Jump to content

stergatoare !


user008

Recommended Posts

zilele trecute am observat ca nu mai am un stergator :), al draq cred ca s-a speriat si a fugit :)

 

m-am oprit in primul peco si am luat un set de champion de 55 si deocamdata sunt ft multumit de cum sterge, chiar nu face galagie cum facea/face celalalt (unul a mai ramas :) ) dar nu-l pot schimba pt ca e mai scurt de 55 :)

 

astept sa se sperie si celalalt si mai cumpar un set mai scurt, astfel am si de rezerva ;)

Link to comment
Share on other sites

Bun topic. Zicea cineva aici ca poti lua valeo aerotwin (parca asa le zicea) din vitan din targ. Poti sa imi spui de unde mai exact? Am avut si am probleme cu stergatoarele in continuare. Cele originale s-au uzat, asa ca am luat doar niste lamele sa le schimb. Solutia nu a fost buna, ele iesind din chestiile alea de prindere dupa mai multe folosiri. Nervos si pe timp de ploaie, am oprit la o benzinarie (MOL parca era) unde m-am uitat si am vazut niste bosch-uri pe la 80-90 ron compatibile si pt bmw e46 (scria pe cutie). Le-am schimbat, insa nu se potriveau perfect la dimensiuni, erau ceva mai scurte si cand stergeam, stergea bine insa pe mijlocul parbrizului intre cele 2 stergatoare lasa o dara de apa peste care nu treceau stergatoarele. Iar dupa 2 saptamani, mi sa rupt dintr-un capat al unui stergator lamela si acum am o jumatate de stergator aproape fara lamela pe ea, sta atarnata intr-o parte. Halal bosch noi noute, m-am lamurit. Prostia pe care am facuto cred, la benzinaria aia cand mi-am luat boschurile am aruncat stergatoarele originale (carcasa sau brat cum i se zice). Si erau originale pe ea :) Asa ca ziceti ca valeao aerotwin ar fi bune? Eu ma gandeam sa ma duc direct la bmw si sa imi iau stergatoare originale, ca m-am saturat de probleme cu ele, chiar daca dau o caruta de bani si poate nu se merita, dar macar is facute special pentru.
Link to comment
Share on other sites

pret?
eu am luat ieri stergatoare originale de la userul 3xpert si sunt foarte multumit....recomand originale

chiar ca....pret?

 

parca 48 de euro... nu mai stiu suma exacta ca am luat mai multe piese...dar in jur de 45 euro, oricum sunt foarte multumit..

Edited by TM-99-AMV
Link to comment
Share on other sites

pret?
eu am luat ieri stergatoare originale de la userul 3xpert si sunt foarte multumit....recomand originale

chiar ca....pret?

 

parca 48 de euro... nu mai stiu suma exacta ca am luat mai multe piese...dar in jur de 45 euro, oricum sunt foarte multumit..

si tipul este din timisoara? trimite si in tara prin curier daca stii?

Edited by traian'80
Link to comment
Share on other sites

pret?
eu am luat ieri stergatoare originale de la userul 3xpert si sunt foarte multumit....recomand originale

chiar ca....pret?

 

parca 48 de euro... nu mai stiu suma exacta ca am luat mai multe piese...dar in jur de 45 euro, oricum sunt foarte multumit..

si tipul este din timisoara? trimite si in tara prin curier daca stii?

 

Din cate stiu trimite oriunde in tara prin curier....cel mai bine ar fi sa ii trimiti un mesaj privat ....

Link to comment
Share on other sites

eu am trimis msg pt alta problema si nu mi-a raspuns :)

 

Cred ca e plecat din tara.... eu sunt foarte multumit de calitate si de tot.... e un om de nota 20+ si sunt sigur ca o sa varaspunda imd ce o sa vada mesajele...

stiu ca e ok ca om , nu neg asta :) eu spuneam doar ca nu a raspuns , probabil o fii plecat ;) , ideea era ca pana ajunge al sa raspunda eu o sa cheltui banii si iar nu mai iau ce trebe :) :)

 

P.S. Am mai avut tangente cu el si nu am nimic de reprosat la adresa lui :)

Edited by 22WTF
Link to comment
Share on other sites

Si eu am de gand sa-mi iau niste stergatoare. Astea care le am sterg bine (de obicei), dar uneori nush ce le apuca si lasa "dare". Sunt cele originale (cred). Dac-o fi sa-mi iau altele cred ca o sa-mi iau unele d-alea de cauciuc (fara rama de metal). Am vazut unele in real, la vreo 50 de lei.
Link to comment
Share on other sites

eu le-am schimbat de curand si i-am pus valeo...asta am gasit in situatia de criza de atunci

nu sunt extraordinar de multumita de ele.. bineinteles ca cel de pe partea soferului lasa niste dare ..si cel de pe dreapta sterge lacrima :)

numai mie mi se intampla din astea?? oare?

data viitoare parca as incerca bosch

Link to comment
Share on other sites

Stiati ca la stergatoarele tip Aerotwin se poate schimba doar lamela care sterge si ca acestea costa in jur de 50lei 2 bucati (sunt piese originale VW-Audi). Am sa incerc sa vad cum pot demonta un stergator de pe masina mea si sa-l compar cu cel de VW tip Aerotwin. Din cate am vazut si la bmw lamela este separata si detasabila din stergator. Va pot ajuta si cu codul si cu un link DIY daca va intereseaza si se poate :) . Toti care le-au schimbat au fost multumiti de rezultat si in plus de ce sa dai 200lei daca te poti rezolva cu 50lei+un pic de munca. Eu unul schimb cel putin un set de stergatoare de marca (am folosit si la Golf numai Bosch sau Valeo) pe an.

Daca cineva imi poate spune cum sa scot stergatorul de pe brat, as fi recunoscator in rest o sa vad ce pot face cu DIY si daca imi reuseste va anunt :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.