Jump to content

stergatoare !


user008

Recommended Posts

Am cumparat recent din carrefour niste stergatoare foarte ieftine, pentru ca afara ploua si imi facea figuri cel de la sofer, cu gandul ca mai apoi sa le inlocuiesc cu ceva calumea. Treaba este ca s-au dovedit excelente, comparabile cu Bosch, Valeo, Champion sau ce mai vreti voi asa ca nu le mai schimb. Ba mai mult azi am mai luat un set ca sa am de rezerva. :)

 

Firma este Alca (www.alcamobil.de) cutia este gri si scrie pe ea numai in germana, au costat 7RON bucata, deci cine are nevoie de stergatoare si are drum la carrefour nu ezitati, oricum sunt aproape gratis. :) Vreau sa subliniez ca nu au cu nimic de a face (in afara de pret) cu mizeriile care se gasesc de obicei la supermarket si prin vitan.

 

La E36 se potrivesc de 21 inch la sofer si 20 la pasager, de 20 nu mai erau foarte multe (la carrefour colentina).

Edited by cristimm
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat recent din carrefour niste stergatoare foarte ieftine, pentru ca afara ploua si imi facea figuri cel de la sofer, cu gandul ca mai apoi sa le inlocuiesc cu ceva calumea. Treaba este ca s-au dovedit excelente, comparabile cu Bosch, Valeo, Champion sau ce mai vreti voi asa ca nu le mai schimb. Ba mai mult azi am mai luat un set ca sa am de rezerva. :)

 

Firma este Alca (www.alcamobil.de) cutia este gri si scrie pe ea numai in germana, au costat 7RON bucata, deci cine are nevoie de stergatoare si are drum la carrefour nu ezitati, oricum sunt aproape gratis. :) Vreau sa subliniez ca nu au cu nimic de a face (in afara de pret) cu mizeriile care se gasesc de obicei la supermarket si prin vitan.

 

La E36 se potrivesc de 21 inch la sofer si 20 la pasager, de 20 nu mai erau foarte multe (la carrefour colentina).

 

Bravo frate, sa traiesti! Eram prin carrefour orhideea si am vazut si eu stergatoarele astea alca (mie mi s-a parut mai mult bleu cutia, decat gri :)). Mi-am luat si eu pentru e46 unul de 21 si unul de 19. Se potrivesc perfect, si sterg foarte bine. Pentru 14 lei, sunt foarte multumit. Sa vedem cat rezista. Dar vorba ta, mi-as mai lua un set sa-l am de rezerva.

Link to comment
Share on other sites

Traian, ce am luat noi de la carrefour este cu tot cu metal si cu clemele alea de prindere. Nu e doar cauciucul. Mie mi s-au parut foarte silentioase (oricum, mai silentioase decat cele vechi si uzate, care lasau dare).

 

mersi, azi ma duc si eu in carrefour sa imi iau, mai ales ca mi se pare incredibil la pretul asta. Ce sa va spun, ca mi-am luat bosch noi noute dintr-o benzinarie la 80 ron si dupa 1 saptamana de folosire sa desprins lamela dintr-unul din capetele stergatorului de la sofer, sta jumate de lamela atarnata acum si imi sterge jumatate din suprafata care ar trebui sa mi-o stearga, si asta pe partea soferului.

Deci 21 si 19 ziceti ca trebuie sa iau pt e46 fara facelift de cola-cao.

Edited by traian'80
Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat azi. 21 cu 19". Se potrivesc perfect, ba chiar sterg mai bine decat bosh ce am avut inainte. Bosch alea lasau o dara pe mijlocul parbrizului, la capatul stergatorului de pe partea soferului. Iar de zgomot, absolut nimic nu se aude cand schimba cursa. Chiar sunt beton la pretul asta.......7 ron bucata....mai degraba iau 3 de astea pe an decat sa stau cu un set de bosch la 80 ron un an si uzat. Ba chiar sa mi le si sterpeleasca unul. Chiar nu ma asteptam sa fie atat de bune, dar isi merita banutii chiar daca e sa tina numai 4 luni. Nu sunt la fel de aratoase ca cele aero, si am avut si mici batai de cap la punerea clemei, in rest isi fac treaba perfect, sterg foarte bine si fara zgomot. Recomand!

 

pt e46 compact, cel de spate...gasesc undeva in buc?

 

Vezi ca aveau si de spate pt bmw, sunt cele de 14" sau de 15" aceeasi marca, scrie si pe spate daca te uiti marcile de masina la care se potrivesc si modelele, anii, etc ; in carrefour militari aveau toata gama si destule din fiecare, de la 14 (sau 15, nu mai tin minte) pana la 24" pt x5.

Edited by traian'80
Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca am putut fi de folos. Am uitat sa spun de acea clema, si eu am avut probleme, pana la urma am pastrat clema originala bosch dar trebuie taiat cu un cutter o mica ridicatura pe lateral si apoi merge perfect. Daca nu ma insel asta vara aveau 3 tipuri de Alca: astea de iarna pe care le au acum, un model de baza si un model premium dar la vremea respectiva nu le-am dat atentie. :)
Link to comment
Share on other sites

Bosch alea lasau o dara pe mijlocul parbrizului, la capatul stergatorului de pe partea soferului.

 

Asa imi cam lasa mie astea. O mica dara. Nu ma deranjeaza, dar nu inteleg de ce se intampla asa. Oricum, e asa de cand le-am montat, deci nu pot spune ca s-au uzat si d-aia lasa dara aia.

 

Chestia cu sistemul de prindere, mie mi-a placut. Mi-a luat 2-3 minute pana m-am prins de mecanism, dar rezultatul m-a incantat, este foarte ferm prinsa.

 

Mai vorbim peste cateva zile :)

 

La mine au trecut deja mai multe zile (si le-am folosit destul) :)

Link to comment
Share on other sites

Mai vorbim peste cateva zile :)

 

Pana la urma sunt niste banale si idioate stergatoare. Chiar nu vad de ce sa pun altele la 100 ron sau ceva de genul, pt. fix acelasi rezultat. Nu ma intelegeti gresit, sunt adeptul lucrurilor de calitate si implicit scumpe, deoarece stiu ca calitatea e in raport cu pretul in general ; inteleg sa pui o benzina mai scumpa sau cu cifra octanica mai mare, sau sa pui piese originale bmw si nu facaturi, dar mai inteleg si faptul ca la capitolul asta al stergatoarelor, de 100 ron pot sa imi iau vreo 7 seturi alca noi noute, si crede-ma ca orice natie de stergator din lumea asta sterge mai bine si face mai putin zgomot atunci cand e nou decat unul scump dar uzat. Deci din punctul meu de vedere, daca tin cel putin 2 luni, deja dupa un simplu calcul matematic e mai avantajoasa chestia cu alca decat alte stergatoare :) Nu cred ca sunt chiar proaste sincer, ca m-am uitat si eu la ele atent inainte de a le cumpara, la cauciuc, la cursa lamelei, etc, si mi se par chiar ok, mai ales ca pe cutie scrie ca are tuv-ul din germania. Sa se fi apucat si nemtii de tigania care e la noi in tara?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am cumparat recent din carrefour niste stergatoare foarte ieftine, pentru ca afara ploua si imi facea figuri cel de la sofer, cu gandul ca mai apoi sa le inlocuiesc cu ceva calumea. Treaba este ca s-au dovedit excelente, comparabile cu Bosch, Valeo, Champion sau ce mai vreti voi asa ca nu le mai schimb. Ba mai mult azi am mai luat un set ca sa am de rezerva. :bashwall:

 

Firma este Alca (www.alcamobil.de) cutia este gri si scrie pe ea numai in germana, au costat 7RON bucata, deci cine are nevoie de stergatoare si are drum la carrefour nu ezitati, oricum sunt aproape gratis. <_< Vreau sa subliniez ca nu au cu nimic de a face (in afara de pret) cu mizeriile care se gasesc de obicei la supermarket si prin vitan.

 

La E36 se potrivesc de 21 inch la sofer si 20 la pasager, de 20 nu mai erau foarte multe (la carrefour colentina).

 

Salut! Cum iti mai merg stergatoarele alea de 7 lei? Eu pot spune ca acum, dupa aproape o luna de folosit intens (ploaie multa :unsure:) sterg ca-n prima zi. 14 lei foarte bine cheltuiti :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.