Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

De cand am luat o in 3 zile am rezolvat cele 3 mari prb: am rezolvat cu trapa panoramica si i am facut initializarea, avea un cd cazut in magazie si am desfacut magazia complet sa l scot, si asta cu oglinda. Mai trb o deblocare la navigatie ca are optiunea de dvd block si trb sa ajung la un tester poate fac si un update si ceva activari, gen sunet la inchidere deschidere.
Link to comment
Share on other sites

Salut, mi-a aparut in idrive ca trebuie sa schimb lichidul de frana. Pe bmwoe am gasit bidonul de 1l la 37 lei ( http://www.bmwoe.ro/298-lichid-de-frana/193755/83132405977.html ) si pe bavauto bidonul de 250ml la 27 lei ( https://www.bavauto.ro/83132405975 ) . Diferenta de pret raportat la 1l de lichid este foarte mare... Este ok site-ul bmwoe? Produsele sunt originale?

 

Trebuie sa schimb si niste bucse pentru bara stabilizatoare fata. Ce producator sa aleg din: febi, moog, reinweg, ruville si swag ?

Edited by Brokencyde
Link to comment
Share on other sites

Cosmin daca iti dau seria ma poti ajuta sa identific ce harta am nevoie la navigatia bussines area -code 2. E CCC si am cam pierdut sirul la navigatii si actualizari de la E60-ul vechi. Oricum a venit cu optiunea DVD Block si trb sa o anulez sa pot scoate dvd-ul din unitate
Link to comment
Share on other sites

Azi oglinda iar face figuri deai alaltaieri mergea perfect sus jos, stanga dreapta acum indiferent ce buton apas se duce spre dreapta sus. E posibil sa fi avut optiunea de coborare la mersul inapoi si fiind schimbata cu alta fara calculator sa o ia razna ? Cum aflu daca masina a venit cu optiunea asta ca dupa vin apar putine chestii pe diferite site-uri.
Link to comment
Share on other sites

Nici macar Rheingold nu stie sa spuna daca ai avut oglinzi cu rabatare electrica sau nu.

Insa eu zic sa vezi ce eroare ai acum. Si sa iei firele la masurat pana in modulul de Gateway din spatele torpedoului, care o comanda.

Functia mirror tilt se activeaza prin codare, nu apare in lista de optiuni a masinii.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai pot edita...

Intr-un vin decoder poti vedea daca ai avut pachet lumini sub oglinzi. Pentru aia e obligatoriu calculator in oglinda.

De asemenea, pentru acel tip de oglinzi ai mufa cu 3 fire din instalatia masinii, rosu, maro si verde. Ar trebui sa se vada daca e adaugat altceva.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Pachet lumini nu are, oglinda e ca cea din prima poza pusa de tine, ciudat e ca am legat firele si am controlat mergea perfect, la 2 zile a luat o razna. 3 fire la motoare si unul negru si maro care devin unul alb in spatele panoului de la usa pt dezaburire oglinda. Acum macar schimb din oglinda fara sa mai dau fata de usa jos. Hmm ii dau de cap pina la urma . Zi mi te rog de dvd pt navi vin e CX38999.
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nedumerire..se pot monta pe un e60 non x drive jante dedicate e60 cu x drive?adica merge in loc de et20 cat ar fi normal et43 care e specific tractiunii integrale?stiu ca ar arata mai nasol ca vin mai in interior,dar se potrivesc?sau doar cu flanse. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor !

 

Vreau sa fac trecerea de la Audi la BMW si sunt in mod special interesat de modeul 520d e61.

Consumul sincer nu ma prea intereseaza[dar asta nu inseamna ca vreau sa platesc taxe si impozite de 5 ori mai mari pt 500cmc in plus ],fiecare are momente cand e Vin Diesel(sau in cel mai rau caz Paul Walker)

Partea mecanica ma intereseaza si fiabilitatea.

Am inteles ca motoarele cod n47 ar fi problematice datorita distributiei

Totodata,peste tot"e f scumpa intretinerea"

Aici mi se pare subiectiv,fiecare are un anumit venit.

Chiar daca sunt un tanar de 20 de ani,dispun de un salariu de 3000 lei si de aici vreau sa concluzionez ca ar fi scumpa intretinerea(din cate stiu,distributia ar costa 3000 lei )

 

(Nu vreau s-aud gen 320 e mai tineresc..inima a ales 5 ) )

 

Momentan optez intre e61 si audi a4 b8

Inclinatie spre bmw..

 

Daca bmw, INAINTE DE FACELIFT sau facelift?

Motor n47 sau m47 ?

 

Multumesc anticipat tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Are cineva idee cum functioneaza spalatorul de far? Nu curge pe la garnituri , cu tubul scos baga apa cu presiune. Intrebarea este :scoate apa cand iese la o anumita inaltime ? Se poate regla? Poate fi infundat? Cum se curata o metoda care functioneaza ? Cel pe stanga merge brici cu presiune deci pompa baga bine . Iese afara dar nu stropeste. Am vazut pe net ca se verifica cu compresorul insa nu am azi unul , maine ajung la hala la mine si incerc sa bag 6 atm in el . Ceva idei ?
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am plasat o comanda pe site-ul bmwoe pentru lichid de frana bmw ( 83132405977 ) si un ornament luneta ( 51317027916 ). Factura proforma am platit-o luna trecuta pe 21. Inca n-am primit comanda dar nici statusul comenzii nu s-a schimbat ( istoric comanda - Platita ). Telefonul e inchis ori nu raspunde nimeni. Care-i treaba cu site-ul bmwoe? Asa greu livreaza comenzile sau e teapa?

Link to comment
Share on other sites

Intr-un final mi-a venit comanda. Am incercat sa introduc chederul ( 51317027916 ) dar spatiul dintre plafon si luneta este mult prea mic ( cel mult 1cm ). Din ce am vazut pe youtube, este acelasi spatiu de-a lungul chederului (
- minutul 3:12 ). Am atasat o poza acestui post ca sa va dati seama mai bine. Ce este de facut? Trebuie sa ma duc la un service pentru a-mi da luneta jos si a o lipi din nou avand acelasi spatiu peste tot ( ca in video-ul YT )?

post-74164-0-35511100-1504862067_thumb.jpg

Edited by Brokencyde
Link to comment
Share on other sites

Intr-un final mi-a venit comanda. Am incercat sa introduc chederul ( 51317027916 ) dar spatiul dintre plafon si luneta este mult prea mic ( cel mult 1cm ). Din ce am vazut pe youtube, este acelasi spatiu de-a lungul chederului (

- minutul 3:12 ). Am atasat o poza acestui post ca sa va dati seama mai bine. Ce este de facut? Trebuie sa ma duc la un service pentru a-mi da luneta jos si a o lipi din nou avand acelasi spatiu peste tot ( ca in video-ul YT )?

Cum sa dai jos luneta ca sa schimbi chederul ala ? :blink:

Eu l-am schimbat in 10 min...am folosit niste sapun lichid cu care am dat pe buza lunetei si cheder si se monteaza foarte usor. El are o ranforsare din metal nu e cauciuc "mort".

Edited by gaby_wmw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.