Jump to content

De ce "fuge" lumea de break?


Recommended Posts

Imi aduc aminte de primele zile cand am hotarat sa-mi schimb masina si de cautarile indelungi pe net. De la bun inceput unul din criterii a fost sa fie mai spatioasa, mai mare, sa nu mai fiu nevoit sa renunt la anumite lucruri cand plec in concediu sau sa sun un prieten cand merg la cumparaturi...etc. Apoi mai aveam nevoie de o masina care sa ma poarte si prin oras si sa nu fiu nevoit sa ocup 2 locuri de parcare deci mi-a fost clar ca am nevoie de break. Am inceput cautarile si va spun cu sinceritate ca primul criteriu in cautarea unui break a fost designul, desigur vroiam masina nemteasca :blink: si secondat de sotia care le elimina dezaprobator si in limita bugetului am ajuns la un A6. Nici o clipa nu m-am gandit ca pot ajunge la un BMW, imi apareau scumpe, imposibil de intretinut, cu consum mare mare mare. Apoi mai era si vestita sentinta "nu e buna , are tractiune spate" :). La vremea respectiva aveam 2 prieteni posesori de e39 limuzina si povestindu-le de intentiile mele mi-au spus cu un zambet ..."de ce nu-ti iei BMW?" Le-am enumerat "dezavantajele" de mai sus si rand pe rand mi le-au demontat. Apoi am cautat pe net si-am descoperit forma deosebita a lui e39 touring, am vazut ca pretul e tot pe acolo, ba mai mult aveau si mai multe dotari, consumul la fel, cat despre tractiunea spate, stabilitatea si franele unui BMW ce sa mai vorbim ...numai de bine. Hotararea era luata deja BMW touring. Le-am spus si atunci am auzit prima data propozitia " nu-ti lua break ca o sa-l vinzi greu" :) Pai de ce ? Nu mai sunt oare oameni ca mine, care au nevoie de o masina buna, care vor sa simta "placerea de a conduce" dar in acelasi timp au nevoie si de spatiu ?? M-am gandit ca daca BMW fabrica asemenea masini inseamna ca exista piata. Acum ... dupa aproape 2 ani, cand ma gandesc ca in viitorul mai mult sau mai putin indepartat o sa fiu nevoit s-o schimb, incerc sa inteleg de ce "fuge" lumea de touring, de ce acest paradox" masina noua touring costa mai mult decat limuzina iar la second e invers ...de ce? Va intreb pe voi de exemplu cei care aveti seria 5 limuzina e asa de urat break-ul fata de 4 usi ?? E atat de diferita senzatia de placere atunci cand conduci cele 2 modele??? Eu unul am condus si variantele limuzina, ce-i drept mult mai puternice decat a mea, de asta mai mult ca sigur urmatoarea motorizare va fi mai mare DAR ...n-as putea spune ca m-am simtit altfel pt. ca era limuzina. Mi-ar parea rau sa fiu obligat ca din motivul revanzarii mai grele a touringului sa renunt la acest model. Sper c-am reusit sa ma exprim si astept parerile voastre despre touring in general si despre BMW Touring in special :)

 

Bafta :)

Link to comment
Share on other sites

interesanta poveste!

mie mi se par la fel la condus.

la design exterior e mai frumoasa berlina.

dar am vazut si touring care arata jeale cu niste jante frumoase,folie etc.

am si eu touring si sunt f multumit de el.

avantaje:mai mult spatiu(banchete rabatabile etc);se aude muzica f bine cu un tun de bas in spate(la berlina mult mai greu)

dezavantaje:pretul(mai mic ca la berlina),cateva zgomote prin spate unde e roata de rezerva si alte lucruri tinute pe acolo;designul mai putin atragator pt unii.

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu ca afara sunt mai multe break-uri pe autostrazi dar nu-mi explic de ce sunt mai scumpe noi si apoi se depreciaza mai mult decat limuzina. Sa inteleg ca marea majoritate sunt cumparate pt. ca sunt mai ieftine si nu pt. utilitatea lor marita? Si-am observat ca lucrul asta e valabil si la celelalte marci ... nu numai BMW. Am fost tentat la un moment dat si de varianta break de la clasa E dar mie unuia mi s-a parut prea matahaloasa totusi iar acum ma bucur ca am ales BMW si-am descoperit cu adevarat "placerea de a conduce".

 

P.S. Am observat si ca aici pe forum sunt putine masini touring.

Link to comment
Share on other sites

Pai in general in Romania sunt putine break-uri, de-aia sunt putine si pe forum. Si multi dintre cei care au touring recunosc ca si-au luat-o din intamplare, sunt putini cei ca tine care sa caute in mod expres asa ceva.

 

Imi spunea un prieten din Italia ca acolo se devalorizeaza normal si astea si berlinele. La noi in schimb e dezastru. Am inteles ca nu prinde la gagici, se pare ca e ca si cum ai avea o verigheta mare de tot pe mana, or something... :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca nu prinde la gagici, se pare ca e ca si cum ai avea o verigheta mare de tot pe mana, or something...  :)  :)

299114[/snapback]

 

Hai ca mi-a placut asta :) tare de tot ...desi daca ma gandesc mai bine cu bancheta rabatabila cam faci un pat in spate acolo ...se pliaza chiar drept :blink: ... Oricum maine o sa ma duc la un tirg de masini sa vad cum se mai prezinta situatia asa informativ. Era totusi o vorba ca orice masina isi are pana la urma proprietarul ei ...totul este sa ai rabdare si sa astepti :)

 

Ca fapt divers am vazut ca in noua serie de la Top Gear urmeaza sa testeze M5 Touring deci ...abia astept episodul :)

Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca break-urile nu au cautare pt ca multi nu au nevoie de atata spatiu.

 

Ca sa cumperi un break trebuie sa ai intr-adevar nevoie....daca ai nevoie de foarte mult spatiu in general atunci merita un break dar nu daca te gandesti ca o sa fie ceva de carat la un moment dat...asa nu se justifica achizitia unui break.

 

In Germania cred ca sunt multe break-uri pt ca ei isi permit sa aiba un BMW sau un Mercedes touring dar si ceva mult mai luxos sau mai scump ca a doua masina...Ei nu vad BMW-urile cum le vedem noi, pt ei nu e chiar atat de greu sa ai un BMW...

La noi nu multa lume isi permite 2 masini asa ca incearca sa-si ia mai mult ce le place decat ce au nevoie..

Link to comment
Share on other sites

Imi plac touring-urile, mai ales ca sunt si familist acum... Versatilitatea lui este exceptionala, fara a sacrifica mult din spiritul sportiv...

 

Ia E39 touring are ceva deosebit, aduce un pic a X5, ca a il citez pe Wlf cu un post veeechi. :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu stiu dc se vinde mai greu,personal am avut 4 kombi-uri si o limuzina,cel mai repede am vandut 2 kombi intr-o saptamana:)),tot ce conteaza e pretul si perioada,acum o sa-ti fie greu sa-l vinzi,romanul e un zvonist.La inceputul anului primeam tlf pt masini in functie de ce zicea l televizor:)) eram hotarat initial sa dau o masina cu 7200 dar nu a vrut sa o cumpere nimeni si atunci am vandut-o cu 7500..evindet,clasic pt Roumanie
Link to comment
Share on other sites

E39 touring e chiar frumoasa, nu numai practica.

In mod normal eu nu am nevoie de spatiu mai mult decat imi ofera 525i-ul limuzina, dar odata la cateva luni se intampla sa am nevoie de mai mult spatiu. Si cand am fost in concediu prin Italia doar 2 persoane am simtit foarte tare lipsa de spatiu... Un touring ar fi fost excelent.

De ceva timp ma gandesc ca urmatoarea masina mai mare pe care o voi cumpara va fi touring si cu cutie de viteze automata (sa poata conduce si sotia mai usor). Si probabil diesel, aici depinde de numarul de km pe care-i va avea (si de buget, evident).

 

Referitor la devalorizare, parerea mea e ca masinile touring/break/variant se devalorizeaza mai mult la ei pentru ca in momentul in care le vand dupa cativa ani cei care le cumpara sunt romani si alti est europeni in general, care nu sunt asa de practici si vor limuzina. Neavand cumparatori si numarul de masini touring/break/variant la vanzare fiind destul de mare, pretul de vanzare e mai mic. Legile economiei de piata.

Edited by georgem
Link to comment
Share on other sites

Tocam m-am intors de la un tirg de masini de langa Suceava...n-am fost cu masina mea c-am plecat destul de tarziu iar oamenii povesteau acolo ca de la 5:30 nu mai erau locuri :) ...Ce m-a surprins a fost ca BMW-uri mai noi de 2002 n-am vazut ..era un singur e60 in tot tirgul si ala in leasing. Am gasit si 4 e39 touring cu vestitele afise FULL FULL FULL :) Ma gandeam in sineam mea ca daca n-as fi citit atatea pe forum aici (lucruri mici care te pot salva de la greseli majore) mi s-ar fi scurs si mie ochii dupa asa zisele dotari FULL. Multe limuzine din 19990-2001 cu nr. de tzoll pe 3 luni la care era explicat ca taxa dupa 1 ian 2008 o sa fie cam 150e :blink: n-ar fi rau nu ?

 

Pana la urma totusi mai sunt break-uri si dupa cum vad si pe aici sunt si oameni carora le plac. :)

Link to comment
Share on other sites

sunt tristi...nu pot scapa de povara vietii,de probleme,mica afacere merge prost... neveasta turuie in permanenta in dreapta, copii sunt galagiosi si se bat cu mancare pe bancheta din spate ,cainele a urinat in portbagaj,luneta e plina de bale,lateralele spate pline de mancare si maini murdare...

Se opreste la stop...in dreapta impreza STi...se face verde....in 5 secunde Impreza dispare in fata facandu-si loc printre alte masini....soferul nostru aproape ca lacrimeaza discret ..."Ce tampit am fost trebuia sa iau macar motorul 2l pe benzina,dar m-am luat dupa tampita asta cu dizelu eil,si mai e si 1.7....ca are Fane de la parter si consuma putin"

Iese din Bucuresti,cu degetu tremurand reseteaza OBC-ul ,dupa 30 de sec vede consum 5.3%...deja se simte mai bine,se pune o bariera ,incearca sa uite de Impreza de la semafor...si isi continua incet drumul spre tara ,la socrii...

Se pregateste moral pt combaterea permanenta cu tata socru care tocmai si-a luat logan,si mai mult a capatat prestigiu,nivel social in fata vecinilor cu dacii din 90

Edited by Tesio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

sunt tristi...nu pot scapa de povara vietii,de probleme,mica afacere merge prost... neveasta turuie in permanenta in dreapta, copii sunt galagiosi si se bat cu mancare pe bancheta din spate ,cainele a urinat in portbagaj,luneta e plina de bale,lateralele spate pline de mancare si maini murdare...

Se opreste la stop...in dreapta impreza STi...se face verde....in 5 secunde Impreza dispare in fata facandu-si loc printre alte masini....soferul nostru aproape ca lacrimeaza discret ..."Ce tampit am fost trebuia sa iau macar motorul 2l pe benzina,dar m-am luat dupa tampita asta cu dizelu eil,si mai e si 1.7....ca are Fane de la parter si consuma putin"

Iese din Bucuresti,cu degetu tremurand reseteaza OBC-ul ,dupa 30 de sec vede consum  5.3%...deja se simte mai bine,se pune o bariera ,incearca sa uite de Impreza de la semafor...si isi continua incet drumul spre tara ,la socrii...

Se pregateste moral pt combaterea permanenta cu tata socru care tocmai si-a luat logan,si mai mult a capatat prestigiu,nivel social in fata vecinilor cu dacii din 90

299780[/snapback]

:) :blink:

Link to comment
Share on other sites

eh, nu tre' sa generalizezi.  eu de ex, daca mi-as lua a4 sau a6, mi-as lua doar combi, si asta din considerente de design.

si, in vest, ce-i cu combi n-au imaginea asta, de oameni tristi...  :)

299791[/snapback]

total de acord...eu in postul meu am facut o scurta referire la 1.7 DTI care nu e Audi :blink:

Link to comment
Share on other sites

e frumos combi pana la ultimele modele, care arata bine si limousine...

volvo combi. s40 mi se pare nu situ sigur, oricum model mai vechi, combi.. arata foarte agresiv foarte bine :blink: si sanu vorbim de all roadurile mai vechi... joase grila mare in fata, arata de nota 10 :) aproape ca un e39 de ridicol de frumos :)

Link to comment
Share on other sites

Tesio mi-a placut ...ai imaginatie :) ...pe ici pe colo le-ai mai nimerit ...e adevarat copiii sunt galagiosi, cainele nu a urinat ca nu-l am :) ...cat despre Impreza de la semafor pai iubitorii de break au de acum incolo optiunea unui M5 Touring :blink: ... toate la timpul lor parerea mea ... nu se reduce totul in viata asta la cele 5 sec de la semafor :) Eu recunosc ca break-urile nu sunt la fel de aspectuoase ca limuzinele dar lucrurile se schimba in bine din ce in ce mai bine a se vedea noul A6 care arata aproape la fel de elegant ca BMW Touring. Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.