BMWClub: Ce motorina folositi ? - BMWClub

Jump to content

• 31 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Ce motorina folositi ? lasati si un feedback !

Poll: ce motorina folositi! (1542 member(s) have cast votes)

Motorina

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#41 User is offline   Cristi.MD 

• ...
  • Group: Members

Posted 02 August 2008 - 00:47

lukoil , OMW , dar in general, in oras merg pe lukoil, si extraurban cu omw.... (imi sunt in drum), in oras am consum de 12% extraurban am 6,5%
0

#42 User is offline   xpander 

• Membru
  • Interests:etc

Posted 02 August 2008 - 18:49

am votat lukoil, pt ca nu stiu cum se face dar de fiecare data cand am bagat de la ei masina trage mult mai bine si consumul scade (aprox acelasi efect pe care-l are motorina din austria, germania, etc). Pe benzina lukoil am scos un consum de 7% (pe ruta bucuresti-bacau-350km) cu motor de 2500cmc, 192cp, viteza in afara localitatii 140-160 cu cateva varfuri de 180 si in localitate 70-80. Si eu am fost la fel de uimit.. chiar daca abia schimbasem ulei/filtre.

de rompetrol stiu din surse interne ca baga 2 aditivi, 1 pt consum si celalalt pt curatare. depinde de fiecare motor in parte cum reactioneaza la aditivi.. un prieten cu a8 a trebuit sa schimbe injectoarele de la motorina rompetrol. altii sunt f multumiti, depinde si de unde baga fiecare.

aditivii de la petrom sunt de calitate mai slaba decat cei omv, dar benzina/motorina e aceeasi. diferenta de calitate e probabil din cauza ca aditivii omv sunt adusi din austria.

ps: sunt singurul care am observat ca in germania/austria/etc exista la pompe un singur fel de diesel pe care scrie "DIESEL" ? La noi vad ca functioneaza vrajeala cu "motorina euro-x" :twoup:

This post has been edited by xpander: 02 August 2008 - 18:53

0

#43 User is offline   dracula 

• Membru
  • Interests:BMW

Posted 03 August 2008 - 11:00

votat Petrom. Masina se comporta la fel si la petrom si la omv.
la rompetrol creste consumu putin dar creste, mol face zgomot motoru...
0

#44 User is offline   chriss 

• Fan

Posted 05 August 2008 - 12:48

Scuze ca ma bag aiurea, dar se poate face un topic d-asta cu votauri si pentru benzina, exact la fel? Daca este deja, imi cer scuze, si as fi recunoscator pentru un link..
0

#45 User is offline   B0B 

• Nou venit
  • Pip

Posted 05 August 2008 - 13:55

OMV - Premium Diesel. Ma astept ca ceea ce este dat drept EURO 5 sa fie macar EURO 4. Cat despre cea care se vinde ca si EURO 4 ... God helps...
0

#46 User is offline   Azeea 

• Membru

Posted 05 August 2008 - 14:06

Petrom Euro 4 - vara si Rompetrol - iarna
0

#47 User is offline   icsulescu 

• Membru

Posted 10 August 2008 - 00:12

1 - OMV sprint diesel
2 - MOL - EVO diesel (euro 5) :twoup:
0

#48 User is offline   Stefann 

• Cappo di Tutti Capi
  • Interests:Telefoane,masini,bani si fete !

Posted 24 August 2008 - 02:18

Nu inteleg logica asta . Daca ai 320d , euro3 , ce logica are sa bagi euro 4 sau euro 5 ? Hai ca euro 4 inteleg , ca nu se mai comercializeaza/produce euro3 ...... dar sa bagi euro5 in motor euro3 este un pic de prostie . Are alte calitati , nu este conceputa pentru motorul asta . Nu ii face bine ..... si pe langa asta se si duce o idee mai repede decat una euro 4.

De ce e lumea asa incantata cand alimenteaza cu euro5 o masina euro3 sau euro4 ?

Mie imi pare rau , eu alimentez de la Rompetrol , doar euro4 , dar daca as putea/avea de unde , as alege un euro3 oricand.
0

#49 User is offline   schubert 

• Începător
  • Group: BMW Club
  • Interests:Formula 1

Posted 24 August 2008 - 11:07

Omul, poate sa pune ce tip de motorina ii permite buzinarul...!
De daunat nu-i va dauna motorului...! Numai ca este aditivata...!
0

#50 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 24 August 2008 - 11:44

View Postschubert, on 24/Aug/2008, 12:07, said:

Omul, poate sa pune ce tip de motorina ii permite buzinarul...!
De daunat nu-i va dauna motorului...! Numai ca este aditivata...!

cea euro 5 cica ar avea mai putin sulf ..ciudat e ca pe afara nu prea exista la motorina diferenta euro4-5 ////e motorina si atat...Eu nu cred ca la noi respecta cineva vreun coeficient de cifra octanica ...din acelasi motiv pt care nimic in tara asta nu respecta vreo regula europeana!..
de cand am luat masina asta folosesc doar motorina euro 4 de la mol ..cu mici exceptii am bagat omv sprint diesel si masina a tras mai prost ...nu cred ca e placebo !
0

#51 User is offline   mario_internationalu 

• Începător

Posted 24 August 2008 - 21:16

am bagat de la mol de curiozitate si aveam impresia ca merg cu 320d nu cu 330d, cea mai proasta... nu mai tragea masina, horcanea motorul ca la 320d... de consum nu mai zic... deja ma gandeam la ce e mai rau :twoup: dupa ce am pus omv sprint d si-a revenit total... OMV ramane pe locu` 1... si rompetrol e bun dar e putin mai zgomotos motorul.

This post has been edited by mario_internationalu: 24 August 2008 - 21:17

0

#52 User is offline   Bogd 

• Începător

Posted 24 August 2008 - 21:19

Tot de la Mol am bagat si eu si am blestemat cateva zile pana si-a revenit motorul :|
0

#53 User is offline   padrez 

• Începător

Posted 24 August 2008 - 23:05

View Postmario_internationalu, on 24/Aug/2008, 22:16, said:

horcanea motorul ca la 320d...

motorul de la 320d nu "horcane" :twoup:
0

#54 User is offline   icsulescu 

• Membru

Posted 24 August 2008 - 23:34

View PostStefann, on 24/Aug/2008, 02:18, said:

Nu inteleg logica asta . Daca ai 320d , euro3 , ce logica are sa bagi euro 4 sau euro 5 ? Hai ca euro 4 inteleg , ca nu se mai comercializeaza/produce euro3 ...... dar sa bagi euro5 in motor euro3 este un pic de prostie . Are alte calitati , nu este conceputa pentru motorul asta . Nu ii face bine ..... si pe langa asta se si duce o idee mai repede decat una euro 4.

De ce e lumea asa incantata cand alimenteaza cu euro5 o masina euro3 sau euro4 ?

Mie imi pare rau , eu alimentez de la Rompetrol , doar euro4 , dar daca as putea/avea de unde , as alege un euro3 oricand.

nu e nici o logica...ideea este sa incerci sa ii oferi masinii tale ce e mai bun, asta in cazul in care iti pasa...daca tu nu crezi ca e nici o diferenta ia motorina din aia de Raba Roman si baga ca merge...
Daca tu crezi ca in Ro sunt respectate standardele te inseli...eu bag euro 5(nu mereu) in speranta ca are calitatile celei euro 4(macar)
Si dupa logica ta ca in functie de euro motorului este si combustibilul...la dacie ce ar trebui bagat...sau sa te intreb altfel...cate masini euro 5 ai vazut?
0

#55 User is offline   Cristi.MD 

• ...

Posted 29 August 2008 - 13:50

motorina euro 4 are mai mult sulf decat cea euro 5... una are 0.00005% si cea euro 5 are 0.000015%...
0

#56 User is offline   Ender 

• Membru

Posted 29 August 2008 - 22:49

Eu pun de la OMV si pana acum nu am avut probleme. Incercati oricum pe cat posibil sa alimentati de la statiile mai nou construite care inca nu au mizerii depuse pe rezervoare.
0

#57 User is offline   cable guy 

• Membru

Posted 01 September 2008 - 14:43

View PostStefann, on 24/Aug/2008, 03:18, said:

Subscriu. Cand am cumparat masina din reprezentata (SH) mi sa recomandat sa nu bag euro 5 daca pot cumpara euro 4 deoarece aditivii care ii are in plus se pot depune si dauna motorului. Nu ma pricep tehnic, dar cand cineva avizat imi zice mai ieftin=mai bun... deobicei urmez sfatul :twoup:
0

#58 User is offline   Stefann 

• Cappo di Tutti Capi
  • Interests:Telefoane,masini,bani si fete !

Posted 01 September 2008 - 14:51

View Postcable guy, on 1/Sep/2008, 15:43, said:

View PostStefann, on 24/Aug/2008, 03:18, said:

Subscriu. Cand am cumparat masina din reprezentata (SH) mi sa recomandat sa nu bag euro 5 daca pot cumpara euro 4 deoarece aditivii care ii are in plus se pot depune si dauna motorului. Nu ma pricep tehnic, dar cand cineva avizat imi zice mai ieftin=mai bun... deobicei urmez sfatul :twoup:

Daca asa ti-a recomandat si cand ai cumparat masina de afara , nu mai are rost sa insir aici eu nimic . Este logic si normal.

Vorbeam in general de masinile diesel , care se stie ca sunt mai pretentioase , nu de dacii.

In orice caz , discutam aici de ce sa bagam euro4 in loc de euro5 si vine cineva si spune sa bag de la raba roman . Daca tu personal esti necunoscator si nu te pricepi intr-un domeniu , mai bine taci si stai in banca ta. Nu mai induceti oamenii in eroare , sa bage euro5 in motoare euro3 ca e cea mai buna motorina (o fi , dar nu pentru motorul lor).
0

#59 User is offline   Ciupanezu 

Posted 01 September 2008 - 15:05

Si-a spus doar parerea, nu cred ca e nevoie sa-l urechezi ca un cunoscator ce esti.
0

#60 User is offline   12CLS 

• Senior

Posted 01 September 2008 - 16:45

Rompetrol - Efix
0

Share this topic:

• 31 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3