Jump to content

Bmw e60


mdln

Recommended Posts

Stie careva daca se poate activa functia DRL pe e60 NFL? am vazut azi un e60 si avea DRL... Cand era pus pe 0 era DRL (becul de la faza lunga la intensitate 50%) iar pe pozitie, era normal, angel eyes...

Daca stie cineva , astept un raspuns..

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Mda... se pare ca nu a trecut multa vreme si au aparut ALTE PROBLEME...

 

Azi am plecat de dimineata pana la cluj,totul bine si frumos, m-am intors inapoi la Oradea, m-am oprit pe acasa 2 minute sa las ceva si am plecat prin oras.. nu am facut 2km de cand am plecat de acasa, si cand ma uit in oglina, fum alb in spatele meu de zici ca era ceata in oras, si s-a auzit un zgomot cum s-ar roti/ rupe ceva palete... Evident am tras masina pe dreapta in parcare..

 

Pagube: turbina, din cauza DPF-ului, care era infundat... Pe i-drive imi arata filtru de particule ca mai merge 2400km..

 

 

Trebuia sa te duci la reprezentanta si sa le dai un pumn in bot alora si sa se pise pe regenrearea dpf-ul, trebuia de la inceput scos si gata, nu sa te mai chinui cu tampenile lor, e a doua turbina cam nasol.

Link to comment
Share on other sites

Da, a 2a turbina.. asta este.. astea-s masinile, nu avem ce face..se strica, le reparam, mergem mai departe..

Cat despre reprezentanta "numai de bine" ....

 

Ce reprezentanta...astia sunt niste dealeri sau bisnitari mai bine zis. Cumpara si vand. Le iese si lor un comision.

Apropo mdln, DPF-ul ti l-a golit de site si ti-a pus teava sudata prin el de la un cap la altul?

 

Nu stiu exact cum au facut, eu stiu ca au scos DPF-u si atat. nu ca ar fi pus ceva teava in loc.. la mine DPF-u se afla pe la jumatea evacuarii.. Stiu ca au lasat senzorii la locul lor, doar scos DPF-u.. (fizic+soft)

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca asa era si inainte sa-l scoti. Vroiam sa fac o statistica in legatura cu dpf si rolul lui.

Multi zic asa : masina ta are DPF? daca da, e clar, nu o sa scoata fum in veci. Fals. Exista multe masini cu DPF care scot fum - vezi Passat care scoate fum la greu. Din ce cauza? Din cauza softului prost.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

nu ai spalatori ?? sau faci economie de liquid :unsure:

 

am, nu fac economie, dar degeaba, la ce jeg era pe drum, puteai sa le tot speli, degeaba.. si erau -10 grade, cum le spalai, cum ingheta.. la viteza..

 

@hotpharao, la vara , sper sa iau altceva, asa ca nu mai bag nici un banut in masina, estetic.. Doar daca nu pot sa imi iau altceva, atunci o sa-i pun niste stopuri LCI ..

 

@costty .. aia mai lipseste la masina ta, pachet M :thumbsup: incet incet o sa vina si ala.

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Sincer, imi place foarte mult caroseria asta,ma gandeam sa vand si eu 535-ul dar nu se merita ...

Daca masina este intretinuta corespunzator si nu poti sa o schimbi , nu se merita doar pentru a trece la o caroserie mai noua, ca asta deh .. S-a demodat , mai bine o pastrezi !

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Am fost azi cu masina sa-i fac revizia, schimb ulei + filtre si cand mi-a resetat in i-drive uleiul, mi-a resetat din greseala si placutele pe spate, care mai mergeau 17000km.. iar acum imi arata -25000km la placute, si nu le mai pot reseta...

Am dat jos senzorul, l-am pus inapoi, si nimic, tot asa imi arata si nu il mai pot reseta. Nici din tester nu a mers..

A mai patit careva asa ceva? cum pot sa il resetez ?

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Am fost azi cu masina sa-i fac revizia, schimb ulei + filtre si cand mi-a resetat in i-drive uleiul, mi-a resetat din greseala si placutele pe spate, care mai mergeau 17000km.. iar acum imi arata -25000km la placute, si nu le mai pot reseta...

Am dat jos senzorul, l-am pus inapoi, si nimic, tot asa imi arata si nu il mai pot reseta. Nici din tester nu a mers..

A mai patit careva asa ceva? cum pot sa il resetez ?

Mersi

 

Nu mai poti sa-l resetezi. Te mai uiti tu din cand in cand la el.

Daca vrei neaparat il pui pe dobitoc sa-ti plateasca alt senzor care oricum o sa arate ca si cum ai avea placutele noi.

 

Ciudat,n-am mai intalnit. E o eroare ceva. Poate cu DIS sa vezi ceva.

 

Las-o balta cu erorile :)

Nu e nici o eroare este normal.

Mi-e si lene sa fiu rautacios, il las pe Pole sau altii :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.