

Posted 23 May 2019 - 09:36

De ce inca mai avem preconceptia asta ca totul la noi e mai prost? E aceeasi motorina ca peste tot, daca ar avea gunoaie cat sa le vezi circuland inspre rezervor ti s-ar colmata filtrul in primii 100km, iar injectoarele s-ar duce pe copca instant, dar chestiile astea nu se intampla.
Nu mai fiti paranoia. Eu rareori am pus motorina extra si fiindca nu am sesizat absolut nicio diferenta ma rezum la cea standard. Nici la aia nu se vad gunoaiele cum vin pe furtun :laugh:

This post has been edited by LYM: 23 May 2019 - 09:37

0

#22 User is offline   wtww 

• Începător

Posted 23 May 2019 - 09:40

Eu am luat filtru de motorina si l-am scurs intr-un vas curat cu partea de intrare sa vad ce iese dupa 20-25 mii km si a iesit relativ curata motorina , mai mult !!! alta data am taiat filtru de motorina sa vad cata mizerie are in el dupa schimb si avea ceva ceva mizerie dar nu exagerat ! , alimentez doar omv si rompetrol facultativ petrom . in ultimul timp combustibili sunt ceva mai filtrati ... nu mai sunt ca acum 15-20 ani

Aliemntez de regula cu motorina standard , foarte rar alimentez cu extra

This post has been edited by wtww: 23 May 2019 - 09:42

0

#23 User is offline   edit 

• Pasionat

Posted 23 May 2019 - 11:07

@wtww, tocmai asta este, ca filtrele despre care spui, nu era recomandat sa le tii 50.000km. nu asta e si parerea ta?

eu nu sunt nici ca altii, sa schimb consumabilele la 15.000km, insa nici sa le las 50.000km pt ca asa spune BMW...ambele situatii extreme parandu-mi-se deplasate.

cand se uzeaza uleiul, schimb totul. ambele schimburi de ulei am facut aprox 22.500 km

This post has been edited by edit: 23 May 2019 - 11:08

0

#24 User is offline   deeJayOg 

• Senior

Posted 23 May 2019 - 11:29

Păi e rezonabil așa. Asta ziceam toți, că dacă nu depășești un 15000km pe an să zicem pare destul de exagerat să schimbi filtrul de motorină anual. Depășești km ăștia, atunci da, ar trebui să iei în calcul asta.
0

#25 User is offline   wtww 

• Începător

Posted 23 May 2019 - 11:45

edit, on 23 May 2019 - 11:07, said:

@wtww, tocmai asta este, ca filtrele despre care spui, nu era recomandat sa le tii 50.000km. nu asta e si parerea ta?

eu nu sunt nici ca altii, sa schimb consumabilele la 15.000km, insa nici sa le las 50.000km pt ca asa spune BMW...ambele situatii extreme parandu-mi-se deplasate.

cand se uzeaza uleiul, schimb totul. ambele schimburi de ulei am facut aprox 22.500 km

CE ROCOMANDA REPREZENTANTA ma lasa rece , nu am fost niciodata la ei si nici nu o sa ajung , schimburile de ulei si filtre le fac in functie de cum este folosita masina , o folosesc foarte mult in oras atunci 10 mii , o folosesc mixt atunci 12 mii , o folosesc afara din oras atunci 13-15 mii , eu asa procedez , nu sunt interesat de recomandarile producatorului sub nici o forma

Filtru de motorina il schimb la 20-24 mii km pentru ca nu conteaza pe unde circul ... tot aceeasi cantitate de motorina trece prin el

This post has been edited by wtww: 23 May 2019 - 11:50

0

#26 User is offline   Ciupaneza 

• Începător

Posted 23 May 2019 - 12:41

Aiurea... cantitatea de carburant ce trece prin filtru depinde de orele de functionare ale motorului, nu de distanta parcursa.... Motorina ce trece prin filtru nu ajunge toata in motor, o parte se intoarce in rezervor... Pompa de joasa presiune are un debit de cativa zeci de litri pe ora, iar motorul nu consuma atat...
0

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro