Jump to content

All Activity

This stream auto-updates

  1. Past hour
  2. Mulțumesc,pe google am găsit și eu,dar mă gândeam poate are cineva o copie și fac și eu cinste.
  3. Today
  4. Salutare tuturor, Am un BMW G30 530e din 2020 și am nevoie de Certificat de Conformitate (COC) pentru înmatriculare/autorizații. Mă întrebam dacă cineva din comunitate mă poate ajuta cu o copie a certificatului de conformitate pentru același model sau dacă mă poate îndruma cum să îl obțin oficial. Detalii mașină: Model: BMW G30 530e An: 2020 Motorizare: plug-in hybrid Dacă ai experiență cu obținerea acestui document sau poți să-mi oferi o copie (cu detalii relevante), te rog să îmi dai un semn. Orice informație legată de: cum se comandă de la BMW de unde l-ați luat costuri orientative ar fi de mare ajutor. Mulțumesc anticipat!
  5. foarte faina masina! sa o folosesti sanatos! e misto culoarea! ai de gand sa ii dai un PPF sau o lasi asa, in voia sortii? pana la urma, sunt facute sa ne folosim de ele
  6. Yesterday
  7. Cum naiba ai putut sa iti iei o astfel de mașină fara sa ai habar de cum functioneaza? Fără suparare, stii macar daca e automata/manuala? Nu ai nevoie sa o incarci, ea merge pe benzina.
  8. Salut @andreinicolae18, ai reusit sa rezolvi ceva? Sunt in aceiasi situatie, am EntryNavEvo (EntryNav2) fara mufa de WiFi. As vrea sa ajung la ecran mare cu CarPlay. Inteleg ca exista optiunile: - ecran mare, de 8.8“ ar putea fi adaugat, dar fara touch, iar unitatea poate fi pastrata - pentru CarPlay se complica: exista oameni care pot adauga suport WiFi unitatii, dar trebuie trimisa unitatea, modificata fizic si codata. Sau pur si simplu poate fi schimbata cu o unitate care are WiFi din fabrica Inca nu imi dau seama care ar fi calea mai buna si mai simpla. Poate mai exista cineva pe forum care ofera astfel de servicii si poate face un astfel de upgrade pe o masina cu EntryNav2? Am vazut ca polonezii ofera astfel de servicii, dar local ar fi si mai comod, si mai bine decat bani dati catre aceiasi oameni (bimmer-remote, etc). Poate e cineva in zona Bucuresti, sau pe o raza nu foarte indeparata.
  9. Pai pur si simplu o pornesti si masina comuta singura pe benzina daca nu ai curent suficient in baterie. Poti sa o pui sa iti incarce si bateria cand mergi cu masina, dar o sa iti creasca consumul foarte mult, nu merita.
  10. Poftim ce zice ChatGPT, mura-n gura: Bună seara! Pot să vă ofer câteva informații generale despre BMW-urile hibride plug-in (PHEV) din Seria 7, valabile în special pentru modelele 745e/745Le din 2019–2022. Poate funcționa doar pe benzină? Da. Modelele BMW PHEV comută automat pe motorul termic atunci când bateria de înaltă tensiune este descărcată. Deci nu veți rămâne „blocat”, iar mașina va funcționa normal pe benzină. Se poate încărca bateria din motorul termic? Da, dar doar parțial. Majoritatea BMW PHEV au un mod numit “Battery Control” / “Battery Hold” (în iDrive), prin care motorul termic poate menține sau chiar încărca bateria hibrid la un anumit procent (de obicei până la ~30–70%, în funcție de model). Mașina nu va încărca bateria complet doar cu motorul pe benzină, pentru că asta ar solicita excesiv sistemul. Ce puteți face în situația dvs. Porniți mașina normal. Dacă bateria e foarte descărcată, va porni direct motorul termic. Intrați în: iDrive → My Vehicle / Car → Driving modes → Battery Control (Numele poate varia ușor în funcție de versiunea iDrive.) Setați procentul de încărcare dorit (ex. 30–50%). Mașina va folosi motorul termic pentru a menține sau a încărca bateria până la acel nivel. Conduceți normal până la înmatriculare – motorul termic va fi suficient. Important Nu aveți buton dedicat pe bord pentru încărcarea bateriei din motor. Totul se face prin meniul iDrive. Nu este nicio problemă că bateria nu este încărcată la stații până la înmatriculare. Mașina este proiectată să circule pe benzină oricât timp e nevoie. Dacă bateria de înaltă tensiune este complet goală, sistemul o va ține într-o zonă de siguranță (nu se degradează). Dacă doriți, îmi puteți spune exact modelul (ex. 745e / 745Le) și ce sistem multimedia are (iDrive 7 sau 8), ca să vă dau pași exacti pentru meniuri.
  11. Buna seara, de curand sunt posesor al unui Bmw seria 7 an fabricatie 2021 modelul hibrid(benzina-electric) adus din Germania pe platforma. Intentionez sa il inmatriculez la sfarsitul lunii ianuarie. Avand numere de Germania expirate, nu pot ajunge la o statie sa ii incarc bateria. Va rog frumos sa imi spuneti daca are vreo setare, vre un buton pe care sa il apas astfel incat sa mearga numai pe benzina si sa imi incarce bateria autoturismului pana ajung sa il inmatriculez si sa merg la statie de incarcare. Multumesc!
  12. Depinde de cine cumpara, eu unul prefer sa fie masina mai veche cu un an si sa am mai multe dotari, tine pretul si la revanzare, bine acuma cand iti cumperi un Porsche sau un Ferrari acolo e alta discutie, nu vrei brizbriz-uri, doar sa auzi motorul cum toarce.
  13. Mergea un 3.0 din ala forta, trage bine am auzit si consuma ca un 2.0 , si daca pui si soft .. racheta bati M3uri
  14. In principiu macar AC ar trebui ca sa fie treaba decenta . Din pacate fara AC la ce veri am inceput sa avem e din ce in ce mai greu de mers si o zic din proprie experienta .Altfel da lipsa scaunelor incalzite la o masina "premium" poate sa fie o problema mai ales ca nu vorbim de un model rar sa zici ca ai face un sacrificiu.
  15. WTF, acum am observat ca lipseste standardiciunea asta de incalzire in scaun, dar ce mai conteaza cand iti bucura ochii virtual cockpit-ul.
  16. Diesel, mein Freund. Ce asteptai sa spun?
  17. e90 lasand gluma la o parte, e o masina absolut superba, sa te bucuri de ea. in opinia mea , singurul lucru ce as schimba( strugurii sunt acri ) ar fi jentile, M60i are niste jante speciale nu le știu denumirea, astea sunt foarte cumune pe toate modelele de x5 poze cu interiorul nu ai?
  18. aici tine de fiecare, oricum BMW la cat de premium e la optiuni mi se pare ca ramane in spate fata de alti constructori non premium sa dai aproape 30k pe o masina si sa nu ai încălzire in scaune macar pt mine e un mare Nu. Nu iti cumperi un Caterham ci o masina de zi cu zi
  19. Chiar ca racheta. Ce sa faci cu atata putere? Nu era mai ok un 20d?
  20. Mi-am dorit mult masina asta, in sfarsit am gasit configuratia potrivita (modelul si culoarea). Am luat-o din Germania, e din 2024 si are 10500 km. Cam asa arata optiunile: DOTARE EXTERIOARĂ Jante M din aliaj uşor Y-spoke de 21”, tip 741 M, bicolore, cu anvelope mixte şi runflat DOTARE INTERIOARĂ Piele BMW Individual Merino Cofee/Negru PACHETE ȘI DOTĂRI SPECIALE  1.⁠ ⁠Passive safety Indicatorul de presiune în anvelope Triunghi reflectorizant Centuri de siguranţă M Protecţie activă 2.1 Exterior design Pachet M Shadow Line lucios cu caracteristici extinse Bare lucioase M Shadow Line pentru plafon Pachet M Aerodinamic Pachet M Shadow Line lucios 3.1 Optional equipment packages Pachet M Sport Pro Pachet Confort  4.⁠ ⁠Wheels and tyres Prezoane antifurt Jante M din aliaj uşor Y-spoke de 21”, tip 741 M, bicolore, cu anvelope mixte şi runflat Anvelope runflat 6.1 Lights and vision Faruri M Shadow Line Faruri LED adaptive Pachet oglinzi exterioare cu conţinut extins Iluminare ambientală Asistent faza lungă 6.2 Drive Sistem de evacuare M Sport 6.3 Transmission Transmisie Steptronic Sport 6.4 Driving dynamics Frâne M Sport Diferenţial M Sport Suspensie M adaptivă Direcţie activă integrală 6.5 Driver assistance Driving Assistant Professional Parking Assistant Professional 7.1 Seats and seat functions Scaune faţă cu ventilaţie activă Scaune faţă confort, reglabile electric Încălzire scaune faţă şi spate 7.2 Steering wheels Volan M îmbrăcat în piele 7.3 Air conditioning comfort and glazing Geamuri cu izolare fonică Plafonul panoramic Sky Lounge Parasolare geamuri portiere spate Geamuri cu protecţie solară Pachet Heat Comfort, faţă Climatizare automată pe 4 zone Pachet Ambient Air Precondiţionare 7.4 Decors Ornamente din lemn fin de plop, cu granulaţie, maro-antracit, cu pori deschişi 7.5 Interior design Covoraşe din velur Capitonaj pentru plafon M de culoare antracit 8.2 Function, electric Sistem de alarmă Sistem de acces confort Funcţie Soft-Close pentru portiere 8.3 Transport and storage Cârlig de remorcare Plasă de separare pentru portbagaj. Pachet pentru portbagaj Suport pentru pahare, cu temperatură controlată SISTEM TRAVEL & COMFORT 9.1 Information and communication Sistem pentru încărcare wireless eSIM personal BMW Live Cockpit Professional Funcţia de control prin gesturi BMW 9.2 Entertainment and audio Radio digital DAB Sistem audio surround Harman Kardon 9.3 ConnectedDrive Teleservices Not available for Romania Servicii ConnectedDrive Pachetul Connected Professional 11.⁠ ⁠Control Sistem de recuperare MOTOR/DATE TEHNICE Putere 390 kW (530 PS) Putere motor cu ardere internă 530 PS Tip de combustibil Benzină Capacitate cilindrică 4395 cm³ Cuplu motor 750 Nm (1800 - 4600 /min) Propulsie Automată Cilindri 8 O sa mai scriu aici pe masura ce merg cu ea, maine abia ajunge la mine.
  21. Exact, mie nu imi plac chestiile pentru distras atentia, nici virtual cockpit, nici hud, nici tableta de la FL, nici clitorisul schimbator de pe FL, nici extra luminitele ambientale, nici faza automata, nu imi trebuie mirroring ca nu merg pe waze si nici nu butonez telefonul. Vreau sa imi faca placere sa conduc masina si sa stau in ea(maxim interior semi piele), altfel iau autobuzul sau merg pe jos la nevoie extrema.
  22. acuma depinde cum pui problema si cu ce compari. daca vrei sa compari cu majoritatea g20 de pe piata masina e cheala rau, ar fi cheala si pentru un 320i dapai un 330i. orice dotare piate fi considerata brizbriz sau pentru luat ochii
  23. Daca tot esti asa tare pe rata de defectiuni, zi si mie, dintre-un diesel si un hybrid care e mai "STRICACIOS"?
  24. Nu cred ca e tocmai cheala masina, are toate dotarile utilizabile in viata de zi cu zi, restul sunt brizbrizuri pentru luat ochii sau alte necesitati speciale.
  1. Load more activity
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.