Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Asta asteptai, POIUYT? :)

 

nu.. :twoup: nu inteleg de ce s-a simtit..

 

cunosc pe cineva care are 23 de ani ,din care 2 ani si ceva i-a muncit in Spania, sta cu parintii si si-a cumparat cayenne(acum 2 ani) 3.2 250de cai si de-abia are bani sa se plimbe cu el, mai mult sta prin masina prin fata blocului facand diverse lucruri,gen curata jantele, presurile...probeaza muzica...nu stiu daca isi plateste impozitul si RCA-ul .. :) in fine..

 

ca si costuri de intretinere este la nivel de M6, de fapt chiar peste (manopera la Porsche este fix dublu fata de AB, iar piesele sunt foarte scumpe, reviziile la fel), inclusiv consum de carburant de 35% urban, deci nu cred ca si-o permite orice "fomist".

 

 

depinde unde il repari..

oricum , ca achizitie un porsche cayenne este foarte ieftin.

 

de exemplu, 15.800 de euro , ti se pare scump !? :(

 

http://autovit.ro/porsche-cayenne-C12690697.html

 

un fomist se gandeste ca isi cumpara masina si atat..nu vede mai departe.

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Pai cat naiba costa de la hoti?

50-150 Ron setul.

 

Prostul nu e prost destul dacĂŁ nu e Âşi fudul.

Cu alte cuvinte, "cum sĂŁ dau bani pe d-alea pe producĂŁtor? LasĂŁ cĂŁ dau bani pe originale." :)

 

Daca da banii pe originale DE LA HOTI, nu este numai prost/fudul, este si un mare idiot!

 

Eram curios cat se cere pe o pereche de oglinzi originale furate, chiar nu aveam habar.

 

 

 

Offtopic (sau nu): M-a sunat sotia; i-au disparut un bandou si doua ornamente de parbriz. :twoup: Dauna este de 340 ron (pret reprezentanta).

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

Si o veste care ar putea alina putin suferinta: am gasit oglinzi aftermarket din sticla, tinted si incalzite pentru E9x si E87 la niste preturi care ar putea descuraja furturile (~300 de lei setul). E posibil sa se gaseasca si pentru alte modele BMW de productie recenta, ma interesez. Revin maine cu detalii.

 

Tot degeaba.

Pentru E39 Âşi E46 costa 150 Ron un set pe producĂŁtor, sunt din sticlĂŁ, ĂŽncĂŁlzite, electrice Âşi heliomate.

ÂŞi tot se cumpĂŁrĂŁ de la hoĂži.

 

Din cate stiu cele mai ieftine oglinzi de E90 pe producator sunt ~300 lei bucata si hotii le vand cu ~200. La 300/set, chiar daca nu as descuraja decat 10% din furturi macar as micsora pierderea pentru toti...

Link to comment
Share on other sites

spune'ne daca sunt similare oglinzile.. vezi ce si cum. maine astept sa'mi vina perechea de la grozadan - 660lei/perechea si tre sa'mi comand inca o pereche. ce nice sa dai 1300ron intr'o luna pe oglinzi... 
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu cele mai ieftine oglinzi de E90 pe producator sunt ~300 lei bucata si hotii le vand cu ~200. La 300/set, chiar daca nu as descuraja decat 10% din furturi macar as micsora pierderea pentru toti...

 

Nu am spus ceea ce am spus ca sĂŁ-i ĂŽncurajez pe cei care cumpĂŁrĂŁ de la hoĂži.

 

Nu am cumpĂŁrat de la hoĂži Âşi nu voi cumpĂŁra niciodatĂŁ de la hoĂži, e o chestie de principiu.

 

De la hoĂži se va cumpĂŁra oricum pentru cĂŁ mulĂži oameni care nu au bani Âşi-au cumpĂŁrat BMW-uri, aÂşa cĂŁ le reparĂŁ doar cu piese de la dezmembrĂŁri sau furate.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic (sau nu): M-a sunat sotia; i-au disparut un bandou si doua ornamente de parbriz. :twoup: Dauna este de 340 ron (pret reprezentanta).

 

 

Ieri dupa amiaza mi s-a furat emblema spate, iar pana dimineata a plecat si o oglinda ... Din aceeasi parcare a mai disparut inca o emblema de spate.

 

Sa-i ia dracu pe cei ce fura si pe cei care dau comanda!

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

le vand prin vitan ... si eu am cumparat o emblema de la filaret ultima oara 110ron parca plus 2ron/piciorus de fixare din cauciuc.

 

si emblemele de la roti mi le'a cumparat un amic din germania cam cu 1mil mai ieftin pe global

 

-- eu acum ma duc la politie ( am fost indrumat de prieteni sa fac plangere impotriva ofiterului ala la parchet pt abuz in serviciu pentru ca a facut misto samd samd ) ... oricum imi trebuie o dovada ca am depus plangerea in caz ca ma opreste politia fara oglinzi imi poate lua talonul daca nu am dovada de la politie.

Link to comment
Share on other sites

..... si eu am cumparat o emblema de la filaret ultima oara 110ron parca plus 2ron/piciorus de fixare din cauciuc.

 

 

Nu ma grabesc cu cumparatul emblemei, am inteles ca amicul caruia i-a disparut este la "a doua" in ultima saptamana. O mai las asa cateva zile.

Link to comment
Share on other sites

tocmai ce am venit de la politie ... am fost tratat foarte frumos ... stateam si'mi faceam cruce ... l'au prins pe unul cu vreo 20 de perechi de oglinzi ... cum Dzeu, deodata m'am simtit ca ma duc la politie ca la un prieten ... nu se compara cu ceea ce s'a intamplat acum 2-3 zile ... in fine ce sa zic - cinste lor.

 

eu am zis ca ma duc sa reclam chiar daca'mi fura o piulita ... stiu ca e penibil, dar asa o sa fac.

Link to comment
Share on other sites

Dacă oglinzile se mai sparg, n-am să ĂŽnţeleg niciodată ce naiba fac ăştia cu emblemele alea ...

 

Sunt furate pe comandă.

 

După nişte ani buni, lacul de pe emblemele BMW se exfoliază, aşa că ce face gibonul autohton proprietar de BMW? Dă comandă de o emblemă sh ĂŽn stare bună, 90 Ron e o sumă prea mare pentru el, nu-şi mai permite apoi ziare noi ĂŽn geam.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

mie mi le-au furat inscriptionate ... le-am pus dupaia antifurturi (urechiuse dalea) si saptamana trecuta au vrut sa mi le fure iar din fata blocului si cand au vazut ca nu ies ... mi-au spart`o pe aia de la sofer ... urat rau... n-o mai schimb ... merg cu ea asa... vad in ea si acu sigur nu mai sunt tentati sa le fure :twoup:
Link to comment
Share on other sites

La mine au incercat sa mi le fure, insa nu au reusit...am ramas insa cu o zgarietura adanca pe capota! Sa mor daca se merita sa-ti iei alta masina in afara de un Golf 2/3 sau Solenza. Ti-o zgarie ca dreaq, iti fura oglinzi, embleme, bandouri, stergatoare, aripioare, parbrize...etc...primaria iti ofera gropi si jeg pe strazi, iar din service o scoti mai rau decat ai adus-o!
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
La mine au incercat sa mi le fure, insa nu au reusit...am ramas insa cu o zgarietura adanca pe capota! Sa mor daca se merita sa-ti iei alta masina in afara de un Golf 2/3 sau Solenza. Ti-o zgarie ca dreaq, iti fura oglinzi, embleme, bandouri, stergatoare, aripioare, parbrize...etc...primaria iti ofera gropi si jeg pe strazi, iar din service o scoti mai rau decat ai adus-o!

 

hai bre' ca la E60 nu mai ai bandouri din fabrica, o grija in minus :)

 

Insa mie mi-au furat pana si ochii aia de pisica de pe bara spate daca poti sa crezi (la e60), in rest cam tot ce se poate fura :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Mda, cum vin oglinzile sĂŁptĂŁmâna viitoare (sper), nu le mai pun Âşi Ăžin geamurile la mine Âşi o scot la vânzare, e imposibil sĂŁ o Ăžinem ĂŽn fel ĂŁsta. Ămi pare rĂŁu, am tot amânat cu ceva speranĂže. SoluĂžii de ocolire a problemei ar fi, dar nu cred cĂŁ mĂŁ pot Ăžine de ele pe termen lung (sĂŁ scot oglinzile zilnic sau sĂŁ Ăžin maÂşina ĂŽn garaj, sĂŁ o folosesc doar ĂŽn afara oraÂşului Âşi sĂŁ mĂŁ ĂŽntorc iar la 2 maÂşini - am mai trecut prin asta Âşi nu mi-a plĂŁcut deloc).

 

Apropo, mie la poliĂžie mi-au spus cĂŁ nu se elibereazĂŁ dovadĂŁ pt. circulaĂžie. Ăn plus eu sĂŁ fiu sĂŁnĂŁtos, am trecut pe lângĂŁ pĂŁlĂŁrii de agenĂži Âşi nu prea s-au sesizat.

 

ªi da, se observã o atitudine cât de cât mai bunã, pãcat cã faptele sunt Încadrate la furturi mãrunte ºi scapã repede. Trãiascã justiÞia.

Link to comment
Share on other sites

La mine au incercat sa mi le fure, insa nu au reusit...am ramas insa cu o zgarietura adanca pe capota! Sa mor daca se merita sa-ti iei alta masina in afara de un Golf 2/3 sau Solenza. Ti-o zgarie ca dreaq, iti fura oglinzi, embleme, bandouri, stergatoare, aripioare, parbrize...etc...primaria iti ofera gropi si jeg pe strazi, iar din service o scoti mai rau decat ai adus-o!

 

hai bre' ca la E60 nu mai ai bandouri din fabrica, o grija in minus :)

 

Insa mie mi-au furat pana si ochii aia de pisica de pe bara spate daca poti sa crezi (la e60), in rest cam tot ce se poate fura :)

 

Bat in lemn, dar cu alea n-am avut probleme....Aahh uitasem, semnalizatoarele de pe aripi... :twoup: ... Oricum solutia asta este: scos bmw-ul cat mai rar in oras, in rest scuter, moto sau o janghina de masina(reno, pejo, kia, etc).

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

Eu propun sa facem o lista cu oglinzile inscriptionate furate si sa postam daca le vedem in trafic pe alte masini.

Mie mi s-au furat de 3 ori, oglinzi inscriptionate WK-53-GZU.

Edited by stranger
Link to comment
Share on other sites

mi le-au furat si mie sambata intre 22:30 si 23:30,zona calea Serban Voda intersectie cu Cutitul de argint. furate putin spus,smulse cu totul astfel ca politia a spus ca nu e furt e vandalism mai degraba.

aveam anitfurt metalic si astfel ca baietii s-au gandit ca daca nu pot lua sticla imi iau toata oglinda.am gasit o carcasa de plastic in gradina alaturata...

deci pt 2 oglinzi dintre care una putin crapata de 1 milion am prejudiciu de 30 milioane.nu-mi doresc decat sa am norocul sa dau vreodata de vreun nenorocit d'asta in "operatie" la oricare alta masina si promit ca ma vedeti pe protv la ora 5

Link to comment
Share on other sites

mi le-au furat si mie sambata intre 22:30 si 23:30,zona calea Serban Voda intersectie cu Cutitul de argint. furate putin spus,smulse cu totul astfel ca politia a spus ca nu e furt e vandalism mai degraba.

aveam anitfurt metalic si astfel ca baietii s-au gandit ca daca nu pot lua sticla imi iau toata oglinda.am gasit o carcasa de plastic in gradina alaturata...

deci pt 2 oglinzi dintre care una putin crapata de 1 milion am prejudiciu de 30 milioane.nu-mi doresc decat sa am norocul sa dau vreodata de vreun nenorocit d'asta in "operatie" la oricare alta masina si promit ca ma vedeti pe protv la ora 5

 

Aviz celor care le ÂşableazĂŁ. :twoup:

Eu Âştiam cĂŁ le desfac cu patentul ...

 

Mai este o variantĂŁ ... suporul este topit peste oglindĂŁ :)

 

ARTICOL

 

http://www.speakup.ro/wp-content/uploads/2008/06/oglinda_bwm_2.jpg

Edited by alex77xax
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.