Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

se schimba daca nu esti multumit de el. cum sa nu schimbi alta textura cand sa zicem am folosit castrol txt care nu se mai fabrica. sa fac comanda speciala sau treci pe altceva? daca simti ca uleiul pe care il folosesti nu prieste masinii, schimbi.

Cred ca una e sa-l schimbi odata si alta e sa-l schimbi mai frecvent ...

Vad ca unii pe aici li se pare lor ca se aude motorul altfel si hop il schimba ,se mai aude si cu celalalt hop iar schimbam uleiul si tot asa ....

 

Pentru fiecare motor exista o textura ideala. :)

Ce inteligent ai fost ne-ai dat peste cap :lol:

Edited by b-87-khl
Link to comment
Share on other sites

Pentru fiecare motor exista o textura ideala. :lol:

Ce inteligent ai fost ne-ai dat peste cap :)

 

Multumesc, multumesc dar cred ca v-ati dat singuri peste cap. :)

ma refeream la faptul ca producatorul indica o anumita marca de ulei si o anumita textura, de exemplu la motorul meu este indicat 10w40 acuma sa te apuci tu si sa bagi la 3 schimburi diferite 3 uleiuri diferite ca ti se pare tie ca unu e mai bun ca altul nu cred ca e ok .

Link to comment
Share on other sites

nu BMW LL04 5w 30 ai in motor? castrol edge 5w30 ai? ca in carte bmw recomanda ala LL04 de la ei ,si eu tot dinala am pus,dar trebuie sa imi fac schimbul acuma in primavara si nu stiu ce sa pun, ti-am zis ca asta il cam "mananca" . Si nu mai stiu ce sa pun...:lol:

Castrol EDGE 5w30 are LL04

Eu in carte nu am gasit nimic referitor la ce ulei sa pun.

Pe unele site-uri e recomandat Castrol 0w40,unele recomanda 5w30... :)

 

ti-am zis ca asta il cam "mananca" . Si nu mai stiu ce sa pun...:)

Cu 0W40 ai incercat?

Nu am incercat cu 0W 40 ... .pana acum doar 5w 30 am pus in el si doar ala BMW. tu ai exact acelasi motor? sau deja al tau e cel 325 cu motor mai nou de 3.0 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ma fratilor dupa atatea discutii si parlamentari m-am zapacit, ce sa bag ca vine schimbul. Pe castrol.de imi zice edge 0w40, pe castrol.uk zice 10w60. Acum am 10w60 si e foarte ok, nu papa, nu s-a innegrit, nu s-a subtiat, dar si dar lumea sustine ca e prea gros. 10w40 daca bag tot pe acolo e cu indicele pt temperaturi scazute. Ar fi bun 5w40 SLX sau TXT ca am obeservat ca au specificatii BMW LL98
Link to comment
Share on other sites

txt a fost inlocuit de EDGE

Nu chiar...

post-14-1265874390_thumb.jpg

 

nici SLX nu se mai face :)

cum am spus si mai sus EDGE

Se face in continuare SLX.

Apropo de ulei Castrol, daca vreti facut in Germania, cautati bidoane cu cod de bare care incepe cu 4. Trebuie sa aiba pe eticheta si emblema TUV.

Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

txt a fost inlocuit de EDGE

Nu chiar...

castrol_coresp.jpg

 

nici SLX nu se mai face :)

cum am spus si mai sus EDGE

Se face in continuare SLX.

Apropo de ulei Castrol, daca vreti facut in Germania, cautati bidoane cu cod de bare care incepe cu 4. Trebuie sa aiba pe eticheta si emblema TUV.

poate te referi la VW cu SLX

Link to comment
Share on other sites

txt a fost inlocuit de EDGE

Nu chiar...

post-14-1265874390_thumb.jpg

 

nici SLX nu se mai face :)

cum am spus si mai sus EDGE

Se face in continuare SLX.

Apropo de ulei Castrol, daca vreti facut in Germania, cautati bidoane cu cod de bare care incepe cu 4. Trebuie sa aiba pe eticheta si emblema TUV.

poate te referi la VW cu SLX

Da.. am luat ieri pt Audi. La BMW pun doar OEM.

Link to comment
Share on other sites

mie mi-a zis un coleg dupa forum ( nu dau nume ) care se ocupa cu piese ca uleiul 5 w 40 nu e sintetic 100% si faptul ca nu se foloseste ulei 100% sintetic este un motiv pt care pica turbinele la diesel.

cand am luat masina miau bagat la service 0w30 castrol slx profesional , la urmatoru schimb am bagat 5w30 de la bmw si am tot continuat cu el pana acuma , sincer de la ultimu schimb mi se pare ca a inceput motoru sa se auda mai pronuntat , masina are 161.000 e39 530D FL ( nu stiu dc. reali ) , uleiu nu imi consuma decat 100-200 ml la schimb, eu sincer as vrea sa il schimb sa bag ceva mai gros , dar cand colegu mia spus ca 5w40 de la bmw nu este 100% sintetic si sa raman tot la 5w30 .

o sa incerc 0w40 de la bmw sa vedem ce si cum , am vazut ca vb si de ulei negru la diesel, si al meu este negru chiar si dupa 1000 km dar asta nu insemna ca e motoru terminat .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.