Jump to content

BMW vs Mercedes vs Audi


Mihai

Recommended Posts

Am citit ocazional prin reviste, teste comparative intre BMW si rivalale sale Mercedes si Audi.

In general, BMW puncteaza la capitolul sportivitate iar celelalte la comfort. As dori sa aud si parerile celor care s-au plimbat si cu Metz sau Audi. Este adevarat ca sunt mai confortabile sau este pur si simplu o idee preconceputa, care tinde, in mod subiectiv sa acorde un plus marcilor rivale, avand in vedere ca BMW si-a creat un renume prin sportivitatea sa? Adica, trebuie sa abie si ele ceva in plus, caci nu pot scrie la revista ca BMW e mai presus la toate, nu?

Link to comment
Share on other sites

.... caci nu pot scrie la revista ca BMW e mai presus la toate, nu?

55106[/snapback]

 

Fara argumente.. BMW e mai presus.

 

1: Pentru ca e BMW

2: Pentru ca e mult mai sportiva

3: Pentru ca e confortabila

4: Pentru ca e mai puternica

5: Pentru ca asa trebuie sa fie .

 

Daca voiam confort.. imi luam Rolls-Royce.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thx de raspuns, dar as vrea sa ne oprim strict la comfort. Am vazut ca la celelate apreciari ai folosit "mai sportiva", "mai puternica", dar la confort ai zis simplu "confortabila". Asadar este mai confortabila decat M si A sau nu?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai parerea o sa fie ok :blink: e barca imi place. nu se compara cu 3.

 

o sa am aceiasi parere cu a ta despre consum lol

55122[/snapback]

 

 

sa pui musai niste poze si date despre masina. ca-s taaaaaare curios ce ai luat...

 

si ai dat-o la schimb fara diferenta?

Link to comment
Share on other sites

mai ..... eu sincer cred ca audi e o marca care s'a ridicat muuuuuuult muult de tot fata de VW. parerea mea ca Mercedes e cea mai confortabila ( exceptand faptul ca se spune ca ar avea multe bube in electronica ).

 

Adika m'am suit intr'un c-klasse 320 aproape full option... scaunele sunt criminale... pielea e mult mai buna ca la bmw ... e misto ce sa mai ... oricum parerea mea ca intre c-klasse si seria 3 doar motorizarea superioara a bmw este un plus pt acestia din urma. nu stiu cum arata un bmw seria 3 full ..... dar oricum .... tot bmw mi'as lua !

Link to comment
Share on other sites

mai ..... eu sincer cred ca audi e o marca care s'a ridicat muuuuuuult muult de tot fata de VW. parerea mea ca Mercedes e cea mai confortabila ( exceptand faptul ca se spune ca ar avea multe bube in electronica ).

 

Adika m'am suit intr'un c-klasse 320 aproape full option... scaunele sunt criminale... pielea e mult mai buna ca la bmw ... e misto ce sa mai ... oricum parerea mea ca intre c-klasse si seria 3 doar motorizarea superioara a bmw este un plus pt acestia din urma. nu stiu cum arata un bmw seria 3 full ..... dar oricum .... tot bmw mi'as lua !

55131[/snapback]

 

Mie mi s-a parut ca un serie 3 full options arata mai bine decit un mercedes c-klasse. Al meu e full options.

post-675-1131144692_thumb.jpg

post-675-1131144726_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pfft, nu are Navi Pro deci nu e full :) Trapa are?

55152[/snapback]

 

Din pacate la data aia (July 2002) Navi Pro nu era disponibil decit pe 5 series si acolo numai pe unele modele(530d, 535i, 540i) si bineinteles seria 7.

Sa-mi fie cu iertare dar In Luxemburg full options nu include si trapa (nici nu ma mir la vremea care e aici). Daca stau sa ma gindesc nici nu am vazut prea multe masini cu trapa, lumea are cabrio. :blink:

Link to comment
Share on other sites

ah si ontopic: masinile audi nu-mi plac in mod deosebit.. mi se par tare lipsite de personalitate, spatiul interior este excelent, interiorul plin de materiale de buna calitate insa design prea conservator pentru mine... insa au super motoare (in special TDI-urile sunt criminale) iar sistemul quattro este excelent dupa cum stim cu totii.

momentan imi plac bmw-urile pentru agresivitate si sportivitate dar am un respect deosebit si pentru tot ce vine din Stuttgart... probabil cand voi imbatrani voi fi deja un fan convins si poate un client fidel.

Link to comment
Share on other sites

On topic-

 

cu diverse ocazii m-am urcat in toate dr detin BMW asa incat poate o sa fiu subiectiv...

deci, e greu de tot de comparat comfortul pentru ca masinile in care am urcat erau in clase diferite (e-klasse, c-klasse, A4- 1.8 T, BMW 3, etc) si mai ales cu pachete diferite de la piele full pana la standard... acei oameni care analizeaza confortul cred ca se refera la confortul ca idee generala si nu neaparat la modul in care poti sa-ti asezi scaunul (care e perfect la toate)... cred ca e vorba de intregul feeling si BMW pare usor inconfortabila pentru ca e mai sport, adica automat suspensie reglata altfel si toate acele mici diferente care creeaza acest feeling...

de exemplu o masina total inconfortabila este VW Passat modelul vechi (cocosatul cum i se spune)... ai impresia ca zbori de pe scaun mereu si faci bratu mare la cat strangi volanul in viraje...:blink:

una peste alta este vorba doar de marketing tocmai pentru a acoperi mai bine segmentele de piata... un neamt mi-a zis odata ca mercedes e in general o masina de firma pe care o plateste firma pentru angajatii sai de top pe cand BMW este un moft pe care daca il vrei il platesti pentru ca e ceva exclusiv in general asociat tanarului de succes care vrea sa fie altfel decat restul... audi nu aparea in aceasta ecuatie nicaieri pentru a nu are o identitate distincta si desi la inceput a pistonat ceva pe sportivitate a pierdut in fata BMW si acum se repozitioneaza... oricum sunt morti de cand i-a luat VW pentru ca foarte multi occidentali spun ca nu ar da un car de bani pe audi care nu e decat un volkswagen mai scump... una peste alta deja e vorba doar de perceptii si imagini de marketing...

Link to comment
Share on other sites

Waw. Saru`mana boieru. Un raspuns cat 20. Si-mi mai si place tot ce zici tu acolo  :) Incredibil de ontopic :blink:

55194[/snapback]

Cred ca este greu de dat un raspuns la intrebarea ta. In primul rand, ce inseamna comfort in ceea ce priveste masina: sa nu simti cum ajunge de la 0 la 150 km\h, sa nu simti denivelarile din soselele patriei, sa nu simti curbele cu 150 la ora, etc. Deci e greu de dat un raspuns la o intrebare care ... e mai multe de fapt :)

Ce pot sa iti spun, ca intre BMW si Audi, dincolo de aspectul subiectiv (imi place asta sau cealalta) BMW sta mai bine pe strada. E ceva greu de descris in cuvinte, insa diferenta exista. Ca si nivel de zgomot, motoarele VAG sunt mai zgomotoase, insa isi fac bine treaba. Despre Mercedes, nu am condus asa mult unul ca sa pot sa il confrunt cu celelalte 2.

Link to comment
Share on other sites

Am citit ocazional prin reviste, teste comparative intre BMW si rivalale sale Mercedes si Audi.

In general, BMW puncteaza la capitolul sportivitate iar celelalte la comfort. As dori sa aud si parerile celor care s-au plimbat si cu Metz sau Audi. Este adevarat ca sunt mai confortabile sau este pur si simplu o idee preconceputa, care tinde, in mod subiectiv sa acorde un plus marcilor rivale, avand in vedere ca BMW si-a creat un renume prin sportivitatea sa? Adica, trebuie sa abie si ele ceva in plus, caci nu pot scrie la revista ca BMW e mai presus la toate, nu?

55106[/snapback]

 

Fara indoiala BMW nu este mai presus de toate si nici nu are cum sa fie in conditiile de acerba competitivitate din ziua de azi. Fara a minimaliza rolul « confortului » as spune ca spre deosebire de altele, BMW este o masina armonioasa in care performanta se imbina cu confortul si cu multe altele, intr-un fel aparte greu de gasit la alte marci.

 

Testele comparative intre BMW si rivalale sale au scos in relief de cele mai multe ori un minus la asa numitul confort (fahrcomfort) in special la suspension load (federungbeladen) unde BMW a punctat mai putin decit rivalele sale. La asta s-a mai adaugat si operarea echipamentelor de bord, care chiar daca nu face parte din categoria « confort » se asociaza cu aceasta si unde Idrive-ul BMW a fost gasit mai dificil de folosit decit i.e. MMI lui Audi de cei mai multi dintre utilizatori.

 

Recent pe parcursul a 5000 km Germania, via Franta si Spania, Germania, revista Auto Motor und Sport a facut un test foarte comprehensiv a nu mai putin de 11 marci la mittelclasse. S-au testat foarte amanuntit cele mai populare masini diesel :

 

1. BMW 320d

2. Mercedes C220 CDI,

3. Audi A4 2.0.TDI,

4. VW Passat 2.0TDI,

5. Alfa Romeo 159 JTDM,

6. Ford Mondeo 2.2TDCI,

7. Peugeot 407 2.2 HDI,

8. Honda Accord 2.2 CTDI,

9. Toyota Avensis 2.2 D-CAT,

10. Opel Vectra 1.9 CDTI

11. Saab 9-3 1.9 TID.

 

S-au masurat diverse chiar si pozitia tetierelor si vizibilitatea oferita de acestea intr-un cadran de 360grade. Imi pare rau ca nu pot sa reproduc articolul, pe care il gasesc foarte interesant, dar am sa incerc sa scanez tabelul cu caracteristicile tehnice si rezultate testului comparativ spre informarea voastra , de unde fiecare poate sa isi extraga datele care ii intereseaza, fie ele de confort sau de alta natura.

 

Din tabel nu e greu de observat ca la capitolul confort din cele 3 (BMW, Mercedes si Audi) cel mai sus puncteaza Mercedes 87/100, urmata fiind de Audi 84/100 si BMW 82/100. De unde provine diferenta ? Bineinteles ca de la suspensie. BMW ia 8/15, fata de Mercedes 13/15 sau Audi12/15. In continuare Mihai cred ca va fi surprins sa afle, ca cea mai confortabila masina la clasa asta nu este nici una din cele 3 ci … Peugeot 407care ia 88/100. :blink:

 

Cu toate astea din cele 11 marci NUMAI UNA a fost declarata SEHR GUT (FB) si aia nu a fost nici Mercedes nici Audi ci …. B M W (320d). As dori sa va uitati o secunda si la partea de Driving Safety (Fahrsicherheit) unde BMW are 82/100 fata de Mercedes 77/100 sau Audi 70/100 ….. he he 12 puncte ….este o mare diferenta….confortul ca, confortul, da’ ce facem cu condusul ?  Si fiind ca veni vorba de condus v-ati fi imaginat vreodata ca AlfaRomeo 159 e mai safe ca toate ?

post-675-1131218785_thumb.jpg

post-675-1131218852_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Skytalker777 foaaaarte interesant ce zici tu acolo. Si bineinteles ca BMW n-are cum sa fie mai presus chiar la toate, insa tot aveam impresia ca datorita sportivitatii BMW-ului, revistele se chinuie le scoata si pe celelalte in fatza prin ceva. Dar acum m-am linistit. Oricum diferentele nu sunt asa de mari. THX alot :blink:
Link to comment
Share on other sites

A caracteriza o masina strict dupa confort mi se pare extrem de dificil. Intr-un fel vede confortul unul de 1.60 fata de unul de 1.90. Perceptia confortului este subiectiva si depinde de fizic, varsta, statut social, etc.

 

Daca sportivitatea, gradul de finisare, ergonomia pot fi apreciate aproape obiectiv, confortul este prea subiectiv.

 

Am facut un test drive cu noul Kia Rio. Eu si o prietena. Ea a apreciat ca fiind foarte confortabila directia. Eu din contra, am considerat-o periculoasa si neplacuta . Este supra asistata, se manevreaza prea usor si nu ai nici un feedback de la trenul de rulare al masinii.

Realist nu cred ca sint diferente reale de confort intre BMW, Audi si Mercedes.

 

Daca vrei sa-ti placa cum cum se aude cind se inchide portiera ia-ti Mercedes, daca vrei sportivitate ia-ti BMW si daca vrei confort mergi aici :blink:

 

Later Edit :

Am uitat de Audi. Daca vrei Audi, ia-ti tot BMW :)

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

oricum eu zic ca nici macar nu trebuie sa te uiti la Audi... comparatia si de fapt alegerea este doar intre BMW si Mercedes... aceste 2 masini reprezinta totul iar Audi e doar un hibrid care de cand a pus VW mana pe el devine din ce in ce mai mult o masina populara si atat...:) nu am nimic cu Audi personal si chiar imi placea acum cativa ani dar mi s-a luat de cand cu populismul..:blink: intr BMW si Mercedes nu vad diferente semnificative dar in linii mari Mercedes a pierdut competia... de fapt cred ca totul pleaca de la noi ca oameni... un psihiatru spunea ca devenim fiare la volan indiferent de masina si efectiv dam in nebunie... e testat si pe prietena mea care conduce ca o posedata pana si duminica cand nu mergem nicaieri in graba si nu-i problema daca intarziem...:) e, plecand de la asta BMW castiga pentru ca pune mai bine in valoare fiara din tine...:) mercedes era ceva atunci cand automobilul era un lux in care te urcai imbracat la alb si-ti puneai manusile cand conduceai... BMW e parte din felul nostru de a fi... desigur e si mult marketing la mijloc dar una peste alta klar BMW uber alles! .... Si ca tot intrebai de masinile astea 3 a fost o analiza in autoghid parca exact cu cele trei marci pe motor diesel la 2 litri si BMW a castigat (320 d) tocmai prin sportivitatea mult peste cea a concurentei chiar daca la confort Mercedes a fost prima si la eficienta pret per punct Audi castiga...
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca audi a urcat mult in top in ultima vreme....

 

in fine....

 

ati vazut emisiunea de pe realitatea parca in care unu imbracat la costum critica bmw seria 7 ??? cum ca ... idrive-ul e groaznic.... forma masinii e groaznica .... nu mai retin la ora asta ce mai e groaznic...... spre deosebire de mercedes si audi of course ... ca a specificat aurolacu !!!

 

eu cred ca aia a fost anti reclama la bmw mai ales ca a fost facuta la crown plazza hotel- acolo langa merc ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.