Jump to content

De ce vibreaza volanul cand franez?


Recommended Posts

@ the_rifle . Reformuleaza si tu ca nu se intelege nimic.... In afara de pedalele din podea mai ai si alte pedale ?

 

Imi pare rau daca nu m-am exprimat bine dar din pacate nu ma stiu cu mecanica, sunt mai la inceput cu termeni folositi in service. Am apelat la voi sa-mi fac o parere inainte sa ajung cu masina la mecanic .Masina pana acuma doua saptamani nu a avut nici-o problema totul a inceput dupa ce am mers pe un drum mai rau de tara plin de gropi . La inceput zgomotul a fost mai slab si sa accentuat cu timpul .Repet cel mai rau face la gropile mici si dese parca atunci cand iau o groapa mai mare (ca nu ai cum sa le feresti pe toate) nu ii zgomotul asa puternic . Astea sunt simtomele ''dom doctor'' :bashwall:

 

 

 

@ chriss .Hai ca asta-i ok, fata de mary-flo ala (sau cam asa) care n-auzise de virgula

 

'Domnule' usser @chriss haideti sa incercam sa avem macar putin respect intre noi, cei de pe forum chiar si cu cei care au mai putine posturi .

 

 

@batory. bucsile mari sau pivot ,insa ar putea fi si caseta sau un cap de bara

 

Ma gandesc , ca nu se strica caseta de directie de la 2 km de drum prost <_< ,mai degraba ii o bucsa ceva dusa pe la directie. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 389
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

'Domnule' usser @chriss haideti sa incercam sa avem macar putin respect intre noi, cei de pe forum chiar si cu cei care au mai putine posturi .

 

Te iei de mine care tocmai "ti-am luat apararea"?

 

Pune si tu niste virgule ca sa se inteleaga ce scrii si nu se va mai lua nimeni de tine <_< Nu trebuie sa stii termeni folositi in service-uri ca sa pui o virgula si un punct din loc in loc.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi sa parut am spus ceva de rau la adresa ta si daca am facut-o a fost fara intentie si imi cer scuze <_< . Si promit ca o sa folosesc de acuma inainte . ...si , ,,,, daca si tu o sa fi on topic .Adica sa-ti spui si tu parerea referitor la bataile de la directie pe care le am la masina.
Link to comment
Share on other sites

1. Ai verificat discurile nu sunt ovalizate, nu fuleaza? Asta ar fi principala cauza mai ales daca sunt uzate e foarte posibil sa se fi deformat. Verifica sistemul de franare, schimba daca ai uzate discurile si placutele de frana, recomandabil ATE, oricum aceste piese sunt consumabile si nu ai ce sa pierzi daca le inlocuiesti.

 

2. Ai verificat jocurile, bucsile, pivotii, amortizoarele sunt ok? Caseta de directie cum se prezinta? - desi nu prea cred sa fie aici buba, dar la un drum denivelat uzura sistemului de directie induce si vibratii in volan.

 

3. Cum arata anvelopele tale? Daca sunt uzate la limita poti de acolo sa ai aceste vibratii sau daca ai pleznit cordul anvelopei, dar in acest caz ar trebui sa vibreze volanul si la mersul liber verifica si asta.

Link to comment
Share on other sites

2. Ai verificat jocurile, bucsile, pivotii, amortizoarele sunt ok? Caseta de directie cum se prezinta? - desi nu prea cred sa fie aici buba, dar la un drum denivelat uzura sistemului de directie induce si vibratii in volan.

 

Poti sa detaliezi un pic cum se verifica busile? Maine o sa am ocazia sa ma bag pe sub masina si as vrea sa verific tot ce se poate. Ma duc la cineva care are rampa sa "mesterim" (sa traiesti maestre! <_<) pe la masini.

Link to comment
Share on other sites

1. Ai verificat discurile nu sunt ovalizate, nu fuleaza? Asta ar fi principala cauza mai ales daca sunt uzate e foarte posibil sa se fi deformat. Verifica sistemul de franare, schimba daca ai uzate discurile si placutele de frana, recomandabil ATE, oricum aceste piese sunt consumabile si nu ai ce sa pierzi daca le inlocuiesti.

 

2. Ai verificat jocurile, bucsile, pivotii, amortizoarele sunt ok? Caseta de directie cum se prezinta? - desi nu prea cred sa fie aici buba, dar la un drum denivelat uzura sistemului de directie induce si vibratii in volan.

 

3. Cum arata anvelopele tale? Daca sunt uzate la limita poti de acolo sa ai aceste vibratii sau daca ai pleznit cordul anvelopei, dar in acest caz ar trebui sa vibreze volanul si la mersul liber verifica si asta.

 

 

1.Discurile si placutele sunt bune mai ales discurile,care cred ca au fost schimbate de fostul proprietar ,sunt discuri ventilate si nu au uzura vizibila.

 

2.Nu am verificat articulatia , intradevar se simte si in volan ceva vibrati, mai ales pe piatra cubica( la mine in oras sunt foarte multe strazi pavate cu piatra cubica) daca las volanul liber se misca singur cativa milimetri stanga-dreapta.

 

Totusi cand conduc pe asfalt bun la drum intins nu imi face probleme de nici un fel la directie.

 

3.Anvelopele sunt bune pot sa zic ,uzura cam 60% inca le am pe cele de iarna care le voi schimba curand cu anvelope de vara .

 

Cam ce simtome ar avea o caseta de directie cu probleme ?????

Link to comment
Share on other sites

Poate fi si caseta de directie dar sa speram ca nu.... Geometria ai verificat-o ?

 

de la geometrie nu vibreaza volanul, totusi esti sigur ca nu sunt ovalizate discurile, daca au fost schimbate de vechiul proprietar si s-au pus unele pe producator acestea sunt foarte slabe calitativ si atunci de aici ti se trage, de vazut cu ochiul liber nu poti sa vezi deformatiile discului.

Link to comment
Share on other sites

verifica discurile pe un strung ca asa am facut si eu si erau ovalizate mentionez ca la mine se simtea de la 60km/h in sus cand franam . Daca iti tremura volanul stanga dreapta sigur sunt discurile , dar daca ai alt tip de vibratie ar mai putea fi bucsele de la brate sau joc in caseta ( dar daca ai avea joc in caseta sar auzi obataie sau ti-ar trage directia ) Iar daca iti vibreaza pe drum drept fara sa franezi verifica jentile sa nu fie strambe sau sa fie dezichilibrate
Link to comment
Share on other sites

Nu mai stiu ce sa zic acuma ,deja ma gandesc ca ii caseta defecta <_<

 

Cu franele nu am probleme sesizabile, nu imi tremura cand franez .

 

 

Ce ma deranjaza este cum am mai spus , o bataie singura pe fiecare parte a directiei ,stanga si dreapta (o bataie singura ma refer ca nu troncane din toate incheieturile ) si cel mai deranjant este pe piatra cubica la viteze mici 20-30km/h sau cand trec peste un capac pt canale ,imi fura putin si volanul,repet cand franez nu am nici-o problema oricat de incet sau tare as merge.La viteze mari am probat de la 50-180km/h se comporta foarte bine pe drum bun.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Se pare ca am si eu problema asta.... pe la 120-140 km/h cand franez imi tremura usor volanul.

Am montat distantiere recent si cand am iesit sa le testez am observat "minunea".

Discurile fata schimbate/ placute fata schimbate / etrieri fata schimbati.

S-a mai schimbat si cauciucul de la nu stiu ce rahat de pe fata... 8 la numar.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Scuze ca nu am citit prea multe posturi anterioare ca sa observ acolo posibile cauze. Am observat ca imi trepideaza si mie volanul la franare de pe la ~100 kmh in sus. Discuri si placute am noi, schimbate in urma cu aprox 4000 de km. Discuri Brembo, placute TRW. Ce altceva ar putea fi? Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.