Jump to content

BMW vs Mercedes vs Audi


Mihai

Recommended Posts

Acum nici la BMW nu mai sunt ceasurile portocalii. Ziua sunt albe si noaptea, bineinteles, portocalii :rofl: Dar mie imi plac asa pentru ca se incadreaza in restul luminilor ambientale care sunt si ele tot acel soi de portocaliu.

Cred ca sunt facute pentru PDL-isti :LMAO: , pishamash pe portocaliul lor. O culoare mai de kkt nu puteau alege astia de la BMW.

Link to comment
Share on other sites

portocaliul ala nu e ales pentru aspect, ci sunt niste studii legate de efectul culorii aleia noaptea la drum lung, nu e asa.. pus gen.. hai sa pun ceva portocaliu.

Cine a mers noaptea mult si cu alte marci care nu au culoarea asta stiu diferenta..

Da vorbesc de mers ore si ore, asta dupa ce ai condus o zi intreaga..

iti spun eu ca dupa o treaba dinasta te caci pe el de leduri, neoane, lumini albastre si alte fantezii..

Link to comment
Share on other sites

Sincer vorbind,nici rosul de la audi nu e urat; am observat o chestie insa pe audi a 6 (cred ca si pe a4) care e prea luminat la interior, au pus lumini si la reglajul de la gurile de aerisire si la manerele interioare ale usilor...dupa parerea mea cam prea multe lumini in interior!! Bmw si mercedes nu prea au asa ceva.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cine ti-a zis ca la BMW nu sunt lumini la gurile de aerisire si la manerele de la usi?

La F01, F10, etc, pachetul de lumini interioare include pe langa clasicele leduri din plafoniere si luminile cascada de pe usi care ilumineaza manerul de deschidere, cotiera si buzunarul de la usa, pe toata lungimea usii. Arata superb, discret, nu deranjeaza cu nimic si fac o ambianta luminoasa cum rar mi-a fost dat sa vad in vreo masina.

Link to comment
Share on other sites

Desi pana acum am avut o parere fff buna de merc s-class, ieri am avut ocazia sa testez un s320cdi 2008 long base cu scaune individuale spate, pot sa zic ca sunt profund dezamagit. Interiorul si pe 7-ele precedent mi se pare mai bine gandit, s-ul da senzatia de lux dar parca nu se potriveste cu exteriorul, scaunele spate, gadgeturile putin dar si exteriorul sunt impresionante. In rest nu prea au acordat atentie detaliilor, sub capota ai impresia ca au lucrat chinezii, la portbagaj am impresia ca au folosit materiale reciclabile, nu difera cu nimic fata de un c-class. Cutia este foarte confortabila. Impresia dupa condus este fada si neimpresionanta pentru o masina asa scumpa

 

Nu am termeni de comparatie, dar facand o mica analiZa cu actuala mea masina, un e39 este mai atent gandit, asta poate datorita faptului ca masinile sunt gandite, proiectate in timpuri diferite, una inaintea crizei iar alta parca cu reducerea costurilor. Dau un exemplu aleator, sasiul la un e39 este vopsit integral, la un S se poate vedea imediat cum ridici placajul la roata de rezerva ca au redus costurile. Poate ma asteptam eu la prea multe. Poate o fi bun doar sa te lauzi cu exteriorul si sa o conduci batraneste, ascultand sistemul audio cristalin, fara a analiza toate nimicurile. Vreau sa incerc neaparat si a8-ul

Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

vai cate mi-ar strani bre d-rive, un 6.3 AMG, nu mai zic de SLS sau SLR :rolleyes:

 

Bine, in rest, chiar nu mi-as lua MB, nu sunt compatibil cu filosofia lor de brand... desi C-ul, mi se pare mai reusit decat e90-ul.

Link to comment
Share on other sites

Avem in trupa si un S cu ceva kit AMG pe el si in afara de faptul ca suna bine esapamentul, nu prea e nimic notabil la masina aia. Fuge nu zice nimeni dar l-am provocat la liniuta cu F-ul meu cu motor de tractor :)

 

Eu ma refeream la masinile obisnuite de la MB. Ca si la Audi dealtfel.

Ca asa, si BMW, si Merc si Audi, au niste modele de la care nu m-as da cu nimic inapoi si le-as lua fara sa stau pe ganduri. Inclusiv S3 :p

Link to comment
Share on other sites

Ai bre, ma iei si tu cu imaginea si cu statutul? Voi, asa, cam pe ce lume traiti?

Pai ce ma, eu ma duc la nunta de manelisti sau activez in showbiz care e plin de retarzi si parveniti?

 

Masina ti-o iei sa iti ofere TIE satisfactii si nu spre admiratia, invidia si placerea altora.

Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta eu traiesc pe alta planeta pentru ca inca mai pot sa rationez corect si sa nu ma las influentat de lumea sociala cu toate porcariile ei.

 

1. Ai o problema daca tu crezi ca cineva isi cumpara un S pentru statut sau din nevoie. Isi cumpara un S pentru ca aia vrea el, din vari motive.

2.Ai inca o problema daca tu crezi ca S nu poate fi sau a fost creata ca o masina de imagine si nu ca una care sa ofere satisfactii si soferului.

 

Exemplul cel mai clar din punctul asta de vedere il ofera BMW. Iti arata atat o imagine buna (cum place unora pentru a-si cultiva egoul) si iti ofera si satisfactii dpdv conducere.

 

 

Daca imi iau un S vechi de cativa ani la un pret destul de accesibil, arata cat de realizat sunt si ce statut am? Mai sa fie... Asta eu am intalnit-o doar in cazul tiganilor sau a frustratilor analfabeti si inculti care si-au luat suturi in fund de la toti vecinii si au plecat si ei pe afara cu doua pitsipoance si au facut bani de o masina din asta de prestigiu, sh si revine acasa sa arate tuturor fraierilor ingineri care lucreaza cinstit, cat de prosti sunt.

Link to comment
Share on other sites

Ingineri cu S klasse mai greu...

Sa iti dau exemplu in Constanta cine are S. Propietari de restaurante , de silozuri,cladiri inchiriate , camatari , etc....pai toti umbla 99% din timp singuri in masina , nu au nevoie de ditai masina . Si majoritatea sunt S320 si S350 , le-au luat pentru imagine, pentru mine e clar.

Ca mai sunt si fani ai marcii sau care le iau pentru siguranta si confort nu ma indoiesc , dar de nevoie sau pentru placerea condusului cred ca nici macar unul.

Link to comment
Share on other sites

Pai bun. Si noi, astia normali, ce facem? Adoptam cu sens de lege faptul ca o masina gen S e masina de cocalari pentru ca in Constanta sau in Romania majoritatea posesorilor sunt din astia?!?

 

Nu inteleg. Care e problema ca ala circula singur intr-o masina asa de mare? Ai folosit o asemenea masina? Iti ofera un confort premium din toate punctele de vedere si de ce sa nu profiti de el?

Asa, daca ala tot merge singur, cel mai bun ar fi un scuter cu un loc de 50cmc :p

 

 

Ratiunile pentru care cineva alege o anumita masina sunt multe si complexe. E aiurea sa facem noi tipare doar pentru faptul ca sunt niste cocliti care-si cumpara acele masini.

 

Te-ai gandit cati dintre cei enumerati de tine si-au cumparat acele masini noi, de la Mercedes? Te asigur ca putini. Aia sunt oameni de mana a doua si masinile tot la mana a doua si le cumpara.

Cand iti doresti un BMW dar nu ti-l permiti nou, e ok sa-l cumperi la mana a doua dar iei un 1, un 3, maxim un 5 pentru spatiu si confort dar cand vrei sa pari ceea ce nu esti si sa arati ca te-ai pricopsit si vrei sa moara de ciuda dujmanii, atunci iti iei un S second...

Just my 2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Desi pana acum am avut o parere fff buna de merc s-class, ieri am avut ocazia sa testez un s320cdi 2008 long base cu scaune individuale spate, pot sa zic ca sunt profund dezamagit. Interiorul si pe 7-ele precedent mi se pare mai bine gandit, s-ul da senzatia de lux dar parca nu se potriveste cu exteriorul, scaunele spate, gadgeturile putin dar si exteriorul sunt impresionante. In rest nu prea au acordat atentie detaliilor, sub capota ai impresia ca au lucrat chinezii, la portbagaj am impresia ca au folosit materiale reciclabile, nu difera cu nimic fata de un c-class. Cutia este foarte confortabila. Impresia dupa condus este fada si neimpresionanta pentru o masina asa scumpa

 

Nu am termeni de comparatie, dar facand o mica analiZa cu actuala mea masina, un e39 este mai atent gandit, asta poate datorita faptului ca masinile sunt gandite, proiectate in timpuri diferite, una inaintea crizei iar alta parca cu reducerea costurilor. Dau un exemplu aleator, sasiul la un e39 este vopsit integral, la un S se poate vedea imediat cum ridici placajul la roata de rezerva ca au redus costurile. Poate ma asteptam eu la prea multe. Poate o fi bun doar sa te lauzi cu exteriorul si sa o conduci batraneste, ascultand sistemul audio cristalin, fara a analiza toate nimicurile. Vreau sa incerc neaparat si a8-ul

Ai mers si cu seria 7 ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.