Jump to content

Codul Bunelor Maniere


EdY D

Recommended Posts

de obicei aia cu masini naspa fac asa, merg incet tu vrei sa ii depasesti si se iau cu tine la intrecere

Asa mi-a facut mie unul cu un e90 , masina slaba :))))) , ce sa-i fac cu ragalia mea , am dat semnal si m-am bagat inapoi , dupa ce a vazut ca am incetinit a asteptat si s-a luat cu unul cu un golf 3 . Deci omul nu era prost , astepta numai masini mai slab cotate :)))

Link to comment
Share on other sites

Astia cu Skoda intotdeauna sunt asa. Am vazut si loganari furiosi la viata mea, dar ce mi-a fost dat sa vad la soferii de skoda... n-am mai vazut nici la soferii de dube. Zici ca-s piloti de raliu la ce depasiri fac. In curbe fara vizibilitate, pe linie continua, din alea la limita de trebuie cel de pe contrasens sa se traga pe dreapta si sa puna frana... :wacko:

 

Eu recunosc sincer ca n-am putut sa ma tin dupa unu' din asta cu o skoda tdi pe la munte. Tin prea mult la viata mea.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Eu recunosc sincer ca n-am putut sa ma tin dupa unu' din asta cu o skoda tdi pe la munte. Tin prea mult la viata mea.

 

 

 

 

 

 

hmmmmmmmmmm.sa fie oare....

 

nu se poate.moderatorul kip avea o skoda,si mergea si la munte des

Link to comment
Share on other sites

Astia cu Skoda intotdeauna sunt asa. Am vazut si loganari furiosi la viata mea, dar ce mi-a fost dat sa vad la soferii de skoda...

 

Am prins si eu o Skoda racer o data ...am crezut ca-i exceptie :D bineinteles ca era diesel .

 

Oricum pe loganisti nu-i intrece nimeni!!

Link to comment
Share on other sites

Eu in fiecare dimineata plec la servici cu noaptea in cap. Si merg aproximativ 7 km extraurban. In fiecare dimineata (de 1 an incoace) ma intersectez pe drum cu doua masini (un Logan si un Chevrolet) ambele cu numar TM...DBJ(probabil din aceasi familie), cu proiectoarele de ceata aprinse. Am prins zapada, ger, ploaie impreuna, 5 zile pe saptamana. Si au niste proiectoare de iti "rup" retina. Cred ca au schimbat becurile, sau ceva - de departe parca au faza lunga. Era o perioada cand una din masini avea un bec de ceata ars. Dar l-a inlocuit si acum totul e in "regula".

Recunosc ca am o mica obisnuinta care trebuie corectata. In oras, la viteze de 40-50km/h, cand am sesizat un potential pericol (vre-unul care vrea sa-mi taie calea) dau un flash - in momentul respectiv il consider "claxon luminos". Si atunci respectivul crede ca il las si imi taie calea. Am patit sa zic asa de 3-4 ori in 8 ani chestia asta, am franat si totul a fost ok. Poate si respectivul sa vada ca am oarecare viteza, sau nu...

Link to comment
Share on other sites

oooo Daaaaaa !!! :angry2: mama, aia cu ceata aprinsa is bossi de bossi. Ma jur, ca se va intampla sa fiu intr-o pasa extrem de proasta si o sa ma dau jos la unu d-asta si-i sparg stopurile cu bata.
Link to comment
Share on other sites

Bine ca s-a dat legea care ii amendeaza pe taranii care folosec luminile in mod necorespunzator. :goodjob:

 

lol :laugh:

 

nu legea ii amendeaza, ci organele(ar trebui). dar dupa cum ne-am obisnuit, avem legi, dar trebuie sa se mai si aplice :thumbsup:

 

eu m-am obisnuit cu lumina proietoarelor, insa cu xenonul pe far fara lupa... :w00t: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca m-am obisnuit eu cu ele.

 

Groaznice mi se par becurile de ceata de pe spate pe care le ai pe retina la semafor.

Aia sunt cei mai nenorociti am prins eu unu pe defileu mai erau si 3 masini in fata lui, l-am suportat tot defileul degeaba ii dadeam flashuri ca nu avea el treaba. nu era ceata deloc,nici macar nu ploua era intuneric. cand am iesit de pe defileu si am oprit in peco ziceai ca sacadeaza totul in jurul meu:))

Link to comment
Share on other sites

-Macar cand nu ne grabim, putem acorda prioritate unor pietoni aflati inca pe bordura, in asteptarea unui moment de " respiro" in trafic ;

Asta implica neplaceri pt. cei din spate, care poate se grabesc. Atat timp cat nu calca pe zebra, nu are prioritate pietonul.

Edited by sonik
Link to comment
Share on other sites

Asta implica neplaceri pt. cei din spate, care poate se grabesc. Atat timp cat nu calca pe zebra, nu are prioritate pietonul.

Eu mai opresc si cand sunt pe bordura si vor sa treaca si foarte multi nici nu ezita trec imediat si imi multumesc. Cand eram incepator treceam si cand era omu pe trecere am si ocolit cativa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.