Jump to content

stergatoare !


user008

Recommended Posts

eu iarna am cea mai buna solutie, o sticla de 2 litri de apa fierbinte de la robinet si scap de probleme :)

 

Filmeaza asa ceva si posteaza apoi cateva instantanee intr-un DIY pe aceasta tema :blink:

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

eu iarna am cea mai buna solutie, o sticla de 2 litri de apa fierbinte de la robinet si scap de probleme :blink:

Pana cand intr-o dimineata mai rece o sa scapi de parbriz. Definitiv.

Nu-ti doresc, dar stiu cazuri cand apa fierbinte a produs fisuri in geam...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
eu iarna am cea mai buna solutie, o sticla de 2 litri de apa fierbinte de la robinet si scap de probleme :blink:

 

 

asa a patit un preten la un vw. vara a tinut masian toata ziua in soare si mai pe dupa-masa a dat pe parbriz cu apa rece si dupa a inceput sa ii apra fisuri pe parbriz.

 

stiti cumva dimensiunle pt stergatoare la un e39? cea de la sofer si pasager?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Am cumparat de curand Valeo SWF aerotwin speciale pentru BMW -scrie BMW E46 pe cutie, etc- (unul are 57 sau 58 si altul 50). Sunt exceptionale sterg MULT mai bine decat cele vechi cu metal. M-au costat 150 RON amandoua, de la un coleg de pe forum care are magazin de piese auto!

Hai salut unde gasesc si io Valeo SWF aerotwin ca ale tale .. ? Exista vreun loc d unde sa imi comand din romania ?

Link to comment
Share on other sites

Originale BMW sunt 33 euro aici .

Am avut si Bosch ( cumparate dintr-un OMV , un baiat de acolo s-a oferit sa "desperecheze" 2 seturi pentru a-mi lua dimensiunile necesare ) , bune si alea inca sunt pe masina dar cele originale sunt pe drum de cateva zile.

Edited by user008
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

momentan nu am probleme cu cele actuale, dar in orice caz, daca nu ai stergatoare bune mai bine nu pleci la drum.

merita sa faci un efort financiar sa iei unele bune, decat dceva ieftin si prost si apoi sa ajungi intr-o situatie sa nu faca fata stergatoarele si dai intr-o belea mai mare.

Link to comment
Share on other sites

corect ..cea mai ieftina metoda ...am luat doar lamelele de cauciuc marca alca din carrefour ...acum sa vedem si cat or tine ....oricum la 7 ron setul daca trec iarna cu ele sunt mai mult decat multumit :)

si eu am mai incercat metoda asta la un e36 si nu a iesit nimic , de atunci am zis ca nu mai incerc asa ceva , numai bani aruncati aiurea

Link to comment
Share on other sites

eu iarna am cea mai buna solutie, o sticla de 2 litri de apa fierbinte de la robinet si scap de probleme :)

 

Da da si dupa ce pleci de pe loc dupa nici 5 minute iti ingheata parbrizul si se face gheata bocna...mai stiu pe cineva de la mine din bloc...tot asa facea....pana i s-a crapat parbrizul in doua din cauza diferentelor de temperatura....

Link to comment
Share on other sites

Valeo, o gramada de bani vreo 50 euro, cred ca erau mai ieftine la reprezentanta, dar n-am ce sa le reprosez.

Pont de dezghetat parbrizul repede descoperit din intamplare : Spalat masina intr-o spalatorie automata si cu optiunea ceara ( care bineinteles e lichida si se depune peste tot). A doua zi dimineata aproape deloc inghetat parbrizul, si luneta. Efect garantat cateva zile, chiar daca se depune gheata pleaca imediat ce actionezi stergatoarele.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pentru E90 pot sa iau orice tip de stergator lamela (tip aero) de dimensiunile specificate mai sus, adica sistemul de prindere este universal ?

Care se merita mai mult cele originale sau Bosch, Valeo raport pret-calitate ? (Poate cunoasteti preturile lor)

Am cautat codurile si sunt urmatoarele: original : sofer (600mm) 61617198668, drepta (475mm) 61617198668. Pe langa acestea mai exista si pentru modelul dupa 2007 cu alte coduri - oare sunt atat de diferite si nu se potrivesc la prima generatie ? Exista si cele Bosch cod A072S. Valeo nu am gasit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.