Jump to content

De la F30 la G30 2018 M Pack


deeJayOg

Recommended Posts

prelata sa o pui imediat dupa ce o speli , altfel se zgarie intr-un mare fel daca freci praful pe ea

 

Da, clar! Mulțumesc! Mă uit că deja de o zi e praful cât cuprinde. Va trebui cu următoarea ocazie cu care pot ieși să o spăl iar și apoi o pun.

 

Din păcate stau la bloc, chiar dacă am locul meu de parcare în curtea interioară și toate cele, deși aș putea lua un vermorel ceva nu e chiar ok să fac asta în parcarea blocului :(

 

Azi îmi vine prelata. O să pun câteva poze cu materialul.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Ca si sfat din propia mea experinta iti sugerez sa fii prudent cu prelata atata timp cat masina sta in open space - afara.

Atunci cand ploua si imediat dupa dispar norii si soarele bate in mod direct pe masina/prelata am avut nesansa ca pe acele portiuni ale prelatei ce au tinut apa, sa se incinga suficient de tare de la soare si efectiv sa fiarba apa afectand puternic zona respectiva prin "decolorarea" vopselei.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu as pune prelata,de la diferenta de temperatura noapte zi,combinata cu razele soarelui va aparea condens,transpiratie sub prelata,iar mai apoi poti deteriora lacul de pe masina.In zonele cu condens lacul se va matui iremediabil,nu mai iese la polish.
Link to comment
Share on other sites

Ok deci pe ea zice material PEVA. Impermeabil - ĂŽntr-adevĂŁr pare ca o pelerinĂŁ de ploaie, sau mai degrabĂŁ cam cum sunt perdelele de duș. Nu sunt extrem de convins cĂŁ e ok, dar cĂŁutând dupĂŁ PEVA tot vĂŁd o grĂŁmadĂŁ de astfel de prelate fĂŁcute care vezi doamne sunt numai bune. Poate o ĂŽncerc ĂŽntâi pe mașina nevestei :))))
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok deci pe ea zice material PEVA. Impermeabil - ĂŽntr-adevĂŁr pare ca o pelerinĂŁ de ploaie, sau mai degrabĂŁ cam cum sunt perdelele de duș. Nu sunt extrem de convins cĂŁ e ok, dar cĂŁutând dupĂŁ PEVA tot vĂŁd o grĂŁmadĂŁ de astfel de prelate fĂŁcute care vezi doamne sunt numai bune. Poate o ĂŽncerc ĂŽntâi pe mașina nevestei :))))

 

Ce grad de impermeabilitate? daca ai 20,000 mm + esti safe. Pana la urma de ce vrei sa-i pui prelata? sa nu se prafuiasca si/sau sa protejezi de bataia soarelui?

 

 

Buna asta cu masina nevestei :)) sunt curios cu rahatul de pasari cum se descurca prelatele astea? ca vopseaua si lacul nu prea bine pe termen lung.

Link to comment
Share on other sites

E atât de no-name că nu zice. Da, e mai mult pentru praf și soare și eventualul rahat de pasăre (dușmanul meu nr 1) ... că altceva nu prea ai ce. Plus că era bună să fie semi-curată la prima pleacare cu ea, dacă era cazul.

 

Concluzia e că o să stau potolit. Mulțumesc de sfaturi. Poate încerc curățare ONR mai degrabă, mai ales că e vorba doar de praf.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

E atât de no-name cĂŁ nu zice. Da, e mai mult pentru praf și soare și eventualul rahat de pasĂŁre (dușmanul meu nr 1) ... cĂŁ altceva nu prea ai ce. Plus cĂŁ era bunĂŁ sĂŁ fie semi-curatĂŁ la prima pleacare cu ea, dacĂŁ era cazul.

 

Concluzia e cĂŁ o sĂŁ stau potolit. Mulțumesc de sfaturi. Poate ĂŽncerc curĂŁțare ONR mai degrabĂŁ, mai ales cĂŁ e vorba doar de praf.

 

Mda, la aceiasi concluzie am ajuns si eu cand ma gandeam la prelata, ca mai bine ma dau batut, mai ales daca sta afara.

 

Pana la urma praful si mizeria le indepartezi rapid cu o spalare iar urmele de gainat cu un polish, daca-s chiar grave, care tot ajungi sa-l faci dupa cateva saptamani in care se tot plimba prelata aia pe ea.

 

Ziceai ca prelata e pt F10, deci n-o sa fie nici pe departe fixa pe masina. De curiozitate, cat a costat?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.