BMWClub: De la F30 la G30 2018 M Pack - BMWClub

Jump to content

• 11 Pages +
  • « First
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

De la F30 la G30 2018 M Pack Rate Topic: ***** 7 Votes

#181 User is offline   Crysis21 

• Senior
  • Group: Members

Posted 09 March 2020 - 12:37

530i am simtit-o si eu foarte anemica la plecarea de pe loc. Odata ce se punea in miscare si motorul prindea viata, dar mai slab comparat cu fost-ul meu 530D. bine, diferenta de cuplu e enorma. Dar cum in viata de zi cu zi nu asta conteaza, concluzia este ca motorul este unul reusit. Iar masina cu care mergeam eu, a mers numai in conditii de oras si de in mod sigur abuzata, fiind de test drive. Avea dupa 1400 de km un consum de 12.4, unul foarte decent dupa parerea mea.
0

#182 User is offline   edit 

• Pasionat

Posted 09 March 2020 - 15:05

View PostKragod, on 09 March 2020 - 11:16, said:

Io am pasat pedala de acceleratie si am tinut volanul drept, nu stiu ce complicaciune trebuia sa fie acolo in plus. Ahh, poate trebuia sa o dau jos pe nevasta-mea din masina, sa cronometram la milisecunda ca apasam in acelasi timp pedala etc sa fie lumea multumita. :)

deci tu erai :)

pai ati plecat cu turatie de ralanti practic.
benzinarul are plaja de turatii mai lunga si pana isi intra in tuartiile care ii convin, de asta ai pierdut startul, ca alta explicatie nu ar fi. A confirmat si Crysis ca ii trebuie un pic pana isi intra in ture daca pleci de la ralanti si nu lansat.
in mod normal, daca plecati lansati, cu piciorul stang pe frana, dreptul pe acceleratie pana la fund, implicit turometrul la 4000 ture(cam pe acolo e setata turatia de lansare by default pt un benzinar) si ridicai apoi bruscde pe frana, luai avans o lungime de masina pe primii 20 de metri :)

This post has been edited by edit: 09 March 2020 - 15:07

0

#183 User is offline   deeJayOg 

• Inactiv

Posted 09 March 2020 - 15:16

Deci acum mai pe glumă, pentru că de la semafor nu pleci cu Launch Control putem să zicem că 520D e mai rapid? :rofl: - chiar nu contează - a fost ceva încercat pur și simplu, fără pretenții sau veleități de test-driveri. Asta a ieșit. Nu se schimbă cu nimic situația. Tot un 6 linie stă mai bine pe mașina asta, știm!

Să punem cruce subiectului. Merci!

This post has been edited by deeJayOg: 09 March 2020 - 15:17

4

#184 User is offline   ingineru' 

• Inginer

Posted 09 March 2020 - 15:42

A mai fost un coleg pe forum cu e34 520i ( de fapt 28 )care la intalniri ii batea pe toti la liniute, chiar si la un Porsche a dat rusine.

Cei care s mai vechi pe forum pot confirma.

Deci se poate!

This post has been edited by ingineru': 09 March 2020 - 15:43

0

#185 User is offline   Mihai onu 

• Nou venit
  • Pip

Posted 10 March 2020 - 07:55

View PostViBogdan, on 08 March 2020 - 12:32, said:

Daca si Audi si-ar monta motorul longitudinal, in spatele axului fata (deci automat mult mai aproape de pasageri) in locul pozitionarii cat mai spre botul masinii, probabil ca vibaratiile si sunetul ar fi foarte similare cu ceva vedem la BMW si Merc.

Audi A4 cum ai condus tu are motorul longitudinal... Motor transversal găsești pe a3 și derivatele lui.
In ideea topicului. Va deranjează vibrațiile unui 4 cilindri diesel, incepeti cu banalul. Un ulei calitativ schimbat mai des. La intervale longlife se subțiază foarte tare și e normal sa devina gălăgios motorul.
0

#186 User is offline   MikeOnline! 

• Membru

Posted 10 March 2020 - 08:28

View PostMihai onu, on 10 March 2020 - 07:55, said:

Audi A4 cum ai condus tu are motorul longitudinal... Motor transversal găsești pe a3 și derivatele lui.
In ideea topicului. Va deranjează vibrațiile unui 4 cilindri diesel, incepeti cu banalul. Un ulei calitativ schimbat mai des. La intervale longlife se subțiază foarte tare și e normal sa devina gălăgios motorul.

Colegul a criticat amplasarea motorului (longitudinal) relativ la “axa” rotilor fata.
2

#187 User is offline   ViBogdan 

• Pasionat

Posted 10 March 2020 - 10:33

View PostMikeOnline!, on 10 March 2020 - 08:28, said:

Colegul a criticat amplasarea motorului (longitudinal) relativ la “axa” rotilor fata.

Da, multumesc! Asta am incerca sa spun. Motorul longitudinal pus mai aproape de habitaclu, cel putin in mintea mea, ar face vibratiile mai sesizabile. Dar am pus virgula gresit si aici cred ca am indus in eroare, scuze.
0

#188 User is offline   deeJayOg 

• Inactiv

Posted 16 March 2020 - 14:45

Super perioadă să am ghinionul să iau piatră în parbriz.

Am reușit să deschid dosar de daună Online deocamdată. Urmează să facem o video-constatare.

Din ce știam important e să iau aprobările. Parcă aveai după o perioadă destul de lungă să faci concret reparațiile. Greșesc?

Posted Image
0

#189 User is offline   MuscleMike 

• Pasionat

Posted 16 March 2020 - 15:43

Da...dacă îți e aprobat dosarul de dauna îl poți schimba cam când vrei/poți.
0

#190 User is offline   mgi 

• Senior

Posted 16 March 2020 - 16:04

Parca 2 ani era valabil un dosar de dauna..
1

#191 User is offline   deeJayOg 

• Inactiv

Posted 16 March 2020 - 17:27

Așa știam. Sper să o dreg. Mâine se pare că o pot duce să schimb trim-ul de bord, la service încă merg cât de cât.
0

#192 User is offline   deeJayOg 

• Inactiv

Posted 18 March 2020 - 18:29

Am făcut constatare online astăzi prin video call. Super încântat până acum că am putut face totul online, fără contacte fizice :) Aștept aprobarea dosarului acum.

Între timp, mă gândeam să pun trimul vechi schimbat la vânzare. Nu mă aștept să-l dau acum imediat. Sau cine știe. Ideea e că piesa costă cam 2500 RON, chiar și pe site-urile ce se ocupă de asta, nu numai la BMW. E scumpă din cauză că vine cu toată fibra optică din spate. Piesa este perfect funcțională, dar zgâriată după cum se vede.

La ce preți mă sfătuiți să o pun?

Posted Image
Posted Image
0

#193 User is offline   wolfenstein99 

• Pasionat
  • Interests:Masini

Posted 18 March 2020 - 18:45

cauta dupa codul piesei pe ebay.de si vezi cam pe unde se invarte pretul.

o poti pune pe olx la 1200-1400 lei, si scazi 100 lei primele 2-3 saptamani, pana incepe sa te sune lumea; daca o pui pe ebay, trebuie sa fii atent la costurile de transport si la comisionul lor (10%).
1

#194 User is offline   Adiaxc 

• Începător

Posted 18 March 2020 - 20:29

Sincer, nu as fi dat banii pe asa ceva niciodata, decat daca ai miliarde și banii nu contează... daca este cineva care ar avea nevoie de acel trim și sa fie si in acea culoare, și sa nici nu l deranjeze zgarieturile, ar fi un noroc chior.. in fine nu vreau sa dezamăgesc, dar si eu am schimbat anumite chestii uneori la masinile pe care le am deținut, doar din cauza esteticului, trimuri, guri de ventilație, etc.. extraordinar de scumpe.. doar pe original.. și le am aruncat pe cele inlocuite într-un final.. rezolvarea mai normala ar fi fost sa le colantez, sau sa mi resetez piticu de pe creier
nu asta da valoarea unei masini dupa parearea mea.. de acum
sa nu o iei ca pe un afront, numai ca astea sunt adesea considerate mofturi greu de vândut
bafta
0

#195 User is offline   deeJayOg 

• Inactiv

Posted 18 March 2020 - 20:33

Pierderea e asumată deja, nu-mi fac stres. Era mai mare stresul de a sta cu zgârietura aia. Aș pune-o la vânzare și aia e. Se vinde bine, nu, nu. Mă gândeam mai degrabă pe termen lung dacă are neovie cineva vreodată. Nu-mi pun speranțe în asta.
0

#196 User is offline   Adiaxc 

• Începător

Posted 18 March 2020 - 20:43

Ai o gândire sănătoasă, bravo ție.. pune un anunț pe un site de vanzari, cu un preț aleator, și daca cineva te contactează, cu siguranță o sa găsești prețul corect..
0

#197 User is offline   edit 

• Pasionat

Posted 18 March 2020 - 21:31

Putin probabil sa reusesti acum sa vinzi un trim zgariat.
Mai trebuie sa treaca vreo 2 ani, pana se vor gasi masini sh la 200k km si vor incepe sa isi cumpere si lautarii din Oltenita cat si pietarii care fac ceva bani din intermediere.

Il vinzi sigur apoi
0

#198 User is offline   deeJayOg 

• Inactiv

Posted 18 March 2020 - 21:51

Adevărul că G30 nu se găsește încă la 10000eur să-l vrea careva pt colantare ceva sau nevoie de fibra optică, corect :)
Clar nu mă aștept la ceva special. De aia zic, îl pun și aia e. Ideea era să am sugestie de preț decent și real.
0

#199 User is offline   deeJayOg 

• Inactiv

Posted 02 April 2020 - 10:06

Cu toată agitația și stresul din perioada asta, am reușit să rezolv parbrizul. A fost schimbat pe Casco ieri iar astăzi mi-a fost adusă mașina.

Totul s-a desfășurat Online sau Telefonic - de la declararea daunei, la constatare și service. Omiasig s-a mișcat foarte bine în cazul ăsta. Trasparență constantă prin SMS-uri cu update cu ce se întâmplă cu dosarul,etc.

Mașina a fost luată cu platforma și adusă cu platforma. A primit și un pachet de curățare/igienizare, just to be safe. Foarte frumos din partea Bavaria.
3

#200 User is offline   harsh 

• Membru

Posted 02 April 2020 - 11:21

Pai normal ca s-au miscat bine. Tu realizezi cat de mult a scazut numarul de dosare de dauna? Mai ales cele de pe RCA. Vor inregistra un profit imens datorita restrictiilor de circulatie.
De aici si aerisirea agendelor. Agenti care probabil se straduiesc sa dea bine in activitatea lor.
Deci uite inca un bine !
4

Share this topic:

• 11 Pages +
  • « First
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic